Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


’Syriza Davası’ Sanıksız Başladı

’Syriza Davası’ Sanıksız Başladı
HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl örgütü tarafından 7 Haziran öncesi düzenlenen ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı mitinde, Yunanistan’ın iktidar partisi Syriza’nın Genel Başkan Yardımcısı Yiannis Bournous’un Valiliğe bildirilmeden konuşma yaptığı gerekçesiyle, 7 HDP’li yönetici hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava görülmeye başladı.

 

HDP İzmir İl örgütü 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde 23 Mayıs 2015 tarihinde Gündoğdu Meydanı’nda seçim mitingi düzenledi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın da davet edildiği mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Syriza’nın Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcı Yiannis Bournous da katıldı. Mitingde Bournous’un İzmir Valiliği’ne bilgi verilmeden konuşma yaptırıldığı gerekçesiyle, HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur’un da aralarında olduğu 7 parti yöneticisi hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı. HDP yöneticiler hakkında, 2911 sayılı ’Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun ’Yabancıların toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde topluluğa hitap etmeleri için toplantının yapıldığı yerin en büyük mülki idare amirine 48 saat önceden bildirimde bulunulması gerekir’ maddesine muhalefetten, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.
 
İLK DURUŞMA SANIKSIZ YAPILDI
 
İzmir 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmaya, sanıklardan HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur, Elmas Çınar ve Hacay Yılmaz, Uludere’nin yıl dönümü nedeniyle düzenlenen basın açıklamasında dün gözaltına alındığı ve halen emniyette sorguda bulundukları için diğer 4 sanık ise Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan olayların son bulması için bazı oda ve sendikaların yapacakları iş bırakma eylemine katılacakları gerekçesiyle mazeret bildirerek katılmadı. Sanık avukatları Eylem Yıldız ve Arif Ali Cangı ise hazır bulundu. Sanıkların avukatı Yıldız, tüm sanıkların bir sonraki duruşmada hazır bulunacaklarını, ayrıca davada Anayasa’ya aykırılık bulunduğunu, mahkemenin, yasa maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmasını talep etti. Sanıklardan Süleyman Eryılmaz’ın avukatı Cangı da müvekkilinin bir sonraki duruşmada hazır bulunacağını, davanın Anayasa’ya aykırı olduğunu dile getirdi. İzmir 22. Asliye Ceza Hakimi, avukatların Anayasa’ya aykırılık iddialarının değerlendirilip bir sonraki duruşmada taleple ilgili karar verileceğini, sanıkların hazır bulunması için duruşmayı 20 Şubat 2016 tarihine erteledi.

Yayın Tarihi : 29.12.2015 : 13:59

Etiketler : Hdpliler    Gözaltında    Olunca    syriza    Davası    Sanıksız    Başladı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4740
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN