Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yaşarlı İdil’den Deprem Küresi Projesi

Yaşarlı İdil’den Deprem Küresi Projesi
Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi İdil Kantarcı, olası bir depreme karşı can kaybını en aza indirmek için ’jeodezik küre’ adını verdiği bir mobilya tasarladı. Kantarcı, Kocaeli Üniversitesi Depremde Hayat Kurtaran Mobilyalar Tasarım Yarışması’nda da derece almayı başardı.

 

 
Değişim öğrencisi olarak ABD’nin UNC Charlotte Üniversitesi’nde eğitimini sürdüren İdil Kantarcı, günlük yaşamda koltuk olarak da kullanılabilen fikir projesi hakkında bilgi verdi. ’Deprem öldürmez mobilya öldürür’ ilkesiyle düzenlenen Kocaeli Üniversitesi Depremde Hayat Kurtaran Mobilyalar Tasarım Yarışması’nda satın alma ödülüne layık görülen başarılı öğrenci Kantarcı, "Bazen yalnızca yapıların depreme dayanıklı olmaması değil evde bulunan eşyalar da kayıplara yol açabilir. Dolayısıyla deprem ilk hissedildiği anda güvenli bir yere ulaşıp, en güvenli pozisyonu almak gerekir. İnsanı deprem sırasında hayatta tutabilecek en güvenli yer ise kişiye enkaz altında boşluk yaratabilecek mobilyalardır. Ben de jeodezik küre ismini verdiğim tasarımımda buna önem verdim" dedi.
 
ENKAZ ALTINDA SİNYAL GÖNDERİYOR
 
Su, yiyecek ve ilk yardım çantasının saklanabileceği ihtiyaç bölümünün yanı sıra AKUT telsizlerine sos sinyali gönderen elektronik bağlantı ünitesi, aydınlatma aküsü, erken uyarı sistemi ve havalandırma ünitesi gibi özelliklere sahip tasarımın nasıl kullanıldığını anlatan Kantarcı, "Günlük yaşamda koltuk olarak kullanılan küre, depremden hemen önce erken uyarı sistemi sayesinde uyarı veriyor. Deprem anında kürenin içine giriliyor ve kapak kapatılıyor. Bir süre depremin geçmesi bekleniyor ancak binanın yıkılması halinde küre, zincir ile sabitlendiğinden dolayı serbest kalıyor. Enkaz altında ise kürenin AKUT telsizlerine gönderdiği sinyal sayesinde kurtarıcı ekip bekleniyor. Kürenin en büyük özelliği ise çelik çubukların bir araya gelerek önce altıgen bir çerçeve oluşturması, daha sonra çerçevelerin tekrarı ile eğri bir yüzey meydana getirmesi. Böylece en sağlam geometrik formlardan biri meydana geldi" bilgisini verdi.

Yayın Tarihi : 04.01.2016 : 11:47

Etiketler : Yaşarlı    İdilden    Deprem    Küresi    Projesi    Bölge   


Yorumlar

1870
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN