Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İlk Açıklama CHP'den Geldi

İlk Açıklama CHP'den Geldi
CHP Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2 saat 15 dakika süren görüşmesi sonrasında açıklama yaptı.

 

Haluk Koç, "En önemlisi herkes her zaman şikayet ediyor. Sayın başbakan da iktidar partisi de genel başkanımız da Türkiye artık 12 Eylül ayıbından kurtulmak zorunda. Birinci sınıf demokrasiye ulaşmak adına 12 Eylül engellemelerinin artık kalkması gerekiyor. Yasal çerçevede yapılaması gereken bir çalışma. Bu konuda bir anlayış birliğine varıldı" diye konuştu.
 
"Sayın Kılıçdaroğlu, torba yasa uygulamalarından şikayetlerini ifade etti" diyen Koç, "Başkanlık sistemi konusunda pozisyonumuzu koruyoruz. herhalde onlar da kendi pozisyonlarını koruyorlar. Net bir açıklama yok" açıklamasını yaptı.
 
"KOMİSYONUN ÇALIŞMALARINA DEVAM ETMESİ ÖNERİLDİ"
 
Koç, "İç tüzükle ilgili, TBMM’nin daha etkin çalışabilmesi, yasama gücünün de daha kuvvetlendirilmesi için iktidar partisinin bazı önerileri oldu. Bir iç tüzük çalışması var. Komisyonun çalışmalarına devam etmesi önerildi" diye konuştu. Haluk Koç, "CHP, AB uyum yasaları vize muafiyeti konusunda yapıcı rolünü oynamaya devam edecek. Tespitleri, uyarıları olabilir" dedi.
 
"POZİSYONUMUZU KORUYORUZ"
 
Koç, "Başkanlık sistemi konusunda pozisyonumuzu koruyoruz. herhalde onlar da kendi pozisyonlarını koruyorlar. Net bir açıklama yok. Detaylı bir konuşma olmadı. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlendirilmesi yönündeki görüşlerimizde değişiklik yok. Bir şey gelmediği için açıklamak durumunda değilim. Onu kendisi değerlendirir" dedi.  "Kişi hak ve özgürlüklerini öne alan demokratik, özgürlükçü her türlü vesayetten arınmış bir çerçeve içerisinde bir anayasa çerçevesinin oluşmasını zaten öteden beri söylüyoruz. Bu çerçevedeki görüşümüz ve çizgimiz belli. Çalışmanın geçen seneki statü kapsamında devam ettirilmesi daha doğru olur" diyen Haluk Koç, "Şimdiye kadar Türkiye’de hükümet olan iktidar partisi ile muhalefetin arasında bir bariyer vardı. Görüşmemezlik vardı. Siyasetin doğası zaman zaman sertleştiği dönemler olur. Paylaşmak diyalog çerçevesini zorlamak demokrasinin temel şartlarından biri. Kendi ilkelerimizi, çerçevemizi koruyoruz. Diyaloğa kapalı değiliz" diye konuştu.
 
Koç, "Tutuklu gazetecilerle ilgili sayın Kılıçdaroğlu rahatsızlığını bir kez daha dile getirdi. Sayın Başbakan da tutuklu yargılamanın kabul edilemeyeceğini tutuksuz olması gerektiğini zaten daha önce de ifade ettiğini dile getirdi. Bu konuda nasıl bir gelişme olacak onu da hep beraber takip edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Yayın Tarihi : 30.12.2015 : 16:39

Etiketler : chp    ak parti    başkanlık sistemi    yeni anayasa    kılıçdaroğlu    davutoğlu    haluk koç       


Yorumlar

9275
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN