Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Prefabrik Ve Konteyner Evleri Türkiye’den...

Prefabrik Ve Konteyner Evleri Türkiye’den...
Suriye’de 2011 yılı Mart ayında başlayan ve bugün uluslararası krize dönüşen iç savaş, önlenemeyen mülteci akını nedeniyle Avrupa ülkelerini de kara kara düşündürüyor.

 

Başta Almanya olmak üzere birçok ülke, içinden çıkılmaz hale gelmeye başlayan mültecilerin barınma sorununu çözmeye çalışıyor. Çözümü de bu konuda deneyimli olan Türkiye’de arıyor. Birçok ülke, bugünlerde mülteciler için oluşturacakları ve onları kış koşullarından koruyacak geçici yerleşim birimleri için Türk firmalarına prefabrik ve konteyner konut siparişi yağdırıyor.
 
AVRUPA ÜLKELERİ ÇARESİZ
Kış mevsimine girilmesine rağmen, yaşanmaz hale gelen ülkelerinden kaçarak çeşitli yollarla Türkiye’ye gelen ve buradan da Yunanistan üzerinden Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan mülteciler ölüm dahil her türlü riski göze almaya devam ediyor. Sadece Türkiye’de sayıları 2 milyonu aştığı belirlenen ve bir o kadarı da çok güç koşullar altında ve kaçak yollarla Avrupa ülkelerine ulaşmayı başaran mülteciler, bu ülkelerde de büyük sorun oldu. Sadece Almanya’da sayılarının 400 bini aştığı belirtilen Suriyeli mültecilerin barınmaları için, onların gönderildikleri yerleşim birimlerinde belediyelerin çaresiz kaldığı haberleri geliyor.
 
Almanya ile birlikte mülteci akınına uğrayan diğer ülkeler, öncelikle prefabrik ve konteyner konutlardan oluşturulacak geçici barınma merkezleri kurma yolunu seçiyor. Ancak bu ülkelerde standart bir prefabrik veya konteyner yapının yaklaşık 7 bin 500 Euroya malolması, belediyeleri çeşitli aracı firmalar aracılığıyla Türkiye’ye yöneltti.
 
SİPARİŞ YAĞIYOR
 
Merkezi İstanbul Tuzla’da bulunan, konteynerin yanı sıra 3 kata kadar prefabrik konutlar da yapabilen Villa Prefabrik de Özellikle Almanya’dan gelen talepleri yetiştirmeye çalışıyor. Villa Yapı Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin Pazarlama Müdür Yardımcısı Serhat Çetin, Villa Prefabrik’in yanı sıra diğer firmalara da Avrupa ülkelerinden mültecilerin barınması için siparişler geldiğini bildiklerini belirtti. Bir süre önce Almanya’dan bir heyetin fabrikalarına gelerek incelemelerde bulunduklarını, prefabrik ve konteyner konutlar için bazı standartlar istediklerini belirterek şunları söyledi:
 
ALMANYA’YA ORANLA TÜRK PREFABRİKLER YARI FİYATINA
 
"Biz zaten Avrupa standartlarında konteyner ve prefabrik ürettiğimiz için, sadece istedikleri bazı küçük değişiklikleri yaparak numuneleri de gönderdikten sonra imalata başladık. Almanya’nın yanı sıra İsviçre ve Hollanda’dan da talepler var. Görüşmeler sürüyor. Bazı ülkeler de çeşitli firmalara başvurarak standartlarını bildirip fiyat araştırması yapıyor. Almanya’da normal bir prefabrik veya konteryer konut, orada işçilik yüksek olduğu için yaklaşık 7 bin 500 Euroya maloluyor. Biz ise, aynı kalitede, içine ayrıca tuvalet ve banyo da monte ederek karayoluyla nakliyesi dahil 3 bin 800 liraya montajlı olarak gönderiyoruz. Konut olarak kullanılacak olan bu prefabrik ve konteyner yapıların yanı sıra sadece yatakhane veya duş kabini olarak olarak kullanılacak yapı siparişi de geliyor. Avrupa’ya da kış geç geldi. Sanırım önümüzdeki günlerde siparişler daha da artacak. Çünkü sürekli olarak Avrupa’dan ziyaretçiler var ve görüşmeler yapılıyor"
 
TÜRKİYE DENEYİMLİ
 
Bilindiği gibi Türkiye, prefabrik ve konteryer konutlarla ilk kez 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin ardından tanıştı. Depremzedelerin büyük bir bölümü ilk kışı ince çadırlarda, bir kısmı da yetiştirilen prefabrik ve konteyner konutlarda geçirdi. Daha sonraki depremlerde de prefabrik ve konteyner evler kurtarıcı oldu. Türkiye’de prefabrik ve konteyner üreten firmaların sayısı arttı. Bugün Türkiye’de 3 kata kadar prefabrik villa yapan firmalar da bulunuyor.

Yayın Tarihi : 26.12.2015 : 12:16

Etiketler : Avrupadaki    Suriyeli    Mültecilerin    Prefabrik    Konteyner    Evleri    Türkiyeden    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4082
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN