Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mesir Macunları Onların Ellerinden Çıkıyor

Mesir Macunları Onların Ellerinden Çıkıyor
Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nde halka saçılan ve renkli görüntüler ortaya çıkartan 5 ton mesir, 15 kadın tarafından hazırlanıyor. Yıl boyu çalışan, Nisan’daki festivalde saçılacak mesirler için bir ay önceden gece- gündüz yoğun bir tempoya giren kadınlar, bir geleneği yaşatmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

 

 
Manisa’da bu yıl 476’ıncı kez düzenlenecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, 19-24 Nisan tarihlerinde yapılacak. Festivalde 5 ton mesir macunu, Sultan Camisi’nin kubbe ve minarelerinden halka saçılacak. Bu macunlar, yıllardır Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği’nin atölyesindeki 15 kadın tarafından yapılıyor. Kadınların yıl boyunca üretim yaptığını söyleyen Dernek Başkanı Ufuk Tanık, mart ayının sonunda da kadınların festivalde saçılacak 5 ton macunu üretmeye başlayacağını söyledi. Atölyede erkek çalışmadığını, sadece 15 kadının olduğunu belirten Tanık, mesir macununun hünerli kadınların ürettiğini ifade etti.
 
28 YILDIR ŞİFALI MACUNU ÜRETİYOR
 
Mesir üreten grubun en kıdemlisi olan ve 28 yıldır bu işi yapan 57 yaşındaki Serpil Özevcil, emekli olmasına rağmen işine devam ettiğini söyledi. Mesir macununun yapılışından bahseden Özevcil, "Önce şeker ve suyu bir saat kaynatıyoruz. Ardından 24 saat dillendirdikten sonra soğuyan macun 41 çeşit baharatla buluşuyor. Kadınlar tarafından kesim yapıldıktan sonra paketlemeye geçiliyor. Kadınlar her gün aralıksız bu işlemi yapıyor. Ardından paketlenen şifalı macunlar halka ulaşıyor" dedi.
 
Festivalde saçılacak macunun hazırlama döneminde gece gündüz çalıştıklarını kaydeden Özevcil, bir geleneği sürdürmenin mutluluğunu yaşadıklarını da ifade etti.
 
Bir diğer mesir üreticisi 49 yaşındaki Fatma Hanım, 12 yıldır bu işi yaptığını ve şifalı macunu üretmenin kendisini mutlu hissettirdiğini dile getirdi. Fatma Hanım, "Faydalı bir şey yaptığımızı hissediyorum. Zevkle üretiyoruz. Çünkü bizim yaptığımız ürünlerin çok özel bir günde halka saçılması ve şifa dağıtmasından mutluyuz" diye konuştu.
 

Yayın Tarihi : 06.01.2016 : 13:01

Etiketler : Mesir    Macunları    Onların    Ellerinden    Çıkıyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2621
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN