Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Uludağ’da ’Fileli’ Önlem

Uludağ’da ’Fileli’ Önlem
Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da pistlerde meydana gelen kazaların önlemesi amacıyla kayak pistinin çevresi filelerle çevrildi, yayalar için de farklı parkurlar oluşturuldu.

 

 
Bursa Valiliği’nin Uludağ Milli Parkı 1’inci ve 2’nci Gelişim Bölgelerinde kış turizmi sezonunda bölgede faaliyette bulunan işletmeler ve tatil amaçlı bölgeye gelenlerin huzur ve güven içinde tatil yapmaları amacıyla 29 Aralık’ta aldığı kararlar uygulanmaya başlandı. Kayak pistlerinin çevresi filelerle kapatılırken, pistlere yaya girişini önlemek amacıyla ayrı parkur oluşturuldu.
 
Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği Başkanı Yahya Usta, Valiliğin aldığı karar doğrultusunda pistin güvenlik denetiminin 170 üyesi bulunan dernekleri tarafından yapılacağını belirterek, "İnşallah kazasız belasız, iyi bir sezon geçireceğiz. Amacımız Uludağ’a gelen tüm tatilcileri huzurlu ve güvenli şekilde evlerine dönmelerini sağlamaktır. Orada alınan 30 kararın 28’i kayak öğretmenlerine verilmiştir. Kötü hava şartlarında kayıplara ve kazalara ortam sağlamamak adına açık olan mekanik tesislerinin yetkili arkadaşlarımızla beraber karar verip, açılıp, kapanmasını sağlayacağız. Bu bizim de işimizi kolaylaştıracaktır. Uludağ’a gelen tatilciler de daha rahat tatillerini yapabilecekler" dedi.
 
Jandarma ve Milli Parklarla birlikte ortak çalışıp yayaların pistlere girmesini engelleyeceklerini belirten Yahya Usta, "Yayalar için farklı parkurlar belirlendi. Geçen yıllara göre pistlerde bu yıl kar motorları ve kızaklar görmeyeceğiz. Onlar için farklı bölgeler oluşturuldu. Fileden yukarıya sadece kayak yapanlar çıkacak" dedi.
 
Uludağ’da bu sezon Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği tarafından uygulanacak tarifeler de belirlendi. Tarifeye göre, kayak öğrenmek isteyen bir kişiye saati 170, 2 kişiye 240, 3 kişiye 300, 4 kişiye 360, 10 kişilik gruba ise bu fiyat kişi başı 50 liraya ders verilecek. Günlük kayak kiralama takımı 40, kıyafet ise 30 liradan kiralanacak.
 
KAR MOTORU VE KIZAKLARA YENİ ALAN
 
Uludağ’da Bursa Valiliği’nin aldığı karara göre, kızak, ATV ve kar motorlarının kayak pistlerine girmesine müsaade edilmeyecek. Kar motoru aktiviteleri, Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Bölge Müdürlüğü’nce yapılacak Kar Motoru İşletmecilik İhalesini alan işletmeci tarafından, 2’nci Gelişim Bölgesinden Çobankaya istikametine doğru yol kenarı boyunca yapılacak. 18 yaşından küçüklere kar motoru kiralanmayacak, kullanan ve kiralayanların Ferdi Kaza Sorumluluk Sigortası yapılacak.
 
26 Ocak 2015 tarihinde Sömestr tatilinde annesi Ceyda Uymuşlar tarafından 20 liraya kiralanan kızakla kayarken başını sert bir kar kütlesine vuran 8 yaşındaki Elif Uymuşlar’ın ölümünün ardından da kızak kiralayanlara yönelik bir dizi tedbirler alındı. Buna göre kızakların ön ve arka taraflarına standart olarak numaralandırma yapılacak ve Jandarma’ya bilgi verilecek. Kızaklara 11 yaş ve daha küçük yaştakilerin aile büyükleri olmadan binmesi yasak olduğundan kiralama yapılmayacak ve iki kişi bir kızağa binmeyecek, Kiralayanlara koruyucu başlık ve eldiven verilecek, kullanan ve kiralayanların Ferdi Kaza Sorumluluk Sigortası yaptırılacak, Fren mekanizması arızalı olanlar kiralanmayacak, Aktivite alanı ve güzergahı tabela, emniyet filesi, kar bariyeri, pist görevlisi ile belirlenecek ve alan dışına çıkışlar engellenecek, Kızak aktivite alanı dışında hiçbir şekilde kızak kullanılmasına izin verilmeyecek.
 
DAĞCILAR İZİN ALMADAN ÇIKAMAYACAK
 
Dağcılık veya kamp faaliyetinde bulunacak şahıs veya gruplar da Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar 2’nci Bölge Müdürlüğü’nden izin alarak, İlçe Kaymakamlığına, faaliyetin başlangıç ve bitiş tarihini, kullanacakları güzergahı, konaklama yerlerini, alan kılavuzunun kimliğini, faaliyete katılan kişilerin kimlik fotokopilerini, kan grupları ve telefon numaralarını, faaliyet süresince hava durumunu gösterir belge ile birlikte müracaatta bulunacak ve jandarmaya 48 saat önceden bilgi verecekler. Uludağ bölgesinde yapılacak faaliyetler kapsamında belirtilen tedbirlerin uygulanmaması ve aykırı harekette bulunanların tespiti halinde Kabahatler Kanununun 32’nci maddesine göre işlem yapılacak.

Yayın Tarihi : 04.01.2016 : 12:15

Etiketler : Uludağda    Fileli    Önlem    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4159
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN