Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Meclis Yine Gergin

Meclis Yine Gergin
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Ak Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan'ın eleştirilerine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP Grup Başkan Vekili Sırrı Aydoğan yanıt verdi. Doğan'ın metro inşaatının gecikmesiyle ilgili eleştirisine Kocaoğlu, İstanbul ve Ankara'nın inşaatı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devrettiği metro projelerine dikkat çekip, "Havlu atmayan tek belediye İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir. Geciktik ama bitirdik. Bu tavırdır, duruştur" de

 

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Ak Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan'ın eleştirilerine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP Grup Başkan Vekili Sırrı Aydoğan yanıt verdi. Doğan'ın metro inşaatının gecikmesiyle ilgili eleştirisine Kocaoğlu, İstanbul ve Ankara'nın inşaatı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devrettiği metro projelerine dikkat çekip, "Havlu atmayan tek belediye İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir. Geciktik ama bitirdik. Bu tavırdır, duruştur" dedi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi 2016 yılı ilk toplantısında Ak Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, kısa sürede ve tartışmasız biten gündem maddelerinin oylanmasından sonra dilek ve temenniler bölümünde söz aldı. Ancak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu ve belediyenin 2015 yılı icraatlarını eleştirdi. Doğan'ın elindeki bir kağıttan okuduğu eleştirilerin hem içeriği hem de üslup CHP'lileri zaman zaman kızdırdı, zaman zaman ise güldürdü. Doğan sözlerine "2015 yılı İzmir için kötü bir yıl oldu. Kent için hüsranla sonuçlandı. Hayal kırıklıklarına uğradık" dedi. Ardından da aktarmalı sistemin başarısız olduğunu, Pasaport sahili kıyı tasarım projesi faciası yaşandığını söyledi. Kocaoğlu bu sözlere tepki göstererek "Facia mı? Facia ayrı bir olaydır" dedi. Doğan, "Siz başarısız uygulama" diyebilirsiniz yanıtı verdi. 
 
Ak Partili Doğan, İzmir Metrosu'nun Üçyol-Üçkuyular hattının temelinin atılmasından 9 yıl sonra açıldığını, teleferiğin 8 yıl sonra yenilendiğini, Fuarizmir'in 10 yılda tamamlandığını belirterek İzmir'de yatırımların ortalama 9 yıl sürdüğünü söyledi. Ulaşımdaki elektronik kart krizi sürecinde İzmirlileri nostalji yaşatarak kağıt biletin geri döndüğünü belirten Doğan, 9 kez ihaleye çıkıldığını 14 milyon TL zarar olduğunu dile getirdi. ESHOT'un 20 elektrikli otobüs ihalesinin iptal olduğunu belirten Doğan, İZSU deposundan çalınmak istenen 25 TIR hurda malzemeyi yeniden gündeme getirdi. Kentsel dönüşüm projelerine başlanamadığına dikkat çeken Doğan "Balıkçılar Çarşısı Projesi'nde çivi çakılamadı. Tramvay projeleri kör topal ilerliyor. Zamanında tamamlanamayacak. Doğanlar Stadı'nın bir faydasını görmedik. Altyapı eksikleri nedeniyle selde gençler hayatını kaybetti" dedi. 
 
Bu sözler CHP sıralarından büyük tepki aldı. CHP'liler "İstanbul ve Ankara ile İzmir'i karıştırıyorsun herhalde" diye konuştu. 
 
Doğan, konuşmasının son bölümünde 2015 yılının lafın çok inşaatın az bir yıl olduğunu belirterek "Sokakları çiçek dikmekten vaadedilen yeni cadde ve bulvarlar herhalde unutuldu. Ayrıca yeni yıl zam yağmuruyla başladı" dedi. Zamlar gündeme gelince CHP sıralarından "Hükümetle karıştırıyor herhalde" tepkisi gülüşmelere neden oldu. Aziz Kocaoğlu da "Hatlar karıştı" diye konuştu. Doğan, "Hayır hatlar karışmadı. Toplu ulaşıma, suya, otoparka, sanat aktivitelerine zam gelmedi mi "dedi.
 
AYDOĞAN'DAN DOĞAN'A "VAHİM" 
 
CHP Grup Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Doğan'ın konuşmasına sert tepki verdi. Aydoğan, "Sayın Doğan'a okuduğu metni bir danışmanı hazırlıyorsa durum vahimdir. Eğer Doğan kendisi yazıyorsa durum daha da vahimdir. Grubu düşünsün! Basında da çeşitli demeçleri çıktı. Ciddiye almadım. Belediye yasalarla yönetilir. Sayın Doğan'ın bir demeci vardı. Elektronik ücret toplamı sistemi ihalesine bir firma Kamu İhale Kurumu'na (KİK) başvurarak itiraz etmiş. Doğan, eline kağıt biletleri eline almış 'Geri dönecek mi?' diye soruyor. Bunu iktidar partisinin Grup Başkanvekili'ne ve meclis üyesine yakıştıramıyorum. KİK yasal bir kurum. İhaleyi iptal etse sevinecek misiniz? KİK reddetti. Anlattıkları da ipe sapa gelmez. Burada faaliyet raporunu konuşmuyoruz ki! Anlatacak olsak İZBAN'dan başlarım. Tüm parayı beleye verdi. Hükümet'in tek kuruşu yok. Demiryolları, bu fakir milletin vergileriyle ödenen paralarla kapitülasyondan kurtarılmış, devletleştirilmiştir. Milletin bu malı İZBAN projesine sermaye gösterildi. Ağzımızı açmadık. Kent ormanı yapıldı. Adnan Saygun Sanat Merkezi yapıldı. Havagazı Fabrikası restore edildi. Buraları satmadık. Kocaoğlu için 'Hiç hizmet yapmadı" demek ayıp" dedi.
 
BAŞKA KENT VAR MI?
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Ak Parti'li Doğan'ın tüm eleştirilerine tek tek yanıt verdi. Kocaoğlu, 2005 yılının ülke için kötü, nerden bakılırsa bakılsın kayıp bir yıl olduğunu ancak İzmir'de kayıp yıl olmadığını söyledi. Kocaoğlu, 2014 yılında 1 milyar 300 milyon TL'lık yatırım yapan belediyenin 2015 yılında yatırım rakamını 1 milyar 600 milyon TL'ye çıkardığını söyledi. Siyasi malzeme yapanların dışında aktarmalı sistemin kentte oturduğunu belirten Kocaoğlu, "2008 yılından beri uygulanıyor. Türkiye'de 2.40 TL'den 90 dakika kentin bir ucundan diğer ucuna gidilebilen bir başka kent varsa bana örnek gösterin. Pasaport'taki deniz dalgalı kaldırımdaki hatayı, işçiliğin kötü olduğunu ben söyledim zaten. Hiçbir şeyin üstünü kapatmayız" diye konuştu.
 
METRODA HAVLU ATMAYAN TEK BELEDİYEYİZ
 
Türkiye'de metro yapımında "Yapamıyorum" diyerek havlu atmayan tek belediye olduklarını kaydeden Kocaoğlu, "İki büyük ilimiz havlu attı. Ulaştırma Bakanlığı yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi havlu atmadı. Gecikti ama oldu. Bu tavırdır, duruştur. Havlu atmak yakışmazdı. Bir günde 21 kilometrelik hatta 350 bin yolcu taşıyoruz. Banliyö hattında da 300 bin yolcu taşıyoruz. Teleferik ihale sistemindeki sorunlar nedeniyle uzadı. Fuarizmir projesi zamanında bitti. Fikir, kamulaştırma, ihale ve yapım süreci 9 yıldır. İnşaat zamanında tamamlanmıştır. İhale iptalleri tüm kamu kuruluşlarında oluyor. Bu ihale mevzuatındaki çelişkilerden kaynaklanıyor. Depodaki hurda malzeme çalınması konusu adi hırsızlıktır. Bankadaki veznedar para çalarsa adliyeye teslim edilir. Bunlar da adliye verildi. Siz sanki organize bir işmiş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı veya İZSU organize etmiş gibi konuyu gündeme getiriyorsunuz" diye tepki gösterdi.
 
25 BİN METREKARELİK BİNADA 80 ÇOCUK OKUTULUR MU? 
 
Konak'taki Büyükşehir Belediyesi binasının çürük olduğunu, bunu yaptırdıkları testlerle tespit ettirdiklerini belirten Kocaoğlu, kentin vergileriyle yapılan 25 bin metrekarelik Özel İdare Binası'nı taşınmayı planladıklarını ancak kendilerine verilmediğini söyledi. Özel İdare'nin tüm görevlerini üstlenmelerine karşın neden verilmediğini soran Kocaoğlu, Ak Parti'li üyelere seslenerek "İktidar partisi meclis üyeleri olarak bu problemi çözebilirdiniz. Niye yapmadınız. Şimdi 80 tane kız çocuğu okuyor. Okulun yürüyüş mesafesinde 80 aile yaşamıyor. Burada insan oturmuyor. Çevresi hep ticarethane. İzmir'in farklı yerlerinden geliyor bu kızlar. İmam hatipli kızlar da benim evladım. 25 bin metrekarelik Özel İdare binası Büyükşehir Belediyesi'nin hakkıydı. Milli Eğitim nerede ne okul açıyor beni ilgilendirmiyor. İmam hatip okullarına da karşı değilim. Ama 25 bin metrekarelik binada 80 çocuk okutulur mu?" dedi.
 
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DOĞRU UYGULAMAYI YAPIYORUZ
 
Kentsel dönüşümde İstanbul'da Fikirtepe, Sulukule gibi insanları mağdur eden uygulamalar yapmadıklarını, Ankara'da gerçekleşen projesinin ise devlet projesi olduğunu dile getiren Kocaoğlu, "Kadifekale'de uygulamamız tamamlandı. Yakında yeni projemize başlayacağız. En doğru kentsel dönüşüm çözümünün bizimki olduğunu düşünüyorum. Raylı sistemde 11 kilometre devraldık, 100 kilometreye çıkarttık. Çok yakında Torbalı banliyö hattıyla 30 kilometre daha eklenecek. 15. yılın sonunda 190'a çıkacak. Sokaklara çiçekler dikiliyor. Bayındır, Bademli üretici kooperatiflerinde alınan çiçekleri dikiyoruz. Hollanda'dan lale, İtalya'dan ağaç almıyoruz. Çiftçiyi de kalkındırıyoruz" diye konuştu. 
 
ZAM ELEŞTİRİSİNE HÜKÜMET ZAMLARI İLE YANIT 
 
Kocaoğlu, Ak Partil'i Doğan'ın “Yeni yıla zamlarla girdik" sözlerine ise elektrik, otoyol ücretlerine, trafik sigortasından, alkol, sigara vergisine, ehliyet, pasaport gibi hükümetin aldığı kararlarla yapılan artışlara dikkat çekti. Kocaoğlu,"TÜİK'in açıklamasına göre enflasyon yüzde 8.8. Kalkınma Bakanı zamların enflasyonun etkisiyle gerçekleştiğini açıkladı. Merkezi Hükümet bu artışları iş olsun diye mi yapıyor. Hükümeti eleştirmek için bu zamları okumadım. Enflasyonun yüzde 9 olduğu bir ülkede her yıl başında her sektörde belli oranda artış yapılır" dedi. Kocaoğlu, Ak Parti'li meclis üyelerinin sorusu üzerine Kent Konseyi'nin yerini değiştirdiklerini ve siyaset bulaştığı için bütçesini daralttıklarını, konseyin bir siyaset arenası olmadığını belirtti. 
 
ÇAKAR CHP GRUBU'NDA 
 
Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 2004 yılından 2014 yılına kadar Ak Parti'de meclis üyeliği yapan, 2 yıla yakın da bağımsız kaldıktan sonra geçtiğimiz hafta CHP'ye katılan Yusuf Kenan Çakar ilk kez bu toplantıda CHP Grubu'ndaki yerini aldı. Çakar, grubun arka sıralarına oturmayı tercih etti.

Yayın Tarihi : 12.01.2016 : 09:26

Etiketler : izmir    büyükşehir    belediyesi    meclisi    başkan aziz kocaoğlu    chp    ak parti    bilal doğan    sırrı aydoğan    yusuf kenan çakar    metro    izban    izsu    eshot       


Yorumlar

1960
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN