Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türk Valsleri ve Tangoları Seslendirilecek

Türk Valsleri ve Tangoları Seslendirilecek
Turkish Brass Ensemble, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ile birlikte 7 Ocak Perşembe günü saat 20.00’de konser verecek.

 

 
Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Ahmed Adnan Saygun Salonu’ndaki yeni yıl konserini Koro Şefi Erhan Parlat yönetecek. İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından Gökhan Koç ve İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu solist sanatçılarından Derya Derin’in katılımı ile genel sanat yönetmenliğini Kenan Gökkaya’nın, sanat koordinatörlüğünü Hikmet Çokağır’ın yapacağı, İzmir Devlet Opera ve Balesi bale sanatçısı Burcu Olguner’in ve tango dans sanatçısı Görkem Dizdar’ın tangolarda ve valslerde dansları ile yer alacağı konser, "Bizim Valslerimiz Bizim Tangolarımız" konseptinde gerçekleştirilecek.
 
Konserde Hammâmîzâde İsmâil Dede Efendi tarafından Avusturyalı ünlü besteci Johann Strauss’un Dede Efendi’ye "Makamlarınız,eserleriniz çok hoş üstad, ama sizin makamlardan dans müziği yani vals olmaz" sözü üzerine bir gecede rast semai makamında bestelediği ilk Türk valsi olan "Gülnihal" ile Necdet Rüştü Efe Tara’nın sevdiği kadına kavuşamamanın hasreti ile yazıp, Necip Celal Andel tarafından bestelenen Cumhuriyet tarihindeki ilk Türk tangosu olan "Mazi Kalbimde Bir Yaradır" da seslendirilecek.
 
Konserde Fehmi Ege -Sana Nerden Gönül Verdim, Necdet Korutürk- Papatya Gibisin, Teoman Alpay -Samanyolu, Necip Celal Andel -Sevdim Bir Genç Kadını, Derya Derin Gönüldaş -Aşk Tangosu, Yesari Asım Ersoy -Bekledim de Gelmedin, Muhlis Sabahattin Ezgi - Hatırla Sevgili, Eski Dostlar gibi Türk valslerinin ve tangolarının yanı sıra; Pyotr İlyiç Çaykovski -Kuğu Gölü Balesi’nden Kuğuların Dansı, Napoliten Dans, Georges Bizet -Carmen Operası Uvertürü, M. Rodriguez -La Cumparsita, Astor Piazzolla -Liber Tango, Leroy Anderson Buglers -Holiday gibi eserlere de yer verilecek.
 
"DOĞU BATI SENTEZİ YAPTIK"
 
Genel Sanat Yönetmeni Kenan Gökkaya, "Ulusal müzik kültürümüz ile evrensel müzik kültürünü, geleneksel Türk müziği enstrümanları ile batı müziği enstrümanlarını sentezleyerek evrensel kabullerde çok zengin bir repertuvar ile çok renkli bir yeni yıl konseri hazırladık. Tüm sanatseverleri konserimize davet ediyoruz" dedi.

Yayın Tarihi : 04.01.2016 : 11:08

Etiketler : Türk    Valsleri    Tangoları    Seslendirilecek    Bölge   


Yorumlar

7129
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN