Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Engelsiz Dişler İçin Çocuklarla Buluştular

Engelsiz Dişler İçin Çocuklarla Buluştular
İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteliği’ne bağlı Foça Devlet Hastanesi görevlileri, engelli çocukların ileri yaşlarda daha sağlıklı dişlere sahip olmaları için okullarda flor uygulaması ve oral hijyen eğitimine başladı.

 

Ilıpınar Reha Midilli Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nde engelli çocuklarla buluşan Foça Devlet Hastanesi görevlileri, bu eğitimle engelli çocukların ileri yaşlarda daha sağlıklı diş yapısına sahip olmalarını ve ağrısız, kaliteli bir hayat sürdürebilmelerini amaçladı. Okul Müdürü Mürsel Varan’ın katkılarıyla gerçekleşen eğitimler, Foça Devlet Hastanesi diş hekimleri Ayten Kumova, Meltem Kılıçdoğan, Acil Servis sorumlusu Hurinaz Barışık ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Nutiye Besler tarafından bir hafta arayla dört seanslık periyotlar halinde devam edecek.
 
Çocuklara en kolay ve etkili biçimde ulaşılabilme yolunun okullar olduğunu söyleyen Foça Devlet Hastanesi Diş Hekimi Meltem Kılıçdoğan "Sosyo-kültürel ve ekonomik şartlar nedeniyle yüksek çürük riski taşıyan çocuklarımız için okullar ağız ve diş sağlığı eğitiminde yegane yerler olmaktadır. Bu anlamda Dünya Sağlık Örgütü de ’okul tabanlı koruyucu programları’ önermekte ve önem vermektedir. Öğretmenler ise çok önemli bir rol-model oluşturmaktadır. Dişlere ’yüzeysel florid’ uygulanması direnç kazandırma yöntemlerinden biridir. Çocuklar için uygulaması kolay jel, gargara, vernik gibi çeşitli formlarda olduğu gibi çilekli, vişneli, naneli ve portakallıları da mevcuttur. Uygulama süresi 2-4 dakikadır. Tedavi esnasında diş üzerinde florid birikimi ilk dakikada gerçekleşmeye başlar" dedi.
 
Ağız ve diş sağlığının önemine değinen Foça Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Ali Fuat Yalvaç “Özel engelli eğitim merkezlerinde ilk kez başlattığımız flor uygulaması ile çocukların ve ailelerin çok memnun kaldıklarını gördük. Talepler doğrultusunda hem eğitimlerimize hem de flor uygulama seanslarına devam edeceğiz. Ilıpınar Reha Midilli Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Yayın Tarihi : 10.01.2016 : 12:39

Etiketler : Engelsiz    Dişler    İçin    Çocuklarla    Buluştular    Bölge   


Yorumlar

4326
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN