Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Doğu’da Kar Esareti

Doğu’da Kar Esareti
Muş’ta kar kalınlığının kırsal kesimde 3-4 metreye kadar çıkması nedeniyle kentte çok sayıda köyün merkezlerle bağlantısı kesildi. Korkut İlçesi’ne bağlı Demirci Köyü Doğanlar Mezrası’nda doğum sancısı çeken Asiye Tekin, mezra yolunun kar nedeniyle kapanması sonucu paletli ambulansla hastaneye kaldırıldı. 

 

 
Doğu Anadolu Bölgesi’nde yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Muş’ta 5 gün süren kar yağışı nedeniyle 368 köy yolunun merkezlerle bağlantısı kesildi. Kent merkezinde 80 santimi, kırsal alanda ise, 3-4 metreyi bulan kar kalınlığı nedeniyle İl Özel İdare Ekipleri aralıksız yol açma çalışması yapıyor. Kapalı olan köy yollarının büyük bir bölümünün açıldığını bildiren İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, "43 ekip, 100 personelimizle birlikte karla mücadelemiz devam ediyor. Çok zor şartlar altında kar açma çalışmalarımız sürüyor. 80’e yakın köyün yolu kapalı. Açtığımız yollardan bazıları tipi nedeniyle yeniden kapanıyor. Acil hastaları olan köylerin yoluna hemen müdahale ediyoruz" dedi.
 
Korkut İlçesi’ne bağlı Demirci Köyü Doğanlar Mezrası’nda oturan hamile Asiye Tekin’in dün doğum sancısı tutunca ailesi yardım istedi. Mezra yolunun kar nedeniyle kapanması nedeniyle paletli ambulans, İl Özel İdaresi’ne ait TIR’a yüklendikten 4 saat sonra ilçeye ulaştırıldı. Burada paletli ambulansa binen sağlık ekipleri, mezraya ulaştıktan sonra hamile kadına ilk müdahaleyi yaptı. Korkut Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Yıldız, burada 5’inci çocuğunu dünyaya getirdi.
 
KÖY MUHTARI: MAHSUR KALIYORUZ
 
Kars İl Özel İdaresi ekipleri de kar ve tipiden kapanan köy yollarını açmak için aralıksız çalışıyor. Küçükyusuf ile Hacıhalil Köyü yolunda bir süre mahsur kalan öğrenci servisi özel idare ekiplerinin çalışmaları sonucu kurtarıldı. Küçük Yusuf Köy Muhtarı Zafer Ulakçı şöyle konuştu:
 
"Kar yağdıktan sonra zor günler başlıyor. Ancak telefon açar açmaz özel idare ekipleri ’sağ olsun’ hemen ekip gönderiyorlar. Bizim öğretmenler rampayı çıkmadıkları zaman bize telefon açıyorlar. Biz gidip traktörle otomobillerini çekiyoruz. Kışın öğretmenler de perişan, çocuklar da. Bizde çoğu zaman köyde mahsur kalıyoruz. Devlet ve özel idare sağ olsun bizi yolda bırakmıyor."

Yayın Tarihi : 05.01.2016 : 10:54

Etiketler : Doğuda    Kar    Esareti    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2452
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN