Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çinlilerin İzmir'e İlgisi Artıyor

İzmir’i yakın markaja alan Çinliler, kalabalık bir işadamı heyetiyle Başkan Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Çin Büyükelçisi Hongyang’ın başkanlığındaki heyette Çin’in 8 önemli firmasının Türkiye genel müdürü de yer aldı. Konuk yatırımcıları İzmir limanı ve Fuar İzmir konusunda bilgilendiren Başkan Kocaoğlu, Çin Güney Havayolları’nın İzmir’e sefer başlatmasını istedi; yakın coğrafyada kurulması düşünülen cam lifi fabrikası için en ideal yerin İzmir olduğunu söyledi.

 

Ülkesindeki önemli şirketlerin temsilcileriyle birlikte İzmir’e gelen Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti. 2007 yılında İzmir’i “Yatırımda bulunulacak en iyi yabancı kentlerden biri” olarak seçen Çinli girişimciler,  kentteki yatırım ve iş birliği olanaklarını yeniden gözden geçirmek üzere İzmir’de bulunduklarını söyledi. 
 
“Hayal memleketi” İzmir
 
Samimi bir havada gerçekleşen ziyarette konuşan Çin Büyükelçisi Hongyang, ikili ilişkileri daha da geliştirmek üzere İzmir’de bulunduklarına değinerek, “Bu ziyaretimiz, bir nezaket ziyaretinden ibaret değil. Aynı zamanda somut işbirliğimizi daha da geliştireceğine inanıyoruz. Bu nedenle sadece Büyükelçilik, Konsolosluk ve Başkonsolosluk yetkilileri dışında bana kocaman bir işadamı heyeti eşlik ediyor. Hepsi Çin’de önde gelen şirketlerin temsilcileri. Sadece geçmişe değil geleceğe de bakmak istiyoruz. Hangi alanlarda işbirliği yapabiliriz, hangi projelerde işbirliği yapabiliriz; bütün bunları su yüzüne çıkarmak istiyoruz” dedi. İzmir’i Avrupa, Akdeniz ve Afrika’ya açılan “en ideal kapı” olarak tanımlayan konuk büyükelçi, “Çinli firmalar İzmir’de iş yapmayı arzu ediyor. Ayrıca İzmir, birçok Çinli turist için bir ‘hayal memleketi’dir” şeklinde konuştu. 
 
Tanıma, kaynaşma ve birlikte iş yapma..
 
Çinli işadamlarının sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ülkenin ve kentin işbirliklerine açık olduğunu söyledi. İzmir’in güvenli, demokrat, farklılıklara değer veren ve farklı yaşam biçimlerini destekleyen ‘Türkiye’nin bir numaralı kenti’ olduğunun altını çizen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Ayrıca önemli pazarlara yakınlığımız ve liman nedeniyle lojistik gücümüz var. Turizm, hizmet sektörü, fuar organizasyonları, sanayi yatırımları başta olmak üzere her konuda işbirliğine açık olduğumuzu ve bunun için elimizden geleni yapacağımızı bilmenizi isteriz” diye konuştu.
 
Çinli firma temsilcilerini İzmir’deki fuarlara davet eden Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:
 
“Birbirimizi tanıma, kaynaşma ve birlikte iş yapma kabiliyetimizi artırmak zorundayız. Ayrıca Çandarlı Limanı ile ilgilenen Çinli firmaların İzmir limanı konusuna da eğilmelerini tavsiye ediyorum.”
 
Çinli heyete İzmir’in çevre yatırımları konusunda da bilgi aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ülkenin önemli havayolu şirketlerinden Güney Havayolları’nın (China Southern Airlines) İzmir’e sefer başlatması ve yakın coğrafyada kurulması düşünülen cam lifi fabrikası için en ideal yerin İzmir olduğu konusunda da yoğun çaba harcadı.
 
Çinli genel müdürlerin İzmir ilgisi 
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yapılan görüşmeye Çin Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Zhu Guangyao, Ticaret Müsteşarlığı 3. Katibi Wang Wan, İzmir Başkonsolos Vekili Yın Qi, Tian Chen Mühendislik Şirketi (TCC) Türkiye Genel Müdürü Zhou Yanquan, Türk Madenci A.Ş.  Temsilcisi  Zhang Junyue, Çin Ulusal Makine  Donanımları İthalat ve İhracaat Şirketi (CMC) Türkiye Genel Müdürü Chen Kui, Çin Raylı Sistem Araçları  San. Tic. Ltd. Şti. (CSR) MNG Türkiye Genel Müdürü Fu Weichen, HUAWEI Türkiye Genel Müdürü Zha Xiaobin, Genertec Türkiye Genel Müdürü Zhang Ying, Çin Yol ve Köprü Şirketi (CRBC)  Türkiye Genel Müdürü Fang Xiaoqian, Shipping Türkiye Genel Müdürü Wang Xiuping, Çin Güney Havayolu Şirketi Temsilcisi ve CMEC Türkiye Genel Müdürü Liu Lijun ile İZFAŞ Murahhas Üyesi Gül Şener de katıldı. 
 

Yayın Tarihi : 07.01.2016 : 10:16

Etiketler : İzmir    Büyükşehir Belediyesi    Çin    yatırım    ticaret    büyükelçi    fabrika    uçak       


Yorumlar

7890
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN