Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Beyaz Baston’a Ses Ver

Beyaz Baston’a Ses Ver
İzmir’de Çağdaş Görmeyenler Derneği, Beyaz Baston Körler Haftası’nda sorunlarına dikkat çekmek için "Beyaz Baston Farkındalık Yürüyüşü" düzenledi.

 

 
Yağmura rağmen Konak Yeni Karamürsel Mağazası önünde toplanan ve diğer engelli dernekleri temsilcilerin de destek verdiği yürüyüşte grup, ellerinde görme engellilerin güvenliğini, bağımsızlığını ve özgürlüğünü simgeleyen beyaz bastonları ile yürüdü. Görme engellilerin sorunlarını ülkenin içinde bulunduğu durumdan ayrı tutmanın mümkün olamayacağını belirten Çağdaş Görmeyenler Derneği Genel Başkanı Ufuk Özen, "7-14 Ocak tarihlerinde Beyaz Baston Körler Haftası olarak farkındalığın yaratmak ve görme engellilerin sorunlarını topluma taşınmasını amaç edindik. Beyaz baston görmeyenlerin toplumsal yaşama katılmasının vaçgeçilmez bir aracı ve simgesidir. Kentsel mimarinin açık ve kapalı alanlardaki erişilmezliği, trafik kurallarının yetersizliği, sürücülerin dikkatsizliği ve duyarsızlığına dikkat çekiyoruz. 2005 yılında Engeliler yasasında bu konuda düzenlemeler yapılmasına rağmen bu sorunlar hala çözümlenmemiştir" dedi.
 
Özen, eğitim, istihdam, erişim, mesleki ve fiziki rehabilitasyonun her görme engellinin temel hakkı olduğunu belirterek, "Kara yolları trafik kanununda ve trafik yönetmenliğinde görme engelliler ve beyaz bastona ilişkin düzenleme olmasına rağmen bu düzenleme uygulama alanı bulamamaktadır. Öncelikle sürücülerin bu konuda duyarlı olmasının sağlanmasını ve Trafik ekiplerince gerekli denetimlerle aykırı durumlarda cezai yaptırımların uygulanması biz görme engelilerin erişim hakkımızı daha güvenli olarak kullanmamızı sağlayacaktır" dedi.
 
 

Yayın Tarihi : 07.01.2016 : 14:53

Etiketler : Beyaz    Bastona    Ses    Bölge   


Yorumlar

5475
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN