Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


200 Virüs Peşimizde

200 Virüs Peşimizde
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ercan Pınar, dünyada ve Türkiye’de doktora gitme nedenlerinin başında gelen üst solunum yolu enfeksiyonlarının, 200’den fazla virüsten kaynaklandığını söyledi. Okul, işyeri gibi kalabalık ortamlarda bulunulmasının, virüslerle karşılaşma olasılığını artırdığını bildirdi.

 

 
Havaların soğumasıyla birlikte, hekimlerin kapısındaki hasta sayısı, ciddi oranda artış gösterdi. Genellikle sonbahar ve kış mevsiminde ortaya çıkan 200’den fazla virüs, üst solunum yolu enfeksiyonuna, yani grip ve soğuk algınlığına neden oluyor. Soğuk havadan korunmak için, iç ortamlarda kalabalık bir şekilde bulunanlar, aslında hastalığa da davetiye çıkarıyor. Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre; çocuklar 10 yaşına gelinceye kadar toplam 100 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor. 6-7 yaşlarından sonra ise bunların görülme sıklığı azalıyor. Yetişkinler ise yılda ortalama 1-3 kez soğuk algınlığının pençesine düşüyor.
 
Hem dünyada hem de Türkiye’de doktora gitme nedenlerinin başında gelen üst solunum yolu enfeksiyonlarının 200’den fazla virüsten kaynaklandığını söyleyen, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ercan Pınar, okul, işyeri gibi kalabalık ortamlarda bulunulmasının, virüslerle karşılaşma olasılığını artırdığını söyledi. Düşük nem burun mukozasını kuruttuğu için, soğuk havalarda vücudun enfeksiyona yol açan virüslere karşı, daha hassas hale geldiğini belirtti.
 
ÇOCUKLARIN SIKINTISI BOĞAZ
 
Virüslerin neden olduğu grip ve soğuk algınlığının kendisini; burun akıntısı-dolgunluk hissi, ateş, öksürük, hapşırma, baş ağrısı, geniz akıntısı, boğazda yanma-ağrı, bazen gözlerde sulanma- çapaklanma, adele ağrıları, halsizlik ve iştahsızlık olarak gösterdiğini dile getiren Doç. Dr. Pınar, bademcik iltihaplarının ise daha çok okul çağı çocuklarının yakasına yapıştığını söyledi. Ateş, boğaz ağrısı, yutma güçlüğüyle başlayan hastalığın nedeninin genellikle bakteriler olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ercan Pınar, ses telleri iltihaplarında gece yarısı ve ya sabaha karşı nefes almada güçlük ve kuru-boğuk bir öksürük ile karşılaştıklarını ifade etti.

Yayın Tarihi : 03.01.2016 : 12:08


Yorumlar

6184
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN