Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir’i Piyanoya Benzetirim: ÖZEL VE NARİN

İzmir’i Piyanoya Benzetirim: ÖZEL VE NARİN
Türkiye’nin en önemli müzik adamlarından Fatih Erkoç, ''Akustik Piyano bence en önemli enstrümandır. Özeldir ve narindir. Ben İzmir'i akustik piyanoya benzetiyorum. Türkiye'deki en iyi ve özel müzik dinleyicisinin İzmir'de olduğunu düşünüyorum'' dedi.

 

Müziğin güçlü yorumcusu, bestecisi ve kaliteli müziğin adı Fatih Erkoç ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 
 
Bu zamana kadar birçok önemli projeye imza attınız. Yakın bir zamanda albüm projeniz var mı?
 
Evet çok yakın bir zamanda caz albümü geliyor. Sanıyorum Ocak ayı içerisinde çıkartabileceğiz.
 
Tabi bu caz albümlerini tanıtmak biraz daha zor çünkü bu tarz şarkılarla var olan televizyon programlarına gitmek pek olası değil. Gittiğiniz zaman da hadi bize eski şarkılarınızdan bir tane söyleyin diyorlar. Sadece birkaç programa gidip yeni albümüm çıktı diye duyurabilirsiniz. Ama o şarkıları televizyonda halka söyleyemezsiniz. Sözleri ban ait İngilizce sözlü Amerikan caz müziği çizgisinde bir caz albümü yapıyorum. Prodüktör olarak dünyanın en iyi davulcularından biri olduğunu düşündüğüm Ferit Odman, bütün kararları ona bıraktım. Sonuç olarak Ocak ayının ortalarında albüm gelmiş olacak. Sevgililer gününe yetiştirmiş olacağız.
 
Türkiye'de caz müziğinin geldiği nokta nedir?
 
Eskiye kıyasla çok daha iyi durumda caz müziği. Çok iyi müzisyenler yetişiyor. Eğer müzik anlamında insanlar kendilerini geliştirmek istiyorlarsa caz müziğini ve klasik müziği sevmek zorundalar. Caz müziğinde çok iyi müzisyenler yetişiyor. Türkiye'de caz yayını yapan TRT kanalları genellikle. Caz programı yapan radyolar var bir kaç tane. Ancak televizyonda ciddi bir sıkıntı var. Bunun bilincinde olan biriyim. Ben birçok arkadaşım gibi kendimi biraz mecbur hissediyorum. Duyuramasak da diğer pop şarkıları gibi, Türkiye'de yer etmese de, genelde bu parçaları yapmakla sorumluyuz ve yükümlüyüz. 
 
 
Peki Türk müziği ne derece kabuğunu kırabildi, yurt dışında kendini ne derece dinletiyor?
 
Birkaç sanatçı dışında yurt dışında Türk müziği sıkıntılı bir durumda. Mesela Tarkan bir şeyler yapabildi. Yıllar önce yurt dışında bir radyoda 6 numaraya yükselmişti. Onun dışında İbrahim Tatlıses’i komşu ülkeler tanıyor ve seviyorlar. Ancak dünya müziği olması gerekiyor. Dünyaya hitap eden en önemli müziklerden bir tanesi Klasik Batı Müziği. Bizim o konuda çok fazla sıkıntımız yok. Keşke daha çok çalışma yapılabilse. Birçok ülkede başta Fazıl Say olmak üzere yurt dışında konserler veriliyor. Tabi bu yeterli değil.
 
Her şeyin merkezi olduğu gibi sanatta da merkez İstanbul. Biz nerede hata yapıyoruz da yeteneklerimizi İstanbul'a kaptırıyoruz?
 
Bütün mesleklerde olduğu gibi müzik piyasasında da İstanbul ağır basıyor çünkü her şey orada. Kendinizi gösterebileceğiniz bütün imkanlar orada. İzmir, yetiştirdiği müzisyenlerle ve sanatçılarla öne çıkıyor. İstanbul işlerin yürümesi açısından maalesef çok önemli. Maalesef diyorum çünkü 
ben de İstanbul'da oturmuyorum. Kışları Bursa’dayım, bir müzik okulum var. Yazları da Bodrum'dayım.
 
 
İzmir seyircisini nasıl buluyorsunuz? Konserlere ilgi var mı? İzmir seyircisinden memnun musunuz?
 
İzmir Türkiye'deki en iyi dinleyiciye sahip şehir bence. İzmir'deki seyirci olmasaydı biz mahvolurduk. Ben her yıl İzmir'de 10 ila 12 arasında konser veriyorum. İzmir dışında bu kadar konser verebileceğim başka bir şehir daha yok, buna İstanbul da dahil. Dolayısıyla ben İzmir dinleyicisine saygılarımı yolluyorum ve onları çok seviyorum.  
 
Birçok enstrüman çalıyorsunuz. Peki İzmir'i bir enstrümanla özdeşleştirseniz bu hangi enstrüman olurdu? Neden?
 
Akustik Piyano bence en önemli enstrümandır. Özeldir ve narindir. Ben İzmir'i akustik piyanoya benzetiyorum. Türkiye'deki en iyi ve özel müzik dinleyicisinin İzmir'de olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden İzmir'i akustik piyanoya benzetebiliriz.
 
Peki İzmir'i bir müzik türüne benzetseniz?
 
O zaman caz müziğine benzetirdim İzmir'i. Çünkü caz bir müzisyene özgürlüğünü en çok hissettiren müziktir. İzmir seyircisi özgürdür ve bana bunu hissettirir. 
 
Çok teşekkür ediyorum bu keyifli sohbet için…
 
Ben sizin aracılığınızla başta Ben TV ekibine ve tüm İzmir'e sevgi ve saygılarımı iletmek istiyorum. Ayrıca Ben HABER gazetesinde bana yer verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.
 

Yayın Tarihi : 02.01.2016 : 10:51

Etiketler : haber    haberler    fatih erko    bestec    müzisyen    caz    İzmir’i Piyanoya Benzetirim    ÖZEL VE NARİN    röportaj    ben haber    kanalben    ben tv       


Yorumlar

1023
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN