Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Prof. Dr. Dayanır’dan Glokom Uyarısı

Prof. Dr. Dayanır’dan Glokom Uyarısı
Batıgöz Sağlık Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Volkan Dayanır, glokomu olan hastaların yaklaşık yarısının, körlüğe varan sonuçları olan bu hastalığın kendilerinde olduğunu bilmeden yaşadıklarını söyledi.

 

 
Glokomun, bir grup hastalığa verilen isim olduğunu belirten Prof. Dr. Dayanır, "Bu hastalık, gözümüzden beynimize bilgi gönderen görme sinirini etkileyerek görme kaybına ve zaman içinde de körlüğe neden olabilir. Görme siniri hasarı genelde göz içindeki basıncın artmasıyla meydana gelir, ancak normal ve hatta düşük göz içi basıncı varlığında bile görme siniri hasarı meydana gelebilir" dedi.
 
Glokom hastalığının genelde 40 yaşın üzerinde görülen bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Volkan Dayanır, kişi yaşlandıkça glokomun görülme sıklığının da arttığını kaydetti. 40 yaşın altında ve hatta bebeklerde de glokom olabileceğini, gözüne darbe alan kişiler ve birinci dereceden akrabaları arasında glokom tanısı olanların da bu hastalığına yatkınlıkları olup olmadığına baktırılması gerektiğini vurguladı.
 
Prof. Dr. Volkan Dayanır, hastaların büyük bir çoğunluğunun açık açılı glokoma sahip olduğunu belirtti. Açık açılı glokom hakkında ilk başladığında hastanın hiçbir şey hissetmediğini ve zamanla görmesini yanlardan kaybetmeye başladığını söyleyen Dayanır, tedavi edilmediğinde görme kaybının merkeze doğru yavaş yavaş büyüdüğünü ve bu sürecin hastayı körlüğe kadar götürebileceğini ifade etti. Kapalı açının ise ’aniden açı kapanması’ ve ’yavaş açı kapanması’ olarak kendi içinde ikiye ayrıldığını kaydederek, "Aniden açı kapanması acil müdahale gerektiren bir durumdur. Hastada ani göz ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme ve ışıklar etrafında renkli haleler görme ile kendini belli eder. Yavaş açı kapanması ise tıpkı açık açılı glokomda olduğu gibi seyreder ve yavaş gelişir" dedi.
 
ERKEN TANI ÖNEMLİ
 
Glokom hastalığının görme sinirinde hasar meydana getirerek görme alanını kaybetmeye neden olduğu için oluşan hasarı geri döndürmenin mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. Dayanır, bu yüzden, erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu vurguladı. Birinci dereceden akrabalarında glokom tanısı almış olan veya ailelerinde körlük hikayesi olanların, göz muayenesini yapan doktora bunu belirtmesinin faydalı olacağını sözlerine ekledi.
 
Prof. Dr. Volkan Dayanır, glokom tedavisinde ilk aşamada göz damlaları, göz damlalarının yetersiz kaldığı durumular da cerrahi tedavi, bazen de hastanın durumuna göre lazer yapılmasının uygun olacağını ifade etti.

Yayın Tarihi : 11.01.2016 : 12:50

Etiketler : Prof    Dr    Dayanırdan    Glokom    Uyarısı    Bölge   


Yorumlar

2208
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN