Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tazminata Mahkum Oldu

Tazminata Mahkum Oldu
İsrail, Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yapılan baskın nedeniyle Kayseri’de açılan davada, gemideki yardım gönüllülerinden Ahmet Aydan Bekar’a 251 bin lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

 

Kayseri 8’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde sonuçlanan davayla ilgili, İHH İnsani Yardım Vakfı il binasında bilgi veren avukat Ersin Umman, Gazze’ye insani yardım götüren ve yardım gönüllülerini taşıyan Mavi Marmara ile filodaki diğer gemilere, 31 Mayıs 2010 günü, İsrail askerince hukuk dışı saldırı düzenlendiğini anımsattı. Umman, bu saldırı sırasında 10 gönüllünün hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını vurdguladı.
 
Mavi Marmara mağdurları adına, İsrail’in haksızlığının tescil edilmesi İstanbul 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, saldırı emrini veren İsrail ordusunun 4 üst düzey komutanı hakkında ağır hapis cezaları istendiğini belirten Avukat Umman, İsrail devletinin Mavi Marmara’da yapmış olduğu eylemlerin haksız fiil niteliğinde olduğu ve bu nedenle tazminat sorumluluğu bulunduğundan hareketle, birçok kentte tazminat davaları açıldığını kaydetti.
 
Umman, "Kayseri’de ikamet eden Mavi Marmara yolcusu olan ve baskında yaralanarak hastanede günlerce tedavi gören Ahmet Aydan Bekar için açmış olduğumuz tazminat davasında, Kayseri 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi, 2013/236 esas sayılı dosyası ile İsrail devletinin haksız fiil sorumluluğunu bir kez daha tescil etmiş ve İsrail’in 250 bin TL manevi, bin TL maddi tazminat ödemesine hükmetmiştir. Bu karar Türkiye’nin değişik illerinde açılmış ve devam eden davalara emsal teşkil edecek niteliktedir’’ diye konuştu.
 
İHH Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Satıcı da, İHH İnsani Yardım Vakfı olarak o dönemde adalet arayışlarının hayal bile edilemeyeceğini, gereksiz bir mücadele verdiklerini söyleyenlerin olduğunu belirterek, "Ancak biz gördük ki, doğru olduğuna inanıyorsanız, mazlum ve haklıysanız, tek başınıza kalsanız bile bu mücadelenin yapılması gerekiyordu. Yaptık, mücadele etmeye de devam edeceğiz. Sonuçta bugün itibarıyla haklı çıktık, çok daha fazla ümitlendik’’ diye konuştu.

Yayın Tarihi : 25.12.2015 : 13:00

Etiketler : İsrail    Mavi    Marmarada    Tazminata    Mahkum    Oldu    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3800
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN