Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bornova'da Artık +1 Kromozomun Lafı Olmuyor

Bornova'da Artık +1 Kromozomun Lafı Olmuyor
Down Sendromlu gençlerin sosyal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla Bornova Belediyesi, İZBAŞ ve Ege Üniversitesi işbirliği ile kurulan ve İzmir'de bir ilk olan “+1 Down Kafe” büyük ses getirdi.

 

AYSEL KAYARDI / BEN HABER
 
Türkiye'de birçok kente örnek olabilecek projelere imza atan Bornova Belediyesi sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekledi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde Down sendromlu gençlerin sosyal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla Bornova Belediyesi, İZBAŞ ve Ege Üniversitesi işbirliği ile kurulan ve İzmir'de bir ilk olan “+1 Down Kafe” hizmete açıldı. Bornova Büyük Park içerisinde açılan “+1 Down Kafe”de, Hasan Tahsin İş Okulu ve Karşıyaka İş Okulları’nda eğitim gören 3 Down sendromlu çocuk ile 18 yaşını doldurmuş ve yasal çalışma haklarını taşıyan 2 Down sendromlu genç görev yapıyor. 
 
Açıldığı ilk günden itibaren gerek yerel medyada gerek ulusal medyada yoğun ilgi gören ve vatandaşlar tarafından çok sevilen “+1 Down Kafe” projesinin nasıl hayata geçirildiğini Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila'ya sorduk.
 
“Projelerimiz denetlenebilir ve şeffaf”
 
Öncelikle bir İzmirli olarak böyle bir proje hayata geçtiği için büyük mutluluk ve gurur duydum. Sizi tebrik ederim. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
 
Biz Bornova olarak gerçekten çok yönlü bir kentiz. Çok yönlü bir belediyeyiz. Hem fiziki projelerimiz, hem de sosyal projelerimizde çalışan çok duyarlı bir ekibimiz var. Daha önce Kızlar Kahvesi, şimdi Down Kafe, yine devam eden Dost Market, Dost Kart, Evde Bakım Hizmeti, Gençlik Merkezi, BELGEM'de kalpten bütün yurttaşlarımıza, çocuklarımıza, kadınlarımıza, engelli yurttaşlarımıza bütün insanlarımıza belediyemizin imkanlarını en iyi şekilde kullanarak, onlara dokunarak, onların görüşlerini alarak gerçekleştiriyoruz. Bu kenti birlikte yönetiyoruz. Ve yapmış olduğumuz anketler, vatandaşlarımızdan almış olduğumuz izlenimler ve çok başarılı yurt içi ve yurt dışı belediyeleri de takip ederek neleri nasıl yapabileceğimiz hakkında fikir sahibi oluyoruz. Bizim insanımız her şeyin en iyisine layık. 
 
Tabi bunda sivil toplum örgütleri, derneklerimiz, üniversite öğrencilerimiz, üniversite öğretim üyelerimiz, onların sosyal sorumluluk projelerinin de rolü önemli. Birlikte yola düştük biz. Bu projenin bu hale gelmesinde işçisinden emekçisine bahsettiğimiz bütün STK'ların, derneklerimizin büyük emeği ve katkısı var. Hepsine sonsuz teşekkür ediyoruz. Zaten birlikte hareket etmenin en büyük avantajı, hem projelerimizin denetlenebilir ve şeffaf olması hem de onların sürece örnekleriyle katılımlarıyla, birbirimizi ikna ederek yeni bir yol bulmamızı sağlamasıdır. Ben inanıyorum bunun gibi çok çok daha güzel projeleri hep birlikte yapacağız.
 
 
“Gelin ve burada hayata sıkı sıkı bağlanın”  
 
Bu proje Down sendromlu çocukları sosyal hayata katabilmek için güzel bir adım. Onlara hem maddi hem de manevi destek sağlıyor. Siz bu projeye başlarken neyi hedeflediniz? Onları nerede görmek istediniz?
 
Her yerde görmek, farkındalık yaratmak istedik. Tabii burada sadece Down sendromlu çocuklar değil bütün insanlarımız, kadınlarımız, birlikte el ele vererek, birlikte sorunlarımızı, dertlerimizi aşmalıyız. Hayatımızı da birlikte paylaşacağız. Zaten biz diyoruz ki hep; iyilikler, güzellikler paylaştıkça çoğalır. Var olan problemler, dertler, hastalıklar, sıkıntılar da paylaştıkça azalır. Bizim amacımız bu. Bütün projelerimizde de ana fikrimiz bu ve bu şekilde hareket ediyoruz. Son olarak özet; canı sıkılan, morali bozulan, motivasyonunu kaybeden buraya gelsin. Burada hayata daha da sıkı sıkı bağlansın. Bu özel arkadaşlarımızla, meleklerimizle birlikte güne, haftaya daha mutlu ve huzurlu başlasınlar. Yani problemleri unutup daha sıkı sıkı bağlanalım hayata...
 
“15 bin insana iyilik ulaştırıyoruz”
 
Evet yaşam enerjisi saçıyorlar gerçekten o kadar güzeller ki...    
 
Yaşam önemli, değerli ve güzel...  
 
 
İzmirli belediyelerinin yaptığı projeler genelde İzmir ve bölgesinde kalıyor. Ulusal medyada çok yer almıyor. Ancak biz Down Kafe'yi sık sık ulusal medyada gördük. Bu projenin bu kadar ilgi görmesini ve duyulmasını nasıl sağladınız?
 
Özel bir şey yapmadık. Biz basınımızın bu konuda daha duyarlı olmasını rica ediyoruz. Böyle projelerde, diğer projelerde de aynı hassasiyeti göstermelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu projenin öne çıkması sizlerin, tüm basın emekçilerinin sayesinde, sizlerin duyarlılığı sayesinde, sizlerin bakış açıları sayesinde oldu. Sizler böyle projelere daha da ehemmiyet verdiğiniz sürece bu örnek olacaktır. Ben inanıyorum bu tanıtım büyüdükçe Türkiye'de en geç 6 ay, 1 sene içinde belki bütün ilçelerde benzer projeler gerçekleşecektir. Dolayısıyla bu farkındalığı yaratmak lazım. Bu bir sosyal sorumluluk. Nasıl üniversiteli öğrenci arkadaşlarımızın, derneklerimizin, ailelerimizin, Down sendromlu dernek başkanlarımızın bir çabası varsa hepimiz bu çorbaya, bu aşureye katı sunabilirsek buradan doğacak motivasyon ve moral herkese büyük iyilikler ve fayda getirecektir. Dost Market projemiz de böyle. Yani insan ayrımı yapmadan, din, dil, ırk hiç bir şekilde ayrım yapmadan 3 bin 25 haneye yaklaşık 15 bin insana iyilik ulaştırıyoruz. Ve diledikleri ürünleri kendi kredi oranlarında alabiliyorlar. Bunlar önemli projeler. Bu sosyal projeler hep insana yapılan projeler. İnsan bizim için çok değerli. Çünkü biz insanımızı seviyoruz. Memleketimizi seviyoruz. Doğduğumuz ve yaşadığımız kentlere hizmet etmek bizim için en büyük onur. 
 
 
İzmir basını olarak sizin engellilere karşı hassasiyetinizi biliyoruz. Önümüzdeki günlerde engellilere yönelik başka projeleriniz var mı?
 
Var tabi ki… 2016 yılında koymuş olduğumuz bütçelerle çok büyük bir hazırlık içerisindeyiz. Şu an Bornova Belediyesi olarak bu konuda çok iyiyiz. Biz bunu çok daha yukarı çıkaracağız. Bornova'nın bütün park ve sokaklarını hazır hale getirmek istiyoruz. Bunları yaparken duyarlı bir toplumla yapmak istiyoruz. Kent konseyimizdeki diğer partilerimizle, Cumhuriyet Halk Partimizle, örgütlerimizle, insanlarımızla, kadınlarımızla birlikte Bornova'da tıpkı daha önce yaptığımız gibi arabaların üzerine 'buraya park edilmez' stickerları koyarak farkındalık yaratıp uyandırmak istiyoruz. Ve insanlarla kaldırımı kaldırım, yolu yol, otoparkı otopark gibi çevreyi temiz tutarak, birbirimizi anlayarak kardeşlik içerisinde bütün sorunlarımızı çözmek istiyoruz. 
 
“Önemli olan; genç bakış”
 
Yaptığınız ve yapacağınız projeleri öğrenince enerjinize hayran kalmamak mümkün değil. Bu dinamikliği genç bir belediye başkanı olmanıza mı borçluyuz acaba?
 
Gençlik değil genç bakış. Yaşı kaç olursa olsun bizden daha devrimci daha reformcu, daha modern daha çağdaş, ağabeylerimiz var. 60-70 yaşında. Önemli olan genç bakışa sahip olabilmek. Önemli olan yeniliklere açık olabilmek. Bu enerjimi aileme, eşime ve çocuklarıma borçluyum. Onlar bana büyük destek oluyorlar. Ama en büyük enerjiyi çok sevdiğim kentim Bornovalı insanımdan alıyorum. Onların aşkıyla çalışıyorum. Sonuç olarak en büyük enerji sevdiğim işi yapmak, sevdiğim insanlarıma hizmet etmek.
 
 
“2017’de dünyaya ev sahipliği yapacağız”
 
'Bornova Bizim Evimiz' sloganı sizce hayata geçti mi? 
 
Bence geçti. 'Bornova Bizim Evimiz' derken kadınlarımıza yeni iş imkanı sağlamak için yapmış olduğumuz protokollerle, MTK'larla kadın kooperatifi kurarak, engelli vatandaşlarımıza özel imkanlar sunuyoruz. Sadece Down sendromlulara değil. Biz 2017 yılında Bornova'da engelli dostu kent olarak dünyaya ev sahipliği yapacağız. Bununla ilgili özel bir çalışmamız var. 
 
“Sokaklara temizlik yapmaya çıktık”
 
Bu sene Dünya Uluslararası Suluboya Ressamları ile birlikte Bornova’mızın bütün güzelliklerini resmettik ve bu resimleri hediye olarak sizlere sunuyoruz. Artı bunu kentimizdeki sizin beğenmediğiniz, çirkin gördüğünüz noktalarda duvar resimleri olarak kullanıyoruz. Dolayısıyla evimizde hiçbir ayrım yapmadan bu evdeki herkesi kardeş olarak görüyoruz. Bu sokaklar, bu caddeler bizim evimizin mutfağı, salonu gibi... Evimizi temiz tutacağız. Biz her hafta Bornova'da temizliğe çıktık vatandaşlarımızla. Bu hem çalışan temizlik işçisi arkadaşlarımızın değerini anlamamızı, hem de birlikte her şeyin en güzeline layık olan Bornovalı hemşerilerimiz için temiz bir kente kavuşmamızı sağladı. Bizler Bornova Belediyesi ailesi olarak daha çok çalışacağız. 
 
Geçtiğimiz Haziran'da büyük bir eğitim toplantısı yaptık. Hepimiz 'Bornova Bizim Evimiz' tişörtlerimizi giydik, hiç bir oturma düzeni olmadan, tamamen karışık bir şekilde aile ortamında gibi bir araya geldik. Kentimizi nasıl daha iyi yönetebiliriz, nasıl daha iyi hizmet götürürüz diye düşünüp çalışmalar yaptık. Ve çalışmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken sadece belediye olarak değil Bornova içerisindeki üniversiteler, sivil toplum örgütleri, sanayi siteleri, bütün yurttaşlarımız, işçisi, emekçisi kadınıyla birlikte bunları yapıyoruz. Aynı eğitimi birlikte alıyoruz. Birlikte kucaklaşıyoruz. Dolayısıyla en önemli şey büyük bir aile olabilmek. Biz büyük bir aileyiz. Bornova Bizim Evimiz. Bornova garibanların, ezilenlerin güzel insanların, hepimizin evi. İzmir, Türkiye bizim evimiz, yurdumuz. Biz kentimizi doğduğumuz topraklarımızı çok seviyoruz. Ve yaşamış olduğumuz ülkemize de Büyük Atatürk'ün çizmiş olduğu ilke ve inkılapları doğrultusunda Cumhuriyet’imize sahip çıkarak umut olmaya çalışacağız. 
 

Yayın Tarihi : 31.12.2015 : 11:08

Etiketler : haber    haberler    olgun atila    bornova belediyesi    down kafe    +1 Kromozomun Lafı Olmuyor    röportaj    kanalben    ben tv    ben haber       


Yorumlar

6278
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN