Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ege Geçenlerle Müze Doldurulur

Ege Geçenlerle Müze Doldurulur
Hatay’da polis, bir araçta yaptığı aramada Roma, Bizans gibi çeşitli dönemlere ait sikke, yüzük, ev eşyası gibi 5 bin 108 parça tarihi eser ele geçirdi. Olayla ilgili Suriye uyruklu 3 kişi gözaltına alındı.

 

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen 22 Aralık’ta Reyhanlı İlçesi’nde oluşturduğu uygulama noktasında bir aracı durdurdu. Araçta yapılan aramada tarihi eser olabileceği değerlendirilen çok sayıda eşya ele geçirildi. Ekipler, araçta bulunan ve isimleri açıklanmayan Suriyeli 3 kişiyi gözaltına alınırken, ele geçirilen parçalar tarihi eser uzmanlarınca incelemeye alındı.
 
Yapılan incelemeler sonunda parçaların 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu kapsamında olan tarihi eser niteliği taşıdığı saptandı.
 
166 yüzük ve yüzük parçası, 46 farklı ebatlarda çeşitli eşyalara ait metal obje, 15 metal ok ucu, 536  muhtelif ebatlarda metal ağırlıklar, 557 Roma ve Helenistik dönemine ait bronz sikke, 2 bin 676 okunamayan sikke, 1095 Bizans dönemine ait bronz sikke, 6  İslami döneme ait sikke, 10 Roma dönemine ait gümüş sikke, 1 Perslere ait gümüş sikke olmak üzere toplam 5 bin 108 parça tarihi eser, Hatay Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Gözaltındaki 3 Suriyeli hakkında ise 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’na muhalefetten işlem başlatıldı.

Yayın Tarihi : 30.12.2015 : 13:46

Etiketler : Hatayda    Bin    Parça    Tarihi    Eser    Ele    Geçirildi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9455
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN