Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yönetmeliğin Değişmesini İstedi

Yönetmeliğin Değişmesini İstedi
Zonguldak’ta, emekli engelli babasına bakan 51 yaşındaki güvenlik görevlisi Hayri Gökgöz’ün, ’evde bakım ücreti’ bağlanması için yaptığı başvuru, il dışında üniversitede okuyan 2 çocuğunun evdeki gelir testine tabi tutulamaması sonucu yönetmelik gereği reddedildi. Gökgöz, duruma tepki göstererek yönetmeliğin değiştirilmesini istedi.

 

Bülent Ecevit Üniversitesi’nde güvenlik görevlisi olan Hayri Gökgöz, 5 yıl önce alzheimer başta olmak üzere yaşlılığa bağlı çeşitli rahatsızlıklar sonucu yatağa bağımlı hale gelen ve yüzde 81 engelli raporu olan babası 77 yaşındaki Emin Gökgöz için ’evde bakım hizmeti’ başvurusu yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Bakım Hizmetleri Heyeti’nce yapılan gelir testi değerlendirmesinde, Hayri Gökgöz’ün 3 çocuğundan il dışında üniversitede okuyan 2’si kapsam dışı bırakıldı.
 
Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmeliğe göre Emin Gökgöz’ün torunları şehir dışında eğitim gördükleri gerekçesiyle gelir testine tabi tutulmadı. Bunun sonucunda Hayri Gökgöz’e, babası ve kendi maaşının toplamı olan 3 bin 950 lira, kişi başı 784 liralık asgari gelirin üzerinde olması nedeniyle evde bakım ücreti bağlanmadı.
 
Kiş başına asgari gelir tespit edilirken hane gelirinin evde yaşayan 4 kişiye bölündüğünü, il dışındaki 2 çocuğunun yönetmelik gereği kapsam dışında bırakıldığını anlatan Hayri Gökgöz, "Bana bu yönetmelik gösterildi. İl dışında okuyan çocuklara bakmakla yükümlü değilmişim ben. Zonguldak’ta okusalar masrafları daha az olur. Şimdi il dışındalar, okuyorlar ve her şeylerine ben bakıyorum bir veli olarak. Böyle saçma şey olur mu? Bu yönetmeliğin düzeltilmesini istiyorum. Kendi maaşım çocuklarımın eğitim masraflarına gidiyor. Kira veriyorum. Babamın ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyorum" dedi.

Yayın Tarihi : 13.01.2016 : 14:43

Etiketler : Evde    Bakım    Ücreti    İçin    Yönetmeliğin    Değişmesini    İstedi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2045
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN