Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


3 Kadının Cenazesini Aileleri Almıyor

3 Kadının Cenazesini Aileleri Almıyor
Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde öldürülen aralarında DBP Parti Meclisi üyesi Seve Demir’in de olduğu 3 kadının bugün toprağa verilmesi beklenirken, aileler Şırnak Devlet Hastanesi’ndeki cenazeleri  henüz almadı. Ailelerle görüşen HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Cizre ve Silopi’de morglardaki cenazeler defnedilene, sokağa çıkma yasağı kaldırılana kadar ailelerin cenazeleri almayacaklarını söyledi.

 

Silopi’de öldürülen DBP PM üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi çalışanı Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayir’in yakınları cenazelerin bulunduğu Şırnak Devlet Hastanesi önüne geldi. HDP Milletvekilleri İbrahim Ayhan, Leyla Birlik, Adem Geveri ve Nursel Aydoğan ile görüşen aileler cenazeleri almadan hastane önünden ayrıldı.
 
Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, partisinin il başkanlığında yaptığı açıklamada Seve Demir’in ailesinin, Şırnak merkezde 5 Ocak’taki çatışmada ölen 2 kişinin cenazesinin kar altında belkelediğini, onlar alınmadan kendi kızlarının cenazelerini almayacaklarını söylediğini anlattı. Leyla Birlik, şöyle dedi:
 
"Cenaze sahipleri ile dünden beridir temas halindeyiz. Aileler dün morgun önündeyken, Cizre ve Silopi’den cenazeler geldi. Cizre’den gelen cenaze 13 yaşındaki bir kız çocuğunundu. Annesinin kucağındaydı. Annesinin üstü başı kan içindeydi. Aileler bu drama şahit oldular. Diyarbakır’dan gelen Seve Demir’in ailesi ve Fatma Uyar’ın ailesi morgun önündeydiler. Cizre’den gelen ailenin talebi, kızlarını Cizre’de defnetmekti. Cizre’de sokağa çıkma yasağı olduğu için cenazeleri defnedemiyorlar. Şırnak’ta, 3 gündür karın altında bekletilen cenazeler var. Aileler bunu da öğrendiler ve morgda bekletilen cenazeleri de öğrendiler. Silopi ve Cizre’de morgda ve hastanelerde sayısını bilmediğimiz cenazeler bekletiliyor. Aileler bu dramı görünce dün akşamdan beridir bizimle görüşüyorlar. Seve Demir ve Fatma Uyar’ın aileleri ’İnsanlar cenazelerini alamazken, biz kalkıp cenazelerimizi götürmemiz ahlaki bulmuyoruz’ dediler. Bölgede yaşanan olaylardan dolayı ve sokağa çıkma yasağını kaldırsınlar diyorlar. Cizre ve Silopi’dekiler cenazelerini defnetsinler. Biz de o zaman kızımızın cenazesini alıp Diyarbakır’a götürürüz diyorlar. Diğerleri bu durumdayken bizim kızımızı alıp Diyarbakır’a götürmemiz doğru ve ahlaki bulmuyoruz dediler. Şu anda Şırnak Devlet Hastanesi morgunda 15 cenaze bulunmaktadır."

Yayın Tarihi : 07.01.2016 : 16:31

Etiketler : Silopide    Öldürülen    Kadının    Cenazesini    Aileleri    Almıyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5144
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN