Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Uludağ’ın Jak Timleri

Uludağ’ın Jak Timleri
Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da, kayak sezonun başlaması ile Jandarma Arama ve Kurtarma Timleri (JAK) ve asayiş ekipleri tüm hazırlıklarını tamamladı. Geçen yıl 19 kişiyi donarak öldürmekten kurtaran ve kayak yaparken düşerek yaralanan 500 kişiye ilk yardımı yapıp sağlık merkezine taşıyan JAK ekipleri, bu yılda 24 saat dönüşümlü olarak görev yapıyor.

 

Tatilcilerin ’Beyaz Cennet’ olarak adlandırdıkları Uludağ’da kayak sezonu başladı. Uludağ’ın güvenliğinden sorumlu JAK ve asayiş timleri tüm hazırlıklarını tamamladı. Geçen yıl yönlerini kaybettikleri için kaybolan ve aralarında dağcı gruplarında bulunduğu 19 kişiyi donarak ölmekten son anda kurtaran JAK ekipleri bu yılda kayak sezonunun başlaması ile dönüşümlü olarak 24 saat görev yapıyor. Geçen yıl kayak yaparken düşerek yaralanan 500 kişiye ulaşıp, ilk müdahaleyi yaptıktan sonra sağlık merkezine götürdüklerini söyleyen yetkililer, şöyle dedi:
 
"Uludağ’ın güvenlik sorumluluğu jandarmada. Burada profesyonel askerler görev yapıyor. Yani hepsi rütbeli. Bu sene Jandarma Asayiş Timi’ne özel kıyafetler yaptırıldı. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından benimsenen ve diğer bölgelere de dağıtılacak olan bu kıyafetlerin özeliliği sıfırın altında 40 dereceye kadar dayanıklı olması. Normal şartlarda 50 asker ile görev yaptığımız Uludağ’da kış sezonunda bu sayıyı 100’e çıkarttık. Yapılan tüm ihbarları değerlendiriyoruz."
 
Jandarma yetkilileri dağcılık ve kamp faaliyetlerinde bulunacak kişilerin bu yıl Uludağ’a çıkışlarının geçmiş yıllardan çok daha zor olacağını söylediler. Bu kişilerin Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar 2’nci Bölge Müdürlüğünden izin almak zorunda olduklarını belirten yetkililer, şöyle konuştu:
 
"İlçe Kaymakamlığı’na, faaliyetlerinin başlangıç ve bitiş tarihini, kullanacakları güzergahı, konaklama yerlerini, alan kılavuzunun ve kişilerin kimlik fotokopilerini, kan grupları ve telefon numaralarını bildirecekler. Aldıkları izini ise 48 saat öncesinden bizlere ulaştıracaklar. Aksi halde Uludağ’a çıkmalarına izin vermeyeceğiz. İzinsiz giderlerse de ceza yazacağız."

Yayın Tarihi : 06.01.2016 : 09:48

Etiketler : Uludağın    Jak    Timleri    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8235
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN