Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mahkeme Kusursuz Buldu

Mahkeme Kusursuz Buldu
Erzurum’da altgeçit çıkışı karşıdan karşıya geçmeye çalışan temizlik işçisi 43 yaşındaki Nihat Çalmaşur’a çarparak ölümüne neden olan sürücü 20 yaşındaki Yavuz Berk Bayram, tutuksuz yargılandığı 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bilirkişi raporunda üst geçiti kullanmak yerine yasak olan yaya geçitten özen göstermeden karşıya geçtiği için asli kusurlu görülen Çalmaşur’u mahkeme kusursuz buldu.

 

Kaza, geçen yılın 8 Mayıs günü saat 11.20’de merkez Yakutiye İlçesi’ndeki D-260 karayolu üzerinde meydana geldi. Yavuz Berk Bayram yönetimindeki 61 VU 966 plakalı otomobil, Palandöken Kavşağı’ndan Üniversite Kavşağı yönüne giderken İpekyolu Altgeçidi’nde çöpleri toplayarak çıktıktan sonra yolun karşısına geçmeye çalışan Nihat Çalmaşur’a çarptı. Çarpmanın etkisiyle 43 metre fırlayan Nihat Çalmaşur, kaldırıldığı hastanede tüm müdahaleye karşın kurtarılamadı. Nihat Çalmaşur’un ölümü üzerine sürücü Bayram hakkında 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Bilirkişi raporunda Nihat Çalmaşur’un öldüğü bölgeden 93 metre uzaklıkta üst geçit bulunduğuna dikkat çekildi. Çalmaşur, bu üstgeçidi kullanma yerine yaya geçişin yasak olduğu bölgeden karşıya geçtiği için kazada asli kusurlu bulundu. Bilirkişi, sürücü Yavuz Berk Bayram’ın şehir içi hız limitinin 50 kilometre olmasına rağmen bu kurala uymadığı vurgulandı. Olay yerinin üstgeçit çıkışı ve yokuş olduğu için hızını azaltması gerektiği kaydedilen raporda, Bayram’ın hızını azaltmayarak ikinci derece kusurlu olduğu belirtildi.
 
"CUMA NAMAZINA YETİŞMEK İÇİN HIZ YAPMIŞ"
 
Nihat Çalmaşur’un kardeşleri ise, kaza öncesi bir otomobille yarış halinde olduğunu iddia ettiği sürücü Bayram, gözüne direkt gelen güneş ışıkları nedeniyle o kişiyi göremediğini söyledi. Hızının 70-80 kilometre olduğunu, kazadan sonra yanına gelen bir kişinin ’Git’ demesi üzerine korktuğu için uzaklaştığını savunan Bayram, daha sonra Emniyet’e giderek teslim olduğunu bildirdi. Bayram, "Cumaya yetişmek için hızlı gidiyordum. Olay nedeniyle çok pişmanım" dedi.
 
Mahkeme, Yavuz Berk Bayram’ı ’Taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan 2 yıl hapis cezası verdi. Sanığın eylemini bilinçli taksirle işlediğine kanaat getiren mahkeme, cezayı 3’e 1 oranında arttırarak 2 yıl 8 ay hapis cezasına çıkardı. Sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları ve cezanın gereleceği üzerindeki olası etkilerini lehine takdiri indirim sebebi olarak kabul eden mahkeme, 6’da 1 oranında indirim yaparak cezayı 2 yıl 2 ay 20 güne düşürdü. Mahkeme, yasal olanaksızlık bulunması ve sanığın bir daha suç işlemeyeceğine dair mahkemece olumlu kanaat oluşmadığından verilen hapis cezasını ertelemedi ve para cezasına çevirmedi.
 
Hazırlanan gerekçeli kararda, Yavuz Berk Bayram’ın aynı yolu 3 yıldır kullandığına dikkat çekildi. Rampanın bitiminde sanığın gözüne güneş geldiği için maktülü fark edemediği yönündeki savunmasına bu nedenle itibar edilmediğine vurgu yapılan kararda şöyle denildi:
 
"Her ne kadar kazanın gerçekleştiği nokta ile yaya geçidi arasında 90 metre uzaklık bulunsa da maktülün temizlik işçisi olduğu, bariyerlerdeki çöpleri temizlemek için yolun ortasından karşıdan karşıya geçmekten başka herhangi bir yolu bulunmadığı, kaldıki yaya geçidi bulanmasına rağmen özellikle Merkez İmam Hatip ve üniversite öğrencilerinin yaya geçidi kullanmayarak karşıdan karşıya geçtiklerinin bilindiği, sanığın uzun zamandır bu istikamette araç kullanması nedeniyle bu durumu öngörebileceği, sanığın zararlı sonucu öngörmesine rağmen yeteneklerine güvenerek zararlı sonucun doğmayacağı inancıyla aşırı hızla araç kullandığının anlaşıldığı, bu nedenle şehir içinde yasal hız sınırının üzerinde araç kullanan sanığın eyleminin bilinçli taksiri oluşturacağı, sanığın tali kusurlu olduğu gözetilerek hüküm kurulmuştur."

Yayın Tarihi : 06.01.2016 : 11:02

Etiketler : Bilirkişinin    Asli    Kusurlu    Gördüğü    Temizlik    İşçisini    Mahkeme    Kusursuz    Buldu    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8776
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN