Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Suriye’de 126 Kişi Esad Yanlısı 338 Kişi Takas Ediliyor

Suriye’de 126 Kişi  Esad Yanlısı 338 Kişi Takas Ediliyor
Suriye’de muhaliflerin kuşatması altında olan rejim yanlısı 338 yaralı ve refakatçi ile rejim askerlerin kuşatması altındaki 126 yaralı ve refakatçi, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nın öncülüğünde takas ediliyor. Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilecek 338 sivil, uçakla Lübnan’a gönderilecek.

 

İdlib kentine bağlı Fua Köyü’nde yaşayan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yanlıları muhaliflerin kuşatmasında, başkent Şam’ın kırsalındaki Zebadani Köyü’nde yaşayan muhalifler ise rejim askerlerinin kuşatması altında yaşamlarını sürdürmeye çalışırken İHH arabulucu oldu. Kuşatma altında olanların çoğunun yaralı olması nedeniyle İHH, İnsani Diploması Heyeti oluşturarak yaralıların takası için çalışma başlattı.
 
Yapılan girişimler olumlu sonuçlandı ve muhalifler 113’ü yaralı 338 Esad yanlısını, rejim ise 60’ı yaralı 126 muhalif yanlısını takas etmeye razı oldu. Fua Köyü’ndeki 338 kişi Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısında Bab-Al Hava Sınır Kapısı’nda İHH heyeti tarafından Lübnan’a gönderilmek üzere teslim alındı. O sırada Zebadani Köyü’ndeki muhalif yanlıları da Lübnan’a gönderildi.
 
İHH: UÇAĞI THY TAHSİS ETTİ
 
Takas sırasında çekilen fotoğrafları gazetecilerle paylaşan İHH İnsani Yardım Vakfı Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, takası da değerlendirerek söyledi:
 
"İdlib’e bağlı Fua’da bulunan ve çoğunluğunu Esad yanlılarının oluşturduğu 338 kişi İHH’nın insani diplomasi çalışmaları sonrasında, Şam kırsalındaki Zebadani’de bulunan yaralılarla birlikte eş zamanlı olarak saldırı altındaki bölgeden çıkarıldı. Fua’da bulunan 338 kişinden 107’si yaralı, 6’sı yatalak durumda, 125 kişi ise refakatçi olarak eşlik ediyor. Zebadani’den çıkarılacak 126 kişiden ise 60’ı yaralı 66’sı refakatçi olarak bulunuyor. Şam kırsalında bulunan yaralı ve refakatçiler, Lübnan üzerinden Türkiye’ye getirilirken, Fua’da bulunanlar ise Türkiye üzerinden THY’nin tahsis ettiği uçaklarla Lübnan’a gönderilecek."
 
Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilecek 338 sivil, uçakla Lübnan’a gönderilmek üzere Hatay Havaalanı’na götürülecek.

Yayın Tarihi : 28.12.2015 : 16:00

Etiketler : Suriyede    Muhalif    Kişi    İle    Esad    Yanlısı    Takas    Ediliyor    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2509
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN