Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ziyaretçilerin İlgi Odağı

Ziyaretçilerin İlgi Odağı
Türkiye’den de son zamanlarda turların düzenlendiği Gürcistan Acara Özerk Bölgesi başkenti Batum’da bulunan botanik bahçesi büyük ilgi görüyor.

 

Şehir merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulanan Batum Botanik Bahçesi, Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi Bölgesi’nde yer alıyor. 108 hektarlık alanıyla dünyanın en büyüklerinden ve en eskilerinden olan botanik bahçesinde 2700’ün üzerinde bitki türü yer alıyor. Botanik bahçesinde Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor. Ziyaretçiler büyük alana sahip botanik bahçesini yaya olarak gezebildikleri gibi akülü araçlarlar da dolaşabiliyorlar. Bahçedeki ağaçlar ve bitkilerin üzerinde tanıtımları da yer alırken farklı şekil ve görüntüleri ile ziyaretçiler tarafından görüntüleniyor. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından önce bahçede 5 bine yakın bitki türü bulunduğu belirtilirken, her geçen gün ziyaretçi sayısının da arttığı kaydedildi.
 
BATUM BOTANİK BAHÇESİ
 
Rus Botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov (1862 – 1914), bahçenin geliştirilmesine asıl rolü yapmış. Krasnov uluslararası tanınmış bilim adamları, ziraatçilerle temasa geçerek bilgiler ve tohumlar almış. 3 Kasım 1912’de parkın resmi açılışı yapılmış.Düzenlemesinde Krasnov’a Fransız D’Alphonse ve Gürcü Iason Gordeziani yardımcı olmuştur. Park 2006’dan beri bağımsız bir enstitü tarafından yönetilmektedir.

Yayın Tarihi : 25.12.2015 : 11:03

Etiketler : Batum    Botanik    Bahçesi    Bitki    Çeşidi    İle    Ziyaretçilerin    İlgi    Odağı    Genel-Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3564
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN