Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Uyku Polikliniğine Yoğun Başvuru

Uyku Polikliniğine Yoğun Başvuru
Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi uyku polikliniğinde horlama, uykuda nefes kesilmesi, gündüzleri aşırı uyku hali olan, uyku sırasında diş gıcırtması olan hastalar tedavi ediliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Zahide Yılmaz tedaviden sonra uykuda horlama ve nefes durmalarının kesildiğini, hastaların daha dinç uyanarak yaşam kalitelerinin yükseldiğini söyledi.

 

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki uyku polikliniği 2 yıl önce hizmete girdi. Uyku polikliğini horlama şikayeti olanlar, uykuda nefesi duranlar, uyku konusunda şikayeti olan hastaların akınına uğruyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Zahide Yılmaz hastalara uyku testi uyguladıklarını belirterek şu bilgileri verdi:
 
"Horlama şikayeti olanlar, gece uykuda nefesi duran hastalar, bacaklarında yorgunluk hissi yaşayan ve bu nedenle de uyuyamadığını söyleyen ve uykuda tüm şikayeti olan hastalar bize başvuruyor. Önce hastaları değerlendiriyoruz. Horlama, uykuda nefes durması olan hastalar varsa, veya poliklinik sırasında tanıyı tam koyamadığımız hastalardan uyku testi istiyoruz. Hastalarımızı bir gece yatırıyoruz. Ne tür problemler yaşadığını tespit etmeye çalışıyoruz. Hastanın başına, göğsüne, bacaklarına elektrotlar bağlıyoruz ve kamera çekimi de yaparak hastalığını tespit etmeye çalışıyoruz."
 
1 YIL SONRAYA RANDEVU VERİLİYOR
 
Uyku bozukluklarının son dönemlerde yeni anlaşılmaya başlanan bir branş olduğunu belirten Dr. Zahide Yılmaz şöyle devam etti:
 
"Hastalarımız uyku rahatsızlıklarını son dönemlerde daha çok farketmeye başladı. Bu nedenle yoğunluğumuz çok yüksek. Talep çok fazla. İki yatağımız var. Bu nedenle gece uyku çekimlerimizin randevuları bir sene kadar ulaştı. Horlama ve uykuda nefes kesilmesi olan, uykudan nefes darlığı veya nefes durması ile aniden uyanan, gündüzleri aşırı uyku hali olan, uykuda anormal ani bacak hareketleri ve huzursuz bacak sendromu olan, uyku sırasında diş gıcırdatması olan hastalar için uyku laboratuvarında polisomnografik inceleme yapıyoruz. Hastanın solunum, kalp ritmi, beyin dalgaları, göz kası hareketleri, akciğer kapasiteleri takip edilip yorumlanarak tanı, takip ve tedavileri yapılıyor." 
 
TEDAVİDEN SONRA HORLAMA KESİLİYOR
 
Tedaviden sonra hastalarda önemli değişiklikler olduğunu kaydeden Dr. Zahide Yılmaz şöyle konuştu:
 
"Tedaviden sonra horlamalar kesiliyor, gece nefes durmaları kesiliyor, ertesi gün hastalarımız daha dinç uyanıyorlar. Normalde uyku apnesinde her yerde uyuyakalan hastalarımız artık uyuyakalmıyor ve iş performansları artıyor, özel yaşamlarında performansları artıyor."

Yayın Tarihi : 10.01.2016 : 11:40

Etiketler : Derincedeki    Uyku    Polikliniğine    Yoğun    Başvuru    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3518
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN