Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İmdat Hattı’na 330 Bin İhbar

İmdat Hattı’na 330 Bin İhbar
Şanlıurfa’da, son günlerine girilen 2015 yılı içerisinde, ’155 Polis İmdat’ hattını  330 bin kişi aradı. İngilizce, Arapça ve Kürtçe bilen polislerin operatör olarak görev yaptığı hatta gelen telefonların 155 binini asılsız ihbarlar oluştururken, zaman zaman gelen ilginç talepler ise duyanları hem şaşırtıyor, hem gülümsetiyor.

 

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Şubesi bünyesinde bulunan ve geçen yıl 293 bin kişinin aradığı 155 Polis İmdat Hattı’nı bu yıl 330 bin kişi aradı. Çoğunluğu asayiş ve trafik olaylarının oluşturduğu telefon ihbarlarına zaman zaman gelen ilginç ve komik başvurular duyanları şaşırtıyor.
 
’DİZİDE BANA HAKARET EDİYORLAR’
 
Polis ihbar hattını arayanların zaman zaman muziplik yaparak, ’Burada çok sayıda ölü var’ dediği, nerede olduğu sorusuna ise ’Mezarlık’ karşılığı verdiği belirtilirken, 155’i arayan bir kişi ise televizyonda izlediği dizide kendi adını taşıyan karaktere hakaret edilmesiyle şikayetçi olması duyanları gülümsetti. İhbar telefonlarından birisi ise, ’banka kartımın şifresini unuttum, bulur musunuz?’ denilmesi polisleri şaşırttı.
 
155 BİN ASILSIZ İHBAR
 
Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Şube Müdürü Doğan Urkan, 155 Polis İmdat Hattı’nı günde ortalama 900 kişinin aradığını söyledi. Her gün gelen çağrılarda asılsız ihbar sayısının çok fazla olduğunu ancak kendilerinin gelen tüm telefonları anında değerlendirerek ekipleri yönlendirdiklerini anlatan Urkan, şöyle konuştu:
 
"115 hattı vatandaşımızın polise ulaşacağı en kolay yoldur. Yıl içerisinde yapılan 330 bin çağrının 102 bini doğru ihbardır. 155 bini ise asılsız olarak kayıtlara geçti. 73 telefonda ise arayan kişi bilgi talebinde bulundu. Suriyelilerin kentte yaşamaya başlamasıyla birlikte haber merkezimizde Kürtçe, Arapça ve İngilizce bilen personeller görevlendirildi. Vatandaşlarımızdan tek isteğimiz suç olarak gördükleri veya şüphelendikleri durumları bize bildirmesi ama asılsız ihbarlar ile bizi meşgul etmemeleridir."

Yayın Tarihi : 25.12.2015 : 15:31

Etiketler : Şanlıurfada    Yılda    Polis    İmdat    Hattına    Bin    İhbar    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1311
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN