Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Papatya Çayının Faydaları

Papatya Çayının Faydaları
Son birkaç yıldır siyah çay ve yeşil çaydan sonra en çok tercih edilen çay türü papatya çayıdır.

 

Sinirleri ve stresi yatıştırarak vücuda rahatlık verir ve ağrıları dindirici özelliği bulunmaktadır. Vücut ısısını arttırarak terletir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlar. Papatya Çayı, hazımsızlığı giderir, bağırsak gazlarını ve idrarı söktürür. Mikrop öldürücü içeriği ile ağız yaralarının, boğaz ve bademcik iltihaplarının tedavi edilmesinde, diş eti problemlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Adet düzensizliklerinin giderilmesine de yardımcı olur. Kadınların adet dönemlerindeki sancılarının azaltılması ve giderilmesinde oldukça etkilidir.
 
Soğuk Algınlığına Çok İyi Gelir: Papatya Çayı, papatya bitkisinin toplanarak kurutulmuş bitkilerinin kaynatılarak demlenmesi ile hazırlanmaktadır. Vücuda rahatlık vermesi ile kişinin soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ile mücadele etmesi için bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca kişilerin papatya çayını düzenli olarak tüketmeleri bu hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır. Yine düzenli olarak tüketilen papatya çayı bağışıklık sisteminin etkin bir şekilde virüslerle mücadele etmesini sağlamaktadır.
 
 
Papatya Çayı Cilt Sağlığını Korur: Çok etkili bir antioksidan olan papatya çayı cildi temizler ve nemlendirir. Papatya cilt bakımında kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu özelliğinden dolayı günlük bir fincan papatya çayı cilt sağlığını korumak için önemlidir. Bunun yanında cildin beyazlamasını sağlar ve cilde ayrıca sağlıklı bir görünüm katar. Göz altında meydana gelen şişme ve kararmaları giderebilir. Sivilce ve aknelerle mücadelede inanılmaz fayda sağlayabilir. Güneş yanıklarından zarar gören derinin iyileşmesini sağlar. Cildi ölü hücrelerden temizler, her cilt türü için faydalıdır.
 
 
Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlar: Papatya çayının diğer bir özelliği de yaraların hızla iyileşmesini sağlamasıdır. Antioksidan özelliği sayesinde yaraları dezenfekte eder, iltihapları giderir ve mikropları kırma özelliği vardır.
 
Saç Sağlığını Korur: Papatya çayı aynı zamanda saç sağlığı için önemlidir. Papatya çayı saçlara sağlıklı bir parlaklık kazandırır, kına ile kullanıldığında koyu saç rengini sağlar ve saç diplerini güçlendirir, dökülen saçların dökülmesini durdurabilir. Papatya çayı bütün bunların yanında kepek sorununa çare olabilir. Aynı zamanda kafa derisi için faydalıdır. Kafa derisinin sağlığını korur, kaşıntıları giderebilir.
 
Kas Gevşeticidir: Papatya çayı kas gevşetici özelliğe sahiptir. Rahim kaslarının rahatlamasını sağlar, krampları giderir. Kas spazmlarını gideren glisin maddesinin değerini arttırır. Yalnız bu noktada papatya çayının dozuna dikkat etmek gerekir, fazla tüketimi mide ağrılarına ve ishale neden olabilir. Fizik gücü gerektiren işlerde yorulan kasların rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak kaybedilen enerjinin yerine gelmesini  sağlar.
 
 
Ülser Ağrılarını Giderir: Papatya çayı özellikle ülser ağrılarını giderebilir. Eğer daha önceden mide taşı düşürdüyseniz doktor kontrolünde tüketerek yeniden oluşmasına papatya çayı ile engel olabilirsiniz.
 
Doğal Antibiyotikdir: Papatya çayı çok etkili bir anti bakteriyeldir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlıklarını ve öksürükleri giderici özelliği vardır. Papatya çayının yardımıyla bu tür hastalıklardan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.
 
Kan Şekeri Seviyesini Korur: Papatya çayı kan şekerinin sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olabilir.  Bu nedenle diyabet hastalarına da yardımcı olabilir. Doktor kontrolünde tüketilmesinde fayda vardır.
 
 
Migrene İyi Gelir: Düzenli olarak papatya çayı tüketimi migren hastalığından kurtulmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar başlangıç aşamasında olan migreni iyileştirdiğini ortaya koymuştur.
 
Stresle Mücadeleye Yardımcı Olur: Papatya çayının sinir sitemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Stresle mücadeleye yardımcı olur. Stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden alı koyar, zihinsel yorgunluğu giderir.
 
 
 
Kaynak: faydalarizararlari.com

Yayın Tarihi : 09.01.2016 : 09:33

Etiketler : papatya çayı    papatya    çay    besin    fayda    sağlık    ülser ağrıları    hastalık    saç sağlığı    migren    stres    yara iyileşmesi    cilt sağlığı    bakteri    rahatlık    sağlık    soğuk algınlığı   


Yorumlar

4513
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN