Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sakız Çiğnemenin Sağlığa Faydaları

Sakız Çiğnemenin Sağlığa Faydaları
Dünyanın farklı ülkelerinde sakız çiğnemenin sağlığa faydaları hakkında bir çok araştırma yapılımış ve sakız çiğnemenin bazı faydaları olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

 

Sakızın faydaları arasında ön plana psikolojik faydaları çıkıyor. Sağlık uzmanları sakız çiğnemenin belleği geliştirdiğini belirtiyorlar. Yapılan bilimsel araştırmalar sakızın ayrıca motivasyonu arttırdığını ortaya koymaktadır.
 
 
Sakız Çiğnemek Hafızayı Güçlendirir: Psikologlar sakız çiğnemenin belleği güçlendirdiğini ve sakız çiğneyen kişilerin çiğnemeye göre hafıza testlerinde daha fazla başarılı olduğunu söylemektedir. Sakız çiğnemenin sürekli çene hareketi sağladığını ve bunun hafızanın güçlenmesine yardımcı olduğu söylenmektedir.
 
 
Beyin Sağlığı: Sakız çiğnemenin beyne giden kan hızını arttırdığını ve bunun da beynin daha fazla oksjen aldığını belirten sağlık uzmanları, sakız çiğneme sırasında beyne kan akışının % 25-40 arasında arttığını belirtmektediler.
 
 
Stresi Azaltır: Bazı araştırmalar, sakız çiğnemenin motivasyonu ve uyanıklığı arttırdığını belirtmektedirler. Psikiyatristler ve psikologlar sakızın gerginliği azaltmaya ve çene hareketleriyle birlikte enerjiyi bırakmaya neden olduğunu ve bunun sinir sağlığına faydalı olduğunu belirtiyorlar.
 
 
Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Sakız çiğnemek aynı zamanda kalori yakarak kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle yaşlı insanların daha az hareket etmelerinden dolayı, doktorlar az veya hiç hareket edemeyen fakat kilo problemleri olan hastalara zayıflama için sakız çiğnemelerini önerir. Düzenli olarak sakız çiğnemek kalori yakımına ve dolayısı ile kilo vermeye yardımcı olur.
 
 
Sindirimi Geliştirir: Sakız, bağırsak hareketlerini arttırmaya yardımcı olur. Bunun dışında ağız kuruluğuna karşı tükürük üretir, bu özelliği mideden ağıza doğru reflü oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
 
 
Ağız Temizliği: Bazı sağlık uzmanları sakızın ağız temizliğine katkıda bulunduğunu savunmaktadır. Gün içerisinde yemekten sonra sakız tüketimi diş ve ağız temizliği için faydalı olduğunu belirtmektedirler.
 
 
 
 
Kaynak: faydalarizararlari.com

Yayın Tarihi : 26.12.2015 : 10:29


Yorumlar

1243
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN