Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yavuz'dan ’Domuz Gribi’ Uyarısı

Yavuz'dan ’Domuz Gribi’ Uyarısı
Mardin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Saffet Yavuz, Suriyeli 1 kadının domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünden ölmesi üzerine açıklama yaparak, 38 derecenin üzerindeki ateşi, vücut, eklem ve kas ağrısı olanların doktora başvurmalarını istedi. Domuz gribinden ölen Suriyeli Zehra Faris’in doktoru Gülizar Tekçe, diğer aile fertlerinin kontrole gelmesini istedi.

 

 
Kızıltepe İlçesi’nde üşüme, titreme, nefes darlığı ve yüksek ateş şikayetiyle 3 Ocak’ta Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne geldikten 1 gün sonra hayatını kaybeden evli ve 3 çocuk annesi Suriyeli Zehra Faris’in, yapılan tetkiklerinde H1N1 virüsünden öldüğü tespit edilmişti. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Mardin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Saffet Yavuz, 4 Ocak’ta Kızıltepe’de ikamet eden Suriye uyruklu 39 yaşında bir kadının domuz gribi nedeniyle vefat ettiğini belirterek, "Bunu dışında 5 vakamız daha var. Biri daha pozitif çıktı. Diğer vakaların sonuçları beklenmektedir. Pozitif çıkan vakamızın genel durumu iyi. Diğer 3 hastamız şu anda Mardin’de çeşitli hastanelerde yatıyor. Takipleri yapılıyor" dedi. 
 
DÜNYA’YI TEHDİT EDİYOR
 
Halk arasında "Domuz gribi" olarak bilinen H1N1 virüsünün sadece Suriye’yi değil tüm dünyayı tehdit ettiğini kaydeden Yavuz, şunları söyledi; 
 
"Nereden geldiğine dair kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde de var. Böyle bir algı doğru olmayabilir. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak aile hekimlerimize sağlık çalışanlarına gerekli bilgileri veriyoruz. Halkımıza çeşitli duyurular, bilgilendirici broşürler dağıtıyoruz. En önemli konu ellerimizi su ve sabunla en az 30 saniye su ile yıkayalım. Selamlaşırken ve tokalaşırken öpüşmemeye dikkat edilmesi lazım. Diğer en önemli korunma yöntemi grip aşısı. Grip aşısının gebelerde de kullanılabileceğini vurgulamak istiyorum. 38 derecenin üzerindeki ateşi olan vücut, eklem, kas ağrısı olan hastaların mutlaka doktora başvurmaları gerekir." 
 
ÖLEN SURİYELİ KADININ DOKTORU: DİĞER AİLE BİREYLERİ KONTROLE GELSİN 
 
Kızıltepe Devlet Hastanesine geldikten sonra hayatını kaybeden evli ve 3 çocuk annesi Suriyeli Zehra Faris’in doktoru Kızıltepe Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Gülizar Tekçe, hastanın geldiğinde sağlık durumunun iyi olmadığına dikkat çekerek, yapılan tüm müdahale rağmen hastayı kaybettiklerini söyledi. Tekçe, evde yaşayan diğer bireylerin gribal enfeksiyonlarının olduğu takdirde erken önlemin alınması için hastaneye başvurmaları gerektiğine vurgu yaptı.
 
Diğer aile bireylerine seslenen Tekçe, "kaybettiğimiz hastamızla aynı ortamda kalan diğer aile bireylerinde gribal enfeksiyon şikayeti varsa geç olmadan bir an önce hastanemize başvursunlar ki önceden önlemini alalım" dedi. 
 

Yayın Tarihi : 09.01.2016 : 15:33

Etiketler : Mardin    Halk    Sağlığı    Müdüründen    domuz    Gribi    Uyarısı    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1234
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN