Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Adliye’de Adalet İstiyoruz'' Eylemi

''Adliye’de Adalet İstiyoruz'' Eylemi
Katılımcı Büro Çalışanları Sendikası üyesi bir grup İstanbul Adliyesi personeli, Adalet Bakanlığı’nın açtığı ’Yazı İşleri ve İdari İşler Müdürlüğü’ yükselme sınavlarında yüksek puanlar almalarına rağmen sözlü sınavda listenin sonuna bırakıldıklarını ileri sürerek, adliye önüne eylem yaptı. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde saat 12.00’da toplanan yaklaşık 30 adliye personeli adına Katılımcı Büro Çalışanları Sendikası Başkanı Gökhan Özkan basın açıklaması yaptı.

 

"YAZILI SINAVDA 95, 92, 88 GİBİ YÜKSEK PUAN ALAN MESLEKTAŞLARIMIZ..."
 
Özkan, Adalet Bakanlığı’nın sözlü sınavı başarılı olmanın belirleyici unsuru haline getirmesi sonucu kariyer ve liyakat esaslarının çiğnendiğini ifade ederek, "Yazılı sınavda 95, 92, 88 gibi yüksek puan alan meslektaşlarımız listenin en sonunda kaldı" dedi. Yapılan uygulamayı adaletsiz bulduklarını dile getiren Özkan, "Mülakat esnasında kamera kaydı ile adayların sorulara verdikleri cevaplar ile hal ve tutumları kayıt altına alınmayarak mülakatın objektif esaslara göre yapılmadığını açık biçimde göstermektedir" ifadesinde bulundu. Bu uygulamanın çalışma barışını da bozduğunu belirten Özkan, "Şimdi Adalet Bakanlığı’na soruyorum. Bozulan bu çalışma barışını nasıl sağlayacaksınız? Adalet Bakanlığı’ndaki bu motivasyon eksikliğini ve tükenmişliği ne ile dolduracaksınız?" diye konuştu.
 
"MÜLAKAT TEK BELİRLEYİCİ UNSUR OLAMAZ"
 
Gökhan Özkan, sendika olarak açtıkları davada, Danıştay 5. Dairesi’nin 2014 tarihinde verdiği kararda, ’mülakatın tek belirleyici unsur olamayacağı, mülakatın tamamlayıcı unsur olduğunu’ belirttiğini ve yürütmeyi durdurma kararı aldığını ancak Adalet Bakanlığı’nın yine de mülakatı tek belirleyici unsur olacak biçimde uyguladığını söyledi.
 
"BURADAKİ ÖLÇÜ REFERANSLARIN GÜCÜ MÜDÜR?"
 
Gökhan Özkan, "Ülkemizin hemen hemen bütün adliyelerinde büyük haksızlıklara neden olan bu mülakat uygulamasında adaylarda aranan ölçülerin ne olduğu merak konusudur. Buradaki ölçü referansların gücü müdür? Yoksa o benden, şu benden değil mantığı mıdır? Görülen o ki, yönetmelikte bahsi geçen puanlamaya esas olacak başlıklar değerlendirme dışı bırakılmıştır" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 06.01.2016 : 14:05

Etiketler : Adliye    Çalışanlarından    Adliyede    Adalet    İstiyoruz    Eylemi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4855
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN