Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir CHP’de Milletvekili Zirvesi

İzmir CHP’de Milletvekili Zirvesi
CHP’nin 16- 17 Ocak’taki kurultayı öncesi İzmir milletvekilleri toplantı yaptı. CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, partisinin İzmir’deki yüzde 47 oy oranını yüzde 60’lara çıkarmanın yollarını arayacaklarını belirterek, “İzmirliler’le daha çok iç içe olarak bunu yapabiliriz. Son dönemde giderek artan AKP baskısı karabulut olarak çökmüş durumda. İzmir’de bu da ağırlığını hissettiriyor" dedi.

 

 
İzmir’de CHP’nin kurultay mesaisi başladı. CHP milletvekilleri 16- 17 Ocak’ta yapılacak kurultay öncesi toplantı yaptı. CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, yarın da kurultay delegelerinin görüşlerini alacak. Basına kapalı gerçekleşen toplanın açılışında konuşan Yüksel, partisinin yerel yönetimlerde iktidarda olduğunu, 26 milletvekilinden 14’üne sahip olan partinin kentte yapılacak işlerde, alınacak kararlarda dışarda kalmasının mümkün olmadığını söyledi. Yüksel, partisinin ilçe kongrelerinin ardından il kongresini, kadın ve gençlik kolları kongrelerini yaptığını, kurultaya gittiğini belirterek, toplantıda yüzde 47 oy oranına sahip CHP’nin İzmir’de daha çok oy almasının yollarını tartışacaklarını ifade etti. Yüksel, “İzmirliler’le daha çok iç içe olarak bunu yapabiliriz. Son dönemde giderek artan AKP baskısı karabulut olarak çökmüş durumda. İzmir’de bu da ağırlığını hissettiriyor. Cumartesi günü barış isteyen 27 kadınımızı gözaltına aldılar, barış açıklaması yapan gençlerimizi de gözaltına aldılar. Türkiye’de barış isteyenin başına pişmiş tavuğun başına gelen geliyor. Atatürk, ’savaş zorunlu olmadıkça cinayettir’ dedi. Biz bu ilkeler ışığında parti politikalarımızı belirliyoruz. Bölgemizde yaşanan savaşa, kendi ülkemizde kanlı çatışmaya nasıl dur diyebiliriz, bunu nasıl durdurabiliriz yeniden birlik ve beraberliği nasıl sağlayabiliriz bunun için mücadele ediyoruz. Barış isteyenleri koruyup kollamaya devam edeceğiz. Savaş istemek suç değil ama barış istemek suç haline dönüştü. AKP’nin baskılarına yerel yönetimlere yönelik baskılara karşı konuşacağız" dedi.
 
Toplantıya İzmir milletvekillerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke partisinin orta vadeli ekonomi programını açıklaması nedeniyle, Murat Bakan ve Tuncay Özkan Milli Savunma Komisyonu çalışmaları, Genel Başkanlığa aday olan Mustafa Balbay televizyon kanalındaki canlı yayın programı nedeniyle katılmadı. Yüksel, dokuz milletvekiliyle gerçekleştirdiği toplantı öncesinde İzmir’in projelerinin iktidar partisi tarafından engellendiği iddiasını yineleyerek şunları söyledi:
 
“2.5 yıldır onaylanmayan dünyanın en büyük çevre projelerinden biri Körfez Projesi var. ÇED onayı gelmiyor. Üstelik TCDD ile ortak yapılıyorken bu gecikme yaşanıyor. Güzelçamlı Barajı var. ÇED başvurusu yapıldı. ’İzmir’in suya ihtiyacı yoktur’ diye reddedildi. Çünkü aynı yere altın madeni ruhsatı verildi. Kentsel dönüşüm projeleri büyük ölçüde onaylandı ama Ankara’nın yedi projesi bir günde onaylanırken İzmir’in 9 projesi 480 günde onaylandı. En hazır olunan projesini İzmir’e bırakmayıp Bakanlar Kurulu’na aldılar. Çıkardıkları her yasanın sonuna bir cümle ekleyerek bütün projeyi bakana başbakana bağlayarak kendilerinden olana verip, olmayana vermeme anlayışı var."
 
“AKP GİDEREK DAHA OTORİTER, BASKICI OLUYOR"
 
CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, AK Parti’nin Valilik İzleme Komisyonu ile belediye yatırımlarının iktidarın iznine bağlanacağını ileri sürerek, “Bir hazırlık yapılıyor. AKP yapıyor bunu ve parlamentoya getirecek. Geçmişte Demirel’den Ecevit’e, Baykal’a siyasetçilerin söylediği bir şey var. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi. AKP giderek daha otoriter, baskıcı, merkeziyetçi anlayışa sahip oluyor. Valilik İzleme Komisyonu kuruluyor. Belediyelerin kendi kaynaklarıyla yatırım yapmasına bile izin verilmeyecek bundan onu anlıyorum. Büyükşehir Yasası da ortada tutanın elinde kalıyor. Milletvekili arkadaşlarımız bunları parlamentoda gündeme getirecek" dedi.
 
“100 BİN METREKARE AVM DERSEN BUNA İTİRAZ EDERİZ"
 
CHP İzmir İl Başkanı Yüksel, basın mensuplarının sorusu üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itirazı Göztepe ve Karşıyaka statlarının yapımının mahkeme kararıyla durdurulmasını şu sözlerle değerlendirdi:
 
“Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nda protokol imzalandı. Futbol Federasyonu, bakanlık ve belediye Örnekköy ve Uzundere’ye iki stat yapma kararı aldı. Buralara spor kompleksleri yapılacaktı. Ne hikmetse bundan vazgeçildi. Karşıyaka sahiline Göztepe’nin ortasına sadece stat değil içinde dükkan olar AVM yapma kararı alındı. Dükkanlar olacak ranta dönük olacak, TOKİ’nin oradan gelir elde etme anlayışı var. Orada yaratılacak kaos ve yoğunluk nedeniyle itiraz edildi. Mahkeme ona uygun görüş verdi. Karşıyaka Belediyesi kendi yerini tapulu mülkünü Spor Bakanlığı’na tahsis etti. Büyükşehir Belediyesi Göztepe Stadı’na tahsis etti. Belediye spora, tesise karşı değil 25 beldeye, ilçeye spor salonu yaptı. Siz kalkıp kentin göbeğine ’Alsancak’a 100 bin metrekare AVM yapacağım’ derseniz buna itiraz ederiz. Bu kenti yaşanmaz hale getirilecek İzmir için İzmirliler adına itiraz edeceğiz."
 
KEMALPAŞA’DA İPTAL YOK
 
CHP İzmir İl Başkanı Yüksel, Kemalpaşa ilçe kongresinin iptali yönündeki mahkeme kararını değil il ve ilçe seçim kurulunun kararının dikkate aldıklarını belirterek, “Süreci takip ediyorum. Hiçbir sorun yok. Bununla ilgili 80 karar var. Bu işe seçim kurulları bakıyor. İlçe seçim kurulunun kararı kesin. İl Seçim Kurulu da reddetmiş. Parti kongreleri adli yargının işi değil. Sorun yok" dedi.
 
CHP’DE KONGRE HESAPLAŞMASI
 
CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel’in dokuz milletvekiliyle yaptığı basına kapalı toplantıda kurultayda İzmir’den hangi isimlerin Parti Meclisi’ne (PM) adaylık için önerileceği konusu gündeme gelmedi. Bazı milletvekilleri konuyu açmak istedi ancak Yüksel, “Bu konuyu yarın (salı) kurultay delegeleriyle görüşeceğim. Milletvekilleri zaten Genel Başkanımızla birlikte çalışıyor" diyerek, PM’ye milletvekili olmayan isimlerin önerileceği konusunda bir anlayış ortaya koydu. Yüksel, milletvekillerinden olaylı İl Kongresi’ndeki kırgınlıkları geride bırakmalarını isterken, her ay toplantı yapmayı önerdi. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, kongrede yaptığı konuşmayı hatırlatarak, 7 Haziran seçimleri öncesi kendisini milletvekili adaylığından düşüren isimlerin hala belediyede çalışmaya devam ettiğini bir kez daha söyledi ve “Ben bu konunun sadece parti organlarında konuşulmasından yanayım. Ancak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kongreden sonra kanal kanal gezerek bu olayı anlattı. Aynı televizyon kanalları beni da davet etti ancak ben katılmadım. Onun katılmasını da uygun bulmadım" dediği öğrenildi. CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır da Kocaoğlu ile tartışan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’a yönelik saldırıyı hatırlatarak, “Ben o anda salonda değildim. Orada oysaydım milletvekilimiz Özkan’ı linç etmek isteyen partililerin önünde durur onu korurdum. Kocaoğlu’nun kongrede yaptığı konuşmayı doğru bulmuyorum" dedi.
 
DİĞER PARTİLERE ÇAĞRI
 
İl Başkanı Yüksel de toplantıdan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi,
 
"Ankara’da mecliste temsil eden vekillerimizle yaptığımız toplantı son derce faydalı bir toplantı oldu. Bundan sonra, Milletvekillerimizin de katılacağı toplantılarla, İlçe Başkanlarımız ve Belediye Başkanlarımızla da bir araya geleceğiz. Koordineli çalışmalarla, İzmir’in sorunlarının çözümü için daha etkili çalışmalar yürüteceğiz. İzmir’de yerel yönetimlerde iktidarız, İzmir’den en çok vekili meclise gönderen siyasi partiyiz. Bu sorumlulukla çalışmaya, projeler üretmeye ve sorunların çözümü için can başla çalışmaya devam edeceğiz. İzmir halkının bize verdiği oyların ve iktidarın değerini biliyor ve onlara layık olmaya çalışıyoruz. Söz konusu İzmir’in kalkınması olduğu zaman, biz konuya partiler üstü bir konu olarak yaklaşıyoruz. Elbette yerel yönetimlerimiz ve milletvekillerimizle İzmir için var gücümüzle çalışıyoruz. Ancak, İzmir’e bir katkı koymak, İzmir’in bekleyen projelerini hayata geçirmek isteyen tüm diğer siyasi partilerle ortak çalışmaya hazırız."

 

Yayın Tarihi : 11.01.2016 : 12:50

Etiketler : İzmir    Chpde    Bölge   


Yorumlar

3268
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN