Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türk Kızılayı’ndan Suriyelilere Yardım

Türk Kızılayı’ndan Suriyelilere Yardım
Türk Kızılayı Konak Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Akkoyun, ''Talepler doğrultusunda ne istiyorlarsa elimizdeki eşyaları ücretsiz olarak götürüp insanların evlerine teslim ediyoruz. Ülkemizin son zamanlardaki sorunu Suriyelilere de giysi, gıda yardımı yönünden yardımlarımız oluyor'' dedi.

 

ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN HABER

İzmir'in her köşesinde Giyim Bağış Kutuları'nı mutlaka görmüşsünüzdür ve İzmirli olarak sizin de katkılarınız olmuştur. Biz de bu sürecin nasıl işlediğini merak edip Türk Kızılayı'nın kapısını çaldık. Gönüllülük, duyarlılık ve özveri isteyen işleri yapmanın zorluğunu bilip ve bu zorlukları aşmaya çalışarak, bütün vatandaşlara yardım elini uzatmayı esirgemeyen Türk Kızılay'ı Konak Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Akkoyun ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
 
Öncelikle Kızılay'ın amacından ve faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?
 
Türk Kızılayı 1968 yılında kurulan bir cemiyet. Amacı savaşta yaralanan Türk askerlerine yardım etmek. Cumhuriyetimiz kurulduktan sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tavsiyesi üzerine adı Türk Kızılay'ı olarak değişmiş ve Kızılay da bu tarihten sonra sosyal yardımlar, afet, kan, savaş, insani yardımlar üzerine çalışmaya başlamıştır. Biz bu gücü halkımızdan alarak yapıyoruz.
 
 
İsterseniz öncelikle Giyim Bağış Kutuları’ndan başlayalım. Bu süreç nasıl başladı?
 
İzmirlilere teşekkür ediyorum. Telefonlarımız susmuyor. Kutu istiyorlar, böylelikle İzmir genelinde 650 civarında kutumuz oluştu. İzmir'in tüm genelinde varız. Çok duyarlı vatandaşımız var, yıkıyor, ütülüyor öyle koyuyor. Kimi de bir torbanın içinde atıyor.
 
Kutulardaki eşyaların toplanması süreci nasıl işliyor? Toplanma merkezi nerede?
 
Haftanın belli günleri dolaşarak kutular boşaltılıyor. Erken dolum sağlanırsa da civardaki vatandaşlarımız zaten arayıp kutuların dolduğunu haber veriyorlar. Bu giysi toplamayla beraber vatandaşlarımız uyandı. Vatandaşlarımız evlerindeki eşyalarını değiştirdiklerinde telefon açıyorlar. Biz de Türk Kızılay'ı Konak Şube olarak kırık, patlak olmadığı sürece cuma günleri bu alımları yapıyoruz. Hiçbir ücret almadan eşyaları Gaziemir'de topluyoruz.
 
 
“BU İŞİ TÜRKİYE'YE GETİREN BİZİZ”
 
Giyim bağış kutuları kaç ilçede bulunuyor?
 
İzmir ili haricinde Manisa merkezde, bir de Kuşadası'nda kutumuz var. Şu aşamada buralara biz ancak yetişebiliyoruz. Genel merkez bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyor. İzin verirlerse Ege Bölgesi'ne de çalışmaya hazırız. Bu işi Türkiye'ye getiren biz olduğumuz için yeni başlayan bir işte tecrübe gerekli.
 
SURİYELİLERE YARDIM EDİYORLAR
 
İhtiyaç sahiplerini nasıl belirliyorsunuz?
 
İhtiyaç sahipleri şubemize müracaat ediyorlar. Vatandaşlarımız da bildiriyor. Evine gidilip bakılıyor, muhtardan sorgulaması yapılıyor. Uygunsa talepleri doğrultusunda ne istiyorlarsa elimizdeki eşyaları ücretsiz olarak götürüp evlerine teslim ediyoruz. Ülkemizin son zamanlardaki sorunu Suriyelilere de giysi, gıda yardımı yönünden yardımlarımız oluyor. Konak şube dediğiniz zaman sadece Konak ile sınırlı değil. Tüm İzmir'e yetişmeye çalışıyoruz. Bergama'dan topladığımızı sadece Konak'ta dağıtmıyoruz.
 
 
“GÖNÜLLÜLERİMİZ OLMASA İŞİMİZ ZOR”
 
2015 yılında kaç aileye yardım ulaştırabildiniz?
 
Konak Şube olarak toplam 2439 aileye yardım ulaştırılmış. Diğer arkadaşlarımız da özverili bir şekilde çalışıyor. İzmir'de televizyon girmemiş aileler var. Bizler gönüllü çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak Katip Çelebi Üniversitesi olmak üzere 20'ye yakın genç arkadaşımız var. Dağıtımları yaparken hep beraber gidiyoruz. Biz aracılık yapıyoruz, bizim işimiz gönüllülerle dönüyor. Gönüllülerimiz olmasa işimiz zor. Bizim hepimizin dışarıda kendi işimiz var. Ben burada bir aileyi sevindirdiğim zaman mutlu oluyorum. Parayla satın alınmayacak bir duygu. Gönüllü olarak çalışmak isteyen, üye olmak isteyen bütün İzmirlilere kapımız açık. Yeter ki biz 'çalışalım' desinler.   
 
Bağış kutuları aynı zamanda öğrencilere burs olarak da geri dönüyor değil mi?
 
Artan malzemeleri yurtdışına ihraç edip gönderiyoruz. Oradan elde ettiğimiz gelirle de 2015 yılında 50'ye yakın üniversite öğrencisine de burs veriyoruz. O yüzden İzmir halkına yapmış olduğu katkılardan, bağışlardan dolayı teşekkür ediyorum. Onlar da bir aileyi, üniversite öğrencisini sevindiriyor. Her sene bu sayıyı arttırmayı planlıyoruz.
 
Bağış kutularının içinden çıkan en ilginç şey neydi bu zamana kadar?
 
Çoğu vatandaşımız mesela yaşlılar içeriye eşya atarken elindeki çantasını da atıyor. Bizim yaptığımız kolay bir iş değil. Özel ekiple kişiyi bulup çantasını teslim ediyoruz. 
 
Kutular çok korunaklı görünüyor. Buna rağmen hırsızlık olayı yaşıyor musunuz?
 
Bu şekilde bile kutularda hırsızlık olayı oluyor. Sağ olsun vatandaşlarımız ihbar ediyor. Emniyet güçlerimiz yakalayıp arıyorlar. Biz gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz. O yüzden kutularımızı göz önünde, vatandaşlarımızın devamlı dolaşabildiği yerlere koyuyoruz.
 
Yaşadığınız sizi etkileyen bir olay var mı?
 
Bir aileye eşya ve gıda yardımı yapmaya gittik. Eve gittik küçük bir kızı sevmek istedim ama gelmiyor. Ne zaman arabadan televizyon gördü, geldi kucağıma sarıldı. Çünkü alttaki komşusuna gidip televizyon seyrediyormuş. Bu işin içine girinceye kadar detayı göremiyorsunuz.
 
“İZMİR'DE KAN STOĞUMUZ YETERLİ”
 
Kan bağışı konusuna bakacak olursak, Türkiye genelini değerlendirdiğimizde İzmir hangi konumda? İzmir, kan bağışında ne kadar duyarlı?
 
Türkiye'nin yüzde 90'lara varan kan ihtiyacını Türk Kızılay'ı karşılamaktadır. Bu konuda da İzmirli olarak şanslıyız. Çünkü İzmirli vatandaşlarımız biraz daha duyarlı ve bilinçli. İzmir'de sıkıntımız yok. Ege Bölgesi olarak en fazla kanı topluyoruz diyebiliriz. Son sisteme göre kanlarımız kontrolden geçtikten sonra İzmir'deki bütün hastanelerde yatan hastalara anında kan gönderiliyor.
 
Geçmiş dönemlerde stokların tükendiğine dair bazı haberler çıkmıştı. Şu anda durum nedir? İzmir'de yeterli kan stoku var mı?
 
Kan stoku yeterli. Bir tek sıkıntımız ramazan ayında oluyor. Bu da şubeler desteğiyle aşılıyor. Kan vermek insanı her zaman zinde tutar, gençleştirir. Bir anlamda gençlik iksiri kan vermek. Şubemizin üyesi 2014 yılında 29 ünite vererek Dünya Şampiyonu oldu. Konak şube olarak gurur kaynağımız...
 
Bağış kutularından çöplerin çıkması konusunda dertli olduğunuzu öğrendim. Bu konuda vatandaşlarımızı nasıl bilgilendirebiliriz?
 
Basın mensuplarına, bizlere iş düşüyor. Vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla broşürler dağıtıyoruz, konferanslar düzenliyoruz.
 
“SELVİTOPU YARDIM ELİNİ UZATIYOR”
 
Bilgilendirmeyi belediyelerle ortak yapsanız halka daha iyi mi ulaşmış olursunuz?
 
Belediyeler de yardımlar yapmaya çalışıyorlar. Belediye başkanlarımızı eleştirmek gibi olmasın ama pek karışmak istemiyorlar. Her belediye başkanımız da aynı değil. İçlerinden sağduyulu yaklaşan başkanlarımız da var. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile altı taziye evi, üstü mescit bir projemiz var. Arsayı biz tahsis ettik, belediye başkanımız da binayı yapıyor.
 
“OLGUN ATİLA HER PROJEYE AÇIK”
 
Belediyeler yardımları Kızılay'a yönlendiremezler mi?
 
Evet ortak bir işbirliği aşamasında projede çalışılabilir. Bunu yapan şubelerimiz var. Bornova Belediyemiz ile Bornova şubemiz çalışıyor. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila işin içinden geldiği için, sorunları biliyor ve yardım ediyor. Her türlü projeye açık. Bornova ve Karabağlar Belediye başkanlarımız sıcak yaklaşıyor. Her şube kendi ilçesiyle birlikte hareket etmektedir. Bizim projemiz kapsamında biz bütün İzmir'e destek veriyoruz.
 

Yayın Tarihi : 02.01.2016 : 11:06


Yorumlar

7722
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN