Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mahalle Meclisleri Çalıştayı’na İlgi

Mahalle Meclisleri Çalıştayı’na İlgi
İzmir’in Karabağlar ilçesinde, kent yaşamınıkolaylaştırmak ve yaşayanların refahını arttırmak için yeniden yapılanmaya giden mahalle meclisleri için, Karabağlar Kent Konseyi tarafından ’Mahalle Meclisi Çalıştayı’ düzenlendi.

 

 
Karabağlar Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen çalıştaya yoğun ilgi gösterildi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık ve yönetim üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, İzmir’deki kent konseylerinin temsilcilerinin yanı sıra Bursa Nilüfer Mahalle Komitesi ve Eskişehir Odunpazarı Mahalle Meclisleri temsilcileri, ayrıca Prof. Dr. Ruşen Keleş ve Yrd. Doç. Dr. Engin Önen de çalıştaya katıldı.
 
Çalıştayın açılış konuşmasını Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık yaptı. Aktif olarak çalışan sadece bir mahalle olduğunu belirten Işık, "Bu mahalle meclislerini canlandırmalıyız. Her sokakta belediyemize bilgi taşıyan, belediye hizmetleri hakkında insanları bilgilendiren bir yapı olmalı mahalle meclisleri. Nasıl bir modelle mahalle meclislerini oluşturursak doğru olur diyerek bugün bu arayışın birinci adımını gerçekleştiriyoruz" dedi.
 
Mahalle Meclisleri Çalıştayı’na katılan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da yaptığı konuşmada, kent konseylerinin yerel yönetimlerde yeni oturmaya başladığını, bazı konularda da kent konseylerinin fonksiyonlarıyla ilgili tam bir açıklık olmadığını belirtti. Kent konseylerinin daha fonksiyonel olması için belirsizliklerin ortadan kalkmasının önemine dikkati çeken Başkan Selvitopu, "Böyle bir yapılanma olduğu takdirde kent konseylerinin yerel yönetim çalışmalarına büyük katkı sağlayacağına inancımız sonsuz" dedi.
 
Toplantıda Ankara Üniversitesi’nden Prof .Dr. Ruşen Keleş de “Kent konseylerinde mahallenin yeri ve önemi" başlıklı konuşma yaptı. Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Engin Önen’in başkanlığında da bir panel düzenlendi. Panelde, Konak Muhtarlar Meclisi Başkanı Şener Doğan, Nilüfer Kent Konseyi Mahalle Komitesi Yürütme Kurulu Üyesi Musa İpekten, ve Odunpazarı Kent Konseyi Genel Sekreteri İsmail Kumru ilçelerinde yaşadıkları mahalle meclisi deneyimlerini ve ne türlü bir yapılanma izlediklerini salonda bulunanlarla paylaştı. Karabağlar’da aktif çalışmalara imza atan Yunus Emre Mahalle Meclisi Başkanı Ahmet Özsavrangil, mahalle meclisi olarak yaptıkları çalışmalardan örnekler verdi.
 
Gün boyu süren mahalle çalıştayında, atölye çalışması olarak "Mahalle meclisleri nasıl ve kimlerden oluşmalı?", "Mahalle meclisleri ne yapmalı"’ sorularına da yanıt arandı.
 
Mahalle Meclisleri Çalıştayı sonrasında Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, katılımcılara kalem ve ahşap işlemeli sandık hediye etti. Kent konseyi temsilcileri de Başkan Selvitopu ve Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Işık’a kestane şekeri ve Odunpazarı Evleri maketi hediye etti.

Yayın Tarihi : 30.12.2015 : 12:11

Etiketler : Mahalle    Meclisleri    Çalıştayına    İlgi    Bölge   


Yorumlar

9414
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN