Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Reformlar İle Kriz Aşılacak

Reformlar İle Kriz Aşılacak
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ülkenin güllük gülistanlık olmadığını söyleyerek, yaşanan krizin fırsata dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. Şimşek, hükümet olarak yapacakları reformlar ile krizi aşacaklarını da kaydetti.

 

Gaziantep Sanayi Odası tarafından düzenlenen ’2015 Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla, Abdulkadir Konukoğlu Spor ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.
 
Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ülkenin zor bir dönemden geçtiğinin kaydederek, yaşanan krizin fırsata dönüştürülebileceğini söyledi. Hükümetin yapacağı reformlarla krizin aşılacağını belirten Şimşek, şunları dedi:
 
"Zor bir dönemden geçiyoruz, her şey güllük gülistanlık değil. Sıkıntılar var. Bütün mesele bizlerin beraber olup, bir olup, bu sıkıntıları aşmamız hatta böyle bir dönemi fırsata dönüştürmemiz gerekiyor. İşte bu nedenle gerçekten önümüzdeki günlerde bu reform dönemi olacak, çünkü iş yapmanın hilesi dürüstlük ise refahın da hilesi reformdur. Başka da bir yolu, yordamı yoktur. Bunu da hep birlikte yapacağız. Reform dediğiniz zaman toplumsal destek gerektirir, güçlü siyasi istikrar gerektirir ve sahiplenme gerektirir. Normal şartlarda kriz yaşanmadan reform yapmak çok zordur, ama imkansız değildir. O nedenle böyle bir yolun başındayız. Türkiye’de rekabet gücünü arttırmak için Türkiye’de birçok konuda dışa bağımlılığı azaltmak için mikro düzeyde birçok reform gerekiyor. Bunun yol haritası açıklandı."
 
Türkiye’nin çok tüketen bir ülke olduğunu söyleyen Şimşek, "Türkiye’de en büyük sorunlardan bir tanesi çok tüketiyoruz, yani az tasarruf ediyoruz. Az tasarruf edince de yatırıma kaynağımız az kalıyor. Yatırımlar tasarruftan daha fazla. Yani cari açığımız var, ama gelişmekte olan ülkelere göre çok alttayız. Gelişmekte olan ülkeler daha çok tasarruf ediyor, daha az yatırım ediyorlar, ama onların yatırım ve tasarruf seviyeleri bizden daha fazla. Bizim bu alanda ciddi bir çalışma gerçekleştirmemiz gerekiyor" diye konuştu.
 
Tören, 71 sanayiciye ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Yayın Tarihi : 26.12.2015 : 17:56

Etiketler : Başbakan    Yardımcısı    Şimşek    Reformlar    İle    Kriz    Aşılacak    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2311
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN