Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bakanlık'tan Rekor ÇED Cezası

Bakanlık'tan Rekor ÇED Cezası
İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 2015 yılında İzmir’de yapılan çevre denetimi değerlendirmesine ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

 

2015 yılında İzmir’de yapılan çevre denetimi değerlendirmesine ilişkin bir basın açıklaması yapan İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ÇED sürecini tamamlanmadan yatırıma başlandığı tespit edilen bir işletmeye 2015 yılı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bu güne kadar uygulanmış olan en yüksek idari yaptırımın uygulandığını söyledi. 
 
İşte o açıklama;
 
Bütün canlıların ortak varlığı olan çevrenin, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunmasını sağlamak temel amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğünce konu ile ilgili mevzuat çerçevesinde çalışmalar yapılmaktadır.
 
“ÇEVRE YÖNETİMİ” bir faaliyetin daha planlama aşamasından başlayarak işletme süreci ve hatta faaliyete son verilmesi durumunda ve sonrasında yapılması gerekenleri içermektedir.
 
Pek çok sanayi türünün, turizm tesislerinin bulunduğu ilimizde, gerek yaşamın gerektirdiği çeşitli unsurlar gerekse de yapılan faaliyetler neticesinde oluşması muhtemel olan kirlilikleri belirleyerek henüz oluşmadan önlenmesini sağlamak amacıyla Çevre Kanununun “ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ – ÇED ” prensibi uyarınca;
 
“Gerçekleştirmeyi plânladıkları faaliyetleri sonucu çevre sorunlarına yol açabilecek kurum, kuruluş ve işletmeler, Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu veya proje tanıtım dosyası hazırlamakla yükümlüdürler.
 
Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı veya Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı alınmadıkça bu projelerle ilgili onay, izin, teşvik, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez; proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez.”
 
Hükmü ile var olan kirliliğin,
 
Yine Çevre Kanununun “KİRLETME YASAĞI” prensibi uyarınca;
 
“kirlenme ihtimalinin bulunduğu durumlarda ilgililer kirlenmeyi önlemekle; kirlenmenin meydana geldiği hallerde kirleten, kirlenmeyi durdurmak, kirlenmenin etkilerini gidermek veya azaltmak için gerekli tedbirleri almakla”
yükümlü oldukları hususundan hareketle çevre denetimleri gerçekleştirilmektedir.
 
Bu kapsamda İl Müdürlüğümüzce atık, su , hava ve gürültü kirlilikleri ve ÇED ana başlıkları denetimlerimizde kontrol edilmektedir. ÇED’e tabi olup ÇED sürecini tamamlamadan faaliyete dair işlemlere başlanmış ise yatırım bedelinin %2 si kadar idari yaptırım uygulanmasını Çevre Kanunu hükmetmektedir. Diğer ihlallere dair yaptırımlar da Çevre Kanununda tanımlanmış olup her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ ile uygulanacak rakamlar açıklanmaktadır. 2016 yılında da çevre cezaları % 5.57 arttırılarak uygulanacak rakamlar 28 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde, koruma ve kullanma dengesini göz önünde bulundurarak çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesine yönelik çalışmalarımızda temel önceliğimiz yıllar bazında denetimleri arttırmaktır. Bu kapsamda Müdürlüğümüzce sürdürülen çalışmalar sonucu 2012 yılında ilimizde 576 çevre denetimi gerçekleştirilmiş iken 2015 yılında 4168 ’e çıkarılmıştır.
 
Bu denetimler neticesinde 2012 yılında 113 işletmeye idari yaptırım uygulanmış iken, 2015 yılında toplam 239 adet işletmeye çevre mevzuatı kapsamında idari yaptırımlar uygulanmıştır. Çalışmalarımız sonucu denetim sayısı artmasına rağmen uygulanan idarim yaptırım 2012 yılında %19 iken 2015 yılında denetim sayısı artmasına rağmen uygulanan idari yaptırımlar %5,71 e gerilemiştir. Yapılan izleme kontrol ve denetimlerin artması kirliliğe karşı önlemlerin alınmasını da beraberinde getirmiştir.
 
ÇED yönetmeliği hükümlerine tabi olup, ÇED sürecini tamamlanmadan yatırıma başlandığı tespit edilen bir işletmeye 2015 yılı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bu güne kadar uygulanmış olan en yüksek idari yaptırım tek seferde 20.170.323,6 Türk Lirası İl Müdürlüğümüz tarafından uygulanmıştır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
 
Selahattin VARAN 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü
 

Yayın Tarihi : 31.12.2015 : 13:54

Etiketler : haber    haberler    çed    izmir    çevre ve şehircilik    il müdürlüğü    rekor ceza    açıklama    ben tv    kanalben       


Yorumlar

9706
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN