Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ersözlü'den Yarımada Övgüsü

Ersözlü'den Yarımada Övgüsü
Gazeteci Ünal Ersözlü, Ben TV okuyucuları için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde hazırlanan yarımada projesini yazdı. Ersözlü, "İyi ki İzmirliyiz. İyi ki İzmir’de yaşıyoruz." dedi.

 

Yıllardır ‘dünya artık global bir köy oldu’ söylemini duyar dururuz. 
Kapitalizmin, yüksek teknolojinin olanaklarıyla bütünleşen baş döndürücü hızlı gelişiminin, çağımızda sermayenin tüm ulusların sınırlarını yıkarak, dünyanın birinci aktörü oluşunun, yerel kültürel değerlerin bu evrensel zeminde yükselerek, tüketim aracı haline gelmesinin somut ifadesi olan ‘Globalleşme’ ya da bir başka adıyla ‘küreselleşme’; gezegenimizi farklı noktaya taşıdı.
 
Küreselleşmenin hem olumlu, hem olumsuz sonuçları oldu. Globalleşme; ‘demokrasi’ ‘barış’ gibi kavramları olumlu etkileyip, evrensel standartlara taşıyarak; hayat bulmaları için evrensel ilkeler geliştirirken; kapitalizmin kar hırsı bu olumlulukların karşısına ‘evrensel’ olarak körüklenen ‘savaş’ hareketlerini koymakta gecikmedi. İşte böylesi bir dünyada ‘küreselleşme’nin getirdiği aşırı rekabet, özellikle kentlerde, kasabalarda, köylerde; yerel dinamiklerin, zamanla kendi öz güçlerini, ürettikleri alanları terketmesine yol açtı. Örneğin köylülerin bir bölümü, zorunlu olarak; kırsal alanlarda tarımsal üretimden, hayvancılıktan, ailece hayat buldukları tüm faaliyetlerden uzaklaştılar. 
Pulitzer ödüllü gazeteci William Greıder’in “Tek Dünya / Küresel Kapitalizmin Manik Mantığı” adlı kitabında dediği gibi, ‘globalleşme’ harikulade bir makineye benzedi. Greıder’in anlatımıyla küreselleşme imha ettiklerinin karşılığını aldı. Koşarcasına sahalar açtı, sınırları önemsemedi. Hareketlilik hesapsız devam ettiğinden, bu makine arkasında büyük tahribat izleri de bıraktı; bir anda büyük miktarda refah ve zenginliği beraberinde getirdi. Ama bir yandan da, zengini daha zengin yaparken, fakiri ise özellikle bazı alanlarda, daha da fakir hale getirdi.
 
YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yayın Tarihi : 28.12.2015 : 12:17

Etiketler : ünal ersözlü    yarımada    izmir büyükşehir belediyesi    proje    yerelde kalkınma       


Yorumlar

7113
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN