Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Niğde Birko, 116 İşçi Çıkardı

Niğde Birko, 116 İşçi Çıkardı
Niğde’nin en köklü fabrikalarından Birko Halı ve İplik Fabrikası yönetimi, 116 işçiyi işten çıkardı. Öz İplik- İş Sendikası Şubesi Başkanı Faik Apaydın, yeni yıl öncesi işsiz kalan işçilerin yasal haklarının takipçisi olacaklarını söyledi.

 

Fabrikanın kadre bölümünden çıkarılan 25’i kadın 116 işçi, bugün fabrikaya son kez gelerek çıkış ve tazminat evrakını imzaladı. İşçiler içeriye sırayla alınırken, polis de her ihtimale karşı güvenlik önlemi aldı.
 
Faik Apaydın, kış günü işten çıkarmanın insanları zor durumda bırakacağını belirtirken işten çıkarmaların da devam edeceğini kaydetti. Apaydın, şunları söyledi:
 
"Şirket bize Kasım 2015 tarihinde bildirdiği toplu çıkışlarla ilgili ihracatın ve iç piyasanın daralması, makinelerin eskimesi gibi nedenlerle toplu çıkış yapacağını bildirdi. Sendika olarak sayıyı en aza indirmeye çalıştık ama başarılı olamadık. Burada kış günü işten çıkan vatandaşlarımız çok zoruma düşecek. Biz bu çıkışlara karşıyız. Yasal haklarımız ne varsa takipçisi olacağız. Arkadaşlarımızın tazminatlarını şirket taksit yapmak istiyor ama işçi arkadaşlar peşin ödenmesini istiyor, şirket bilgileri aldı 3 gün içerisinde ödeme yapılacağını tahmin ediyoruz."
 
Apaydın ayrıca, işten çıkarmalarda taraf tutulduğunu öne sürerek, "Çünkü baktığımızda çok temiz sicili olan arkadaşlarımızda var. Çıkışlarda belirli kriterler vardır. Emekliliği hak etmiş olanlar. Yeni girmiş olanlar. Son giren ilk çıkar uygulamasıyla yasal olan bir uygulama. Sicili bozuk dediğimiz de iş verimliliği az olan sık rapor alma, disiplin cezalarının çokluğu gibi nedenler gözeterek yapılması gerekmektedir. Ancak şuanda baktığımızda bazı arkadaşlarımızda disiplin cezası, sık rapor alma mazeret izini gibi kullanma nedenleri olmadığı halde iş akitleri fesih edilmiştir" diye konuştu.
 
İşten çıkarılan işçiler ise Başbakan’a seslenerek, fabrikanın 2005’ten beri işçi çıkardığını belirterek, "Bu fabrikaya bir daha teşvik vermesinler. Teşviki alıyorlar işçiyi çıkarıyorlar" dedi.

Yayın Tarihi : 28.12.2015 : 17:28

Etiketler : Niğde    Birko    İşçi    Çıkardı    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7909
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN