Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Arı Kaybı Yüzde 70’e Ulaştı

Arı Kaybı Yüzde 70’e Ulaştı
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Aydın, Güney Amerika’dan göçmen kuşlarla gelen ’Noseme Ceranae’ hastalığın yüzünden Türkiye’deki arı kaybının yüzde 70’lere ulaştığını belirterek, hastalığın tedavisi için yakında ilacın müjdesini verebileceklerini söyledi.

 

Bursa Veteriner Hekimler Odası’nda açıklama yapan UÜ. Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Aydın, aniden başlayan arı ölümleriyle ilgili çeşitli illerden şikayetler almaya başladıklarını söyledi. Prof.Dr. Aydın, "2014’ün kış başlangıcında Türkiye’nin farklı yerlerinden ergin arı kayıplarına ilişkin şikayetler geldi. Sorun, 2015 yılı ilkbahar başlangıcına kadar artarak devam etti. Arı kolonilerinin hızla küçülmeye ve bunun sonucunda arıların ölmeye başladığını gördük" dedi. Bunun üzerine Çukurova Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü ile ortak araştırma yaptıklarını belirten Prof.Dr. Aydın 23 ilden arı örneği toplayıp incelediklerini belirtti. Yaptıkları araştırma sonuçlarının Uluslarası Apidoloji (Arıbilim) dergisinde de yayınlandığını anlatan Prof.Dr. Aydın, şöyle devam etti:
 
HASTALIK GÜNEY AMERİKA’DAN GELDİ
 
“Kolonileri yok eden ve hızla sönmesine yol açan hastalığın ‘Nosematosis’ grubunun ‘Nosema Ceranae’ mikrosporları olduğunu belirledik. Hastalığın Güney Amerika’daki ‘Bombus’ ve ‘Vespula’ arılarında görüldüğünü, Nosema sporlarının göçmen arı kuşu tarafından bir bölgeden bir bölgeye nakledildiği saptandı. Bunun yanı sıra paket arıcılık ve ana arı ticareti uygulamalarının da hastalığın kıtalararası nakline yol açtığını gördük.”
 
HASTALIK ÇOK HIZLI VE ÖLDÜRÜCÜ
 
Hastalığın arılarda sindirim sistemini tahrip ederek ölümlere yol açtığını bildiren Prof.Dr. Aydın, “Hastalık nedeniyle kovanlar üçerli beşerli gruplar halinde ansızın sönmeye başlıyor. Nosema sporları kovanda ve balda uzun süre canlı kalabiliyor. Hastalık çok hızlı ve öldürücü seyrediyor. Arıcılık sektöründe bu hastalığın artık en yaygın görülen hastalık olduğu bilinmelidir” dedi.
 
HASTALIK SÜRÜYOR
 
Arıcılık sektöründe yüzde 70 kayıplara neden olan hastalıkla ilgili içinde kekik de bulunan bir tedaviye başladıklarını anlatan Prof.Dr. Aydın, tedavi sonucu ölümlerin durduğunu gördüklerini belirtti. Prof.Dr. Aydın, “ Bu sene de erken yaptığımız incelemelerde hastalığın devam ettiğini görüyoruz. Klinik belirtiler ishalde seyretmesine rağmen hastalığın çok hızlı geliştiğini ishal bile olmadan 5-10 çerçeve arının 1-2 hafta içinde 2-3 çerçeveye inip öldüğünü gördük. Şu anda çalışmalara devam ediyoruz. Çok yakında bir ilacın müjdesini verebiliriz" dedi.
 
KEKİK SUYU ÖNLEYEBİLİR
 
Aydın önlem alınmaması halinde Türk arıcılık sektörünün büyük risk altına gireceğine söyleyerek, şöyle devam etti:
 
"Hastalık, göçmen kuşlarla, ana arıyla taşınabiliyor. Bulaşıcı bir hastalıktır. Aslında bu, midede bir enfeksiyon diye düşünülüyor. Sürekli ve hızla yayılıyor. Arılardaki bu mide enfeksiyonu yaygın bir şekilde devam ediyor. Bu sene de kolonilerde hızlı bir düşüş olabilir. Yine 70 kayıp olursa arıcılar ve arıcılık sektörü çok büyük zarar görebilir. Arıcılar, sekiz litre şeker şurubuna bir litre kekik suyunu dağıtarak bir hafta arayla iki defa tekrarlayarak, bu hastalığın önüne geçebilir. Bu işlemi hem sonbahar, hem de ilkbaharda yapsınlar" diye konuştu.
 
Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam da, arıcılıkta dünyada söz sahibi olan Türkiye’de 2015 yılının arıcılık açısından çok elim bir yıl olduğuna vurgulayarak, “Türkiye kovan bakımından dünya üçüncüsü. Yine arı ürünleri ve özellikle bal ve diğer ürünlerde dünyada hiç yadırganmayan ilk beş içinde yer alıyor. Dolayısıyla böyle bir sektörün 2015 yılının ciddi arı kolonileri kayıpları ile geçmesi ülkemiz açısından bizleri çok üzdü” dedi.

Yayın Tarihi : 13.01.2016 : 14:06

Etiketler : Göçmen    Kuşlarla    Güney    Amerikadan    Gelen    Hastalık    Yüzünden    Arı    Kaybı    Yüzde    e    Ulaştı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7669
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN