Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


AK Parti'den CHP'ye Geçti

CHP İzmir İl Başkanlığı'nda, belediye başkanlarının katılımıyla bir koordinasyon toplantısı gerçekleşti. Toplantı öncesindeyse AK Parti'den çarpıcı bir transfer vardı. Transferin arkasındaki isminse Aziz Kocaoğlu olduğu öğrenildi.

 

CHP, İzmir yerel siyasetinde son yılların en çarpıcı transferini yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel’in üyelik önerisiyle, Kocaoğlu’nun 2004 yılından 2014 yılına kadar belediye meclisinde en çok tartışıp, gerginlik yaşadığı kişi, eski Ak Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar CHP’ye katıldı.
 
CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel İzmir’deki CHP’li belediye başkanlarıyla İl Merkezi’nde toplantı yaptı. Toplantının basına açık olan ilk kısmında sürpriz CHP’ye katılım töreni düzenlendi. 2004 yılından 2014 yılına kadar İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Ak Partili üyesi olan, uzun süre Ak Parti Grup Başkan Vekilliğini üstlenen Yusuf Kenan Çakar CHP üyesi oldu. Üyelik sözleşmesinde Çakar’ı öneren de, 10 yıl boyunca belediye meclisinde büyük gerginlikler yaşadığı, tartışmalara girdiği Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İl Başkanı Alaattin Yüksel oldu.
 
CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, Çakar’ın aslında üniversite yıllarında sol siyaset yaptığını, ilerleyen dönemde AKP’nin ilk yıllarında AB politikası, askeri vesayetin kaldırılması, demokratikleşme konusunda verdiği sözler, attığı adımlar nedeniyle iktidar partisinde siyaset yaptığını söyledi. Çakar’ın son derece bilinçli, inandıkları doğrultusunda siyaset yaptığını belirten Yüksel, “Daha sonra özellikle iktidar partisini söylemleri doğrultusunda değil, aldığı gücü halkına karşı kullanan, demokratikleştirmeyi gerçekleştirmeyen, laiklik ve cumhuriyet, yargıya yönelik saldırıları, kuvvetler ayrılığı ilkesinin ortadan kalkması, yerinde yönetim yerine merkezi yönetimin güçlendirlmesi, yerel yönetimleri bitiren siyaset anlayışı içinde olduğunu Yusuf Kenan Çakar da gördü. Doğru yerde olmadığını farkederek 2 yıl önce istifa etti. CHP’ye katılarak siyaset yapmanın doğru olduğu kararı olduğuna karar verdi. CHP’ye katılımı ile güç alacağımızı düşünüyorum. Çakar’ın siyaset yapma anlayışını yakından biliyorum. Üniversite yıllarından birlikte sol siyaset yaptığı arkadaşlarımız var. Yolculuğumuza artık birlikte devam edeceğiz" dedi.
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Yusuf Kenan Çakar ’la 2004’den bugüne kadar belediye meclisinde 3 dönem birlikte çalıştıklarını söyledi. Kocaoğlu “ Çalışkanlığını, takipçiliğini, bildiğimiz arkadaşımız. Kendisinin partimize katılmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum. Siyasi çalışmlarını belediye meclisinde CHP çatısı altında sürdüreceğimizden dolayı kendisine sonsuz teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz sefalar getirdinizödedi.
 
Eski Ak Partili yeni CHP’li Çakar ise Nisan 2014 tarihinde Ak Parti’den istifa ettiğini, yaklaşık iki yıl bağımsız meclis üyesi olarak görev yaptığını söyledi. Çakar. “ Bağımsız olmak olaylara ayrı bir pencereden bakma imkanı veriyor. Bu iki yıllık süreçte bir taraftan da ülke gündemini ve özellikle de İzmir yerel siyasetini tarafsız bir gözle takip etme imkanı buldum. Ancak siyasette bağımsız bir insanın fikri ve etkinliklerinin yeterince olması mümkün değil. İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük kenti ama bana göre en çağdaş en demokrat ve en güzel kenti. Bu kentte yapılanlara , yapılacak olanlara , özellikle belediyeler tarafından yapılan hizmetlere hem fikri hem de fiili olarak daha aktif katkı koymak adına CHP çatısı altında siyaset yapma kararı aldım. CHP benim öteden beri gözlemlediğim örgüt yapılanması demokratik olan bir parti. Mahalleden başlayan, tabandaki üyeden başlayan delege, üye sistemine dayanan, bunların sadece kağıt üzerinde olmadığı, her birinin yeri geldiğinde fikrini etkin biçimde örgüt yapısı içinde hayata geçirme imkanı bulduğu siyasi yapıdır. Demokrasilerde bu tür siyasi yapılara içinde her ne kadar çatışma varmış gibi gözükse de ihtiyaç var. Hep bu şekilde siyaset yapılması gerektiğine inanan insanım. Örgüt içi mücadelede demokrasinin bir gereğidir. Örgüt içinde tartışmalar olur ama hiç bir zaman siyasi tercih değiştirme noktasına gelmez. CHP Cumhuriyet’in kurucusu, köklü bir parti" dedi.
 
Çakar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ile Ak Parti Grup Başkan Vekili olduğu dönemdeki tartışmalarının kendisinin CHP’ye geçmesinden sonra basın tarafından yazılacağını, öne çıkarılacağını belirterek “Eski meclis görüşmelerimizi çıkarıp yazacaklardır. Bir şeye dikkatinizi çekerim. Tartışmalar daha iyi nasıl olsun adına yapılan tartışmalardır. Sesler bazen fazla yükselip, kaşlar fazla çatılmış olabilir. Ama kişilik ve onuru zedeleyacek tavırlar içine girmedik. Mecliste’te tartıştık, sabah Büyükşehir Belediyesi’nin bir açılışında bir araya geldik. Benim siyasi anlayışım bu. Aziz beye eğer o zamanlar da haddimizi aşarak bir şey yaptıysak..." dedi. Araya giren Kocaoğlu “Estağfurullah öyle şey mi olur mu?" sözüyle böyle bir şey gerçekleşmediğini belirtti. Çakar, daha sonra Aziz Kocaoğlu’nun çok değerli bir kişilik, kimlik olduğunu, aynı meclis ve çatı altında siylaset yapıyor olmaktan mutluluk duyacağını söyledi. Çakar, CHP’ye katılması yönünde teklifin kimden geldiği sorusuna ise “Teklif çok uzun süreden beri bize karşı sevgisini eksik etmeyen İzmi Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan geldi. Kendisi ’Artık gel bakalım. Senin yerin burası’ diye davet etti" dedi.
 
İl Başkanı Alattin Yüksel, belediye başkanlarıyla bu ilk toplantından sonra sık sık bir araya geleceklerini söyledi. Yüksel “İzmir’i İzmir yapan yerel yönetimlerin başarılı çalışmalarıdır. CHP açısında yerel yönetimlerin başarısı önemlidir. Çünkü Türkiye’nin çok kötü yönelidiğinden hemen hemen kimsenin şüphesi yok. Dış politikadan, ekonomiye, iç siyasete kadar. Komşularla sıkıntılıyız. Tek başına kalmış ülke durumundayız. Kendi içinde barışı sağlamaktaki politikalar son derece tehlikeli. Çatışmaya yönelik, seçim sonuçlarını etkimeye yönelik nerdeyse iç savaşı başlatacak politika üretmesi kötü. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasakları kaldıracaklarını söylemişlerdi. Gazeteciler hapiste, demokratik ülkeler arasında tarihin en büyük yolsuzluk iddiaları Türkiye’de ortaya atıldı. Hükümet darbesiyle bu iddiaların bağımsız yargının önüne getirilmek yerine, bu iddialar ortaya çıkarmaya çalışan 10 bin polis sürüldü. Savcılar, yargıçlar sürüldü" dedi.
 
Yüksel, İzmir’in CHP’nin Türkiye’yi nasıl yöneteceğinin referansı olduğunu söyledi. CHP iktidarını en önemli kaldıracının İzmir olacağını belirten Yüksel, “Bir ülkenin değişimi bir kentten başlar. O kentin de biz İzmir olduğunu düşünüyoruz. İlçe örgütleri ve yerel yönetimlerin başarılı çalışmaları ile Türkiye’ye örnek olacağız" dedi.
 
Yüksel, Urla villalarıyla ilgili yıkım kararını Urla Belediyesi’nin uygulamamasıyla ilgili görüşünü sorması üzerine “Ben dava açanlardan birisiyim. Yakından izliyoruz. Çalışmalarımız oldu. Bu konun önemli olan tarafı ülkenin bir numaralı koltuğunda oturan birinin kaçak villa sahibi olduğu iddiasıdır. Meseleye bu yönde bakmak gerekir. Küçük bir ilçe belediye ’yıkıyor mu, yıkmıyor mu?’ konusunu tartışmamak lazım. Yıkılması gereken kaçak 23 bin ev var. Köylerimizdeki yoksul insanların sahip olduğu evler sıraya sokuyor. İnsanlar mağdur edilmesin diye bekleniyor. İlçe belediyenin kolay kolay yapacağı işler değil. İlçe belediyenin ödeyemeceği tazminat altına girmesi sözkonusu olabilir. Yetki onda mı değil mi?" dedi.
 
CHP İl Başkanlığındaki toplantıya ilçe belediye başkanlarından Tunç Soyer (Seferihisar), Abdül Batur (Narlıdere), Hasan Karabağ (Bayraklı) Halil İbrahim Şenol (Gaziemir), Tahir Şahin (Menemen), Levent Piriştina (Buca) mazeret göstererek katılmadı

 

Yayın Tarihi : 09.01.2016 : 15:27

Etiketler : chp    belediye    toplantı    aziz kocaoğlu    alaattin yüksel    kenan çakar    ak parti    transfer       


Yorumlar

9074
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN