Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yetiştirilen Çiçekler Satışa Sunuldu

Yetiştirilen Çiçekler Satışa Sunuldu
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü araştırma görevlisi Fazilet Parlakova Karagöz, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Dursun’un gözetiminde doktora tezi olarak olarak tropik bir bitki olan Atatürk çiçeğini, serada yetiştirdi. Çok sevdiği ve onun zamanında Türkiye’ye geldiği için adını Atatürk’ten alan ve Yılbaşı çiçeği olarak da bilinen kırmızı yapraklı çiçekler satışa sunuldu.

 

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Dursun gözetiminde Araştırma Görevlisi Fazilet Parlakova Karagöz, doktora tezi olarak fakülteye ait cam seralarda Atatürk Çiçeği yetiştirdi. Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projeleri (BAP) araştırma fonu tarafından desteklenen 2 yıl sürecek doktora teziyle ilgili olarak Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Dursun şunları söyledi:
 
"Serada, Atatürk çiçeği diye adlandırılan süs bitkisi üzerinde yapılan bir çalışma. Doktora çalışmasını Fazilet Parlakova Karagöz yapıyor. Burada kimyasallar ve bakteriler kombinasyonları kullanılarak Atatürk çiçeğinde bitki yetiştiriciliğinin nasıl yapıldığı yolundaki ilk çalışma. Yılbaşına doğru çiçekleri açtığı için yılbaşı hediyesi olarak 30 TL’den satışa sunduk. Bölümün bölge için bir hizmeti olarak düşünüyoruz. Saksıda 600 Atatürk çiçeği üretildi. Ama bu bir tez çalışması. Ticari olarak yapıldığı zaman demek ki bu tür çiçekler Erzurum’da üretilebilir. Bölge için alternatif bir tür."
 
Çok sevdiği ve onun döneminde Türkiye’ye geldiği için adını Atatürk’ten alan çiçeğin ülkemizde yeterince tanınmadığına dikkati çeken Araştırma Görevlisi Fazilet Parlakova Karagöz, "Rengi zaten yılbaşını andırıyor çok güzel. Daha çok Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketiliyor. Tropik bitkiyi Erzurum’da serada 4 aylık süreçte yetiştirdik. Bu kadar başarı beklemiyorduk açıkcası. Çünkü tropik bir bitki olan çiçeğe, Erzurum’un sıcaklığının yeterli olmayacağını düşünmüştük. Tüm olumsuzlukları ortadan kaldırarak ürettiğimiz için mutluyum" diye konuştu.
 
 

Yayın Tarihi : 25.12.2015 : 11:17

Etiketler : Doktora    Tezi    İçin    Yetiştirilen    Çiçekler    Satışa    Sunuldu    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4060
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN