Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


TÜMBELSEN’den Baskı İsyanı

TÜMBELSEN’den Baskı İsyanı
TÜM Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜMBELSEN) İzmir yöneticileri, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel’i makamında ziyaret etti. TÜMBELSEN yöneticileri İzmir’de örgütlü oldukları AK Partili belediyelerde üyelerinin baskı gördüğünü öne sürerek, “Üyelerimiz toplu halde başka bir sendikaya üye olmaya zorlanıyor. Sendikanın masa takvimlerini bile toplatıyorlar. Kemalpaşa’da üyelerimizin yılda sekiz ikramiyesi kesildi, hak kayıpları sürüyor" dedi.

 

 
TÜMBELSEN İzmir 1 ve 2 No’lu şube yöneticileri, 20 Aralık’ta seçilen CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel’i makamında ziyaret ederek, görevinde başarı diledi. TÜMBELSEN 1 No’lu Şube İdari Sekreteri Ömer Güngörmüş, İzmir’de AK Parti’nin iktidarda olduğu ilçe belediyelerinde sendika üyesi çalışanlarına baskı yapıldığını bunun toplu istifalara neden olduğunu öne sürerek şöyle konuştu:
 
“AKP’nin iktidarda olduğu yerlerde sosyal ve cumhuriyetin ilkelerini savunan her yerde bu baskı var. İzmir’de de açıkça görmekteyiz. İzmir aydın, çağdaş, ilerici insanların örgütlü olduğu bir kent. Sendika üyesi çalışanlarımıza karşı açıktan bir müdahale sözkonusu olamıyor ancak bunun farklı yöntemleri var. Sendikalar bağımsız olmalı emekçiler bağımsız olmalı herkes kendi özgür iradesiyle karar verebilmeli. Siyasi iktidarların bu konuya müdahil olması emekçileri etkiliyor. Bundan kaynaklı sendika tercihlerini özgür iradeleri ile belirleyemiyorlar. Önceden tamamı bizim üyemiz olan emekçiler, toplu halde sendika değiştiriyor. Bizler her zaman mücadelemizi emekten halk özgürlük, eşitlik, aydınlık ve halktan yana devam ettireceğiz. Elbet karanlıklar bir gün bitecek. Bu baskı özellikle Menderes Kemalpaşa, Torbalı, Selçuk belediyelerinde oldukça yoğun. Daha önce CHP yönetiminde olan Kemalpaşa Belediyesi’nde yılda sekiz ikramiye alan üyelerimizin ikramiyeleri kesildi, hak kayıpları yoğun yaşanıyor. Selçuk Belediyesi’nde TÜMBELSEN’in masa takvimleri toplanıyor. Ankara Garı’ndaki katliamdan sonra sendika olarak Selçuk’ta ortak basın açıklaması yapıldı. Selçuk Belediyesi okuduğu metnin içeriği nedeniyle oradaki işyeri temsilcimiz hakkında soruşturma açtı. Okunan metin de son derece insancıl ve barışçı bir metindi. Buna bile tahammül edilemiyor. Bunu protesto ettik. Bu baskının yüzü farklı şekillerde ortaya çıkıyor. Kimi yerde ücretle kimi yerde idareciler üzerinden baskı yapıyorlar. İzmir’de MEMURSEN’in 2002 yılındaki üye sayısı ile şimdiki üyesi sayına baktığımızda kopuşların ne kadar çok olduğunu görürüz."
 
TÜMBELSEN 2 No’lu İdari Sekreter Murtaza Cenik, CHP ile görüşerek ortak çalışma belirlediklerini belirtti ve “Sendika olarak Türkiye’nin gerçeklerinden uzak kalmadık. CHP’yi KESK ve bileşenleriyle birlikte bir parçası olarak gördük. CHP’nin siyasi düşüncesi neyse bizim sendikamızın da görüşü odur. AKP iktidarı ile mücadelede CHP’ye desteğimizi sunmaya geldik. Otak çalışmamız bundan sonra da devam edecek" dedi.
 
YASAKLARA KARŞI ORTAK HAREKET
 
CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, yasakların kaldırılması için sendikalarla birlikte ortak hareket ettiklerini belirterek, “Sendikalarla birlikte çalışmanın koşullarını belirlemeye çalışıyoruz. Türkiye sendikal örgütlenme açısından son 12 yıllık AKP iktidarı döneminde en kötü süreci yaşıyor. Örgütlenmenin sendikalaşmanın grev ve toplu sözleşme yasaklarının gerilettiği bir ülkedeyiz. CHP’li belediyelerde sendikal örgütlenme özgürlüğü daha fazla. Ülkenin geneliyle kıyaslandığında burada daha özgürlükçü bir ortam var. CHP olarak tola sözleşmeli grev hakkı olan bir ilişki. CHP olarak katılımcı demokrasiyi taşımak istiyoruz temsili demokrasi yetmiyor. Bu anlamda da özellikle örgütlü olan sendikalardan başlayarak yönetimlere katılmayı nasıl sağlayacağını konuşuyoruz" dedi.
 
“KADIN VE GENÇLER YÖNETİMDE AKTİF OLMALI"
 
TÜMBELSEN’in ardından Yüksel’i ziyaret eden TÜRKİŞ İzmir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Karakoç, 16- 17 Ocak’taki kurultayda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan kadın ve gençlerin yönetimde daha çok yer aldığı bir Parti Meclisi istedi. Karakoç, “İzmir’de CHP’yi daha ileriye götüreceğinize, yüzde 50’lerin üzerine çıkaracağınıza eminiz. CHP Türkiye’de laikliğin temel direği. CHP’ye Türkiye’nin ihtiyacı var ama bir İzmir’in olması yetmiyor. İzmir’in örnek alınması lazım. Genel Merkez’in yeni yapılacak kurultayda yeni bir yönetim oluşturması lazım. Mevcut yönetimle Genel Başkan tek başına bir şey yapamaz. Genel Başkan’ın tek başına çalışmasıyla bir şey yapılamaz. Heyecanlı genç bir ekip kurulmalı. Kadınlar da aktif olmalı. Bizim en zayıf tarafımız kadın ve gençlik kollarımızın Türkiye genelinde aktif olmaması. İzmir’de her şey mükemmel ama İzmir yetmiyor. Bunların ülke genelinde gerçekleşmesi lazım" dedi.

Yayın Tarihi : 05.01.2016 : 12:47

Etiketler : Tümbelsenden    Baskı    İsyanı    Bölge   


Yorumlar

5736
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN