Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Van’da ’Hayatlar Solmasın’ Projesi

Van’da ’Hayatlar Solmasın’ Projesi
Van Halk Sağlığı Müdürlüğü, madde kullanımına karşı etkin mücadele edebilmek için ’Hayatlar Solmasın’ adı verilen projesi başlattı. Van Halk Sağlığı Müdürü Dr.Yakup İmren, Türkiye’de madde bağımlılığının önemli bir tehlike oluşturduğunu, Van’da da bu tehlikenin bulunduğunu söyledi. 

 

 
Van’da madde kullanımına karşı etkin mücadele edebilmek için Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından başlatılan ’Hayatlar Solmasın Projesi kapsamında çalışma başlatıldı. Proje kapsamında Van’da kurulacak danışma merkezleri ve sahada çalışacak meslek elemanlarına İpekyolu Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Salonu’nda madde bağımlılığı konusunda eğitim verildi. Eğitim sonunda Tuşba Belediyesi kampüsü ve Erciş Kaymakamlığı yanında kurulan danışma merkezlerinde hizmet verilecek. 
 
Van Halk Sağlığı Müdürü Dr.Yakup İmren, Türkiye’de madde bağımlılığının önemli bir tehlike oluşturduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili ciddi çalışmaları olduğunu belirten İmren, şöyle dedi:
 
"İl bazında tespit ettiğimiz vatandaşları tedavi sürecinden sonra da yalnız bırakmayıp, zamanlarına ortak olacağız. Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele kapsamında, risk-ihtiyaç-uygunluk analizini doğru yaparak toplumun her kesimine uygun bilgilendirme, eğitim ve rehberlik hizmetlerinin verilmesi ve farkındalığın arttırılması için uzman personelin katılımıyla bir ekip oluşturduk. Uyuşturucu bağımlılığının tedavi ve rehabilitasyon sürecinin etkin olarak uygulanmasını ve geliştirilmesini bu suretle bağımlılık ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili sağlık ve sosyal risklerde ölçülebilir bir azalmayı sağlamak en büyük hedefimiz olacaktır."  
 
Başlattıkları ’Hayatlar Solmasın’ projesiyle bağımlı kişiler ve aileleri, tedavi olmuş kişiler ve aileleri, risk altındaki kişiler ve ailelerine danışmanlık hizmeti verileceğinide belirten Dr. İmren, şöyle devam etti:
 
"Böylelikle uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen kişilerin tedaviye ikna edilmesini sağlanacaktır. Tabi ki bununla beraber tedavi altındaki bireyleri farklı iş ve uğraşlara yönlendirmek için birçok sertifikalandırılmış eğitimlerimiz olacaktır. Risk altındaki bireylerin çeşitli sosyal ve sportif aktivitelerle zamanlarının değerlendirmesini sağlamak içinde birçok çalışmamız olacaktır. Bu projeden olumlu sonuçlar almaya başladığımız zaman İnşallah bu güzel projeyi daha da yaygınlaştıracağız."
 

Yayın Tarihi : 04.01.2016 : 15:50

Etiketler : Vanda    hayatlar    Solmasın    Projesi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1322
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN