Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Her Şey Temiz Bornova İçin

Her Şey Temiz Bornova İçin
Bornova Belediyesi ilçenin daha temiz olması, insanların daha sağlıklı ortamlarda yaşamlarını sürdürmesi için bütün imkanlarını kullanıyor. Çöp toplama ve sokakların süpürülmesi gibi temel görevler eksiksiz olarak yerine getirilirken, ibadethanelerin temizlenmesinden moloz toplamaya kadar pek çok hizmet de sunuluyor. Toplam 450 personelle verilen temizlik hizmetleri kapsamında her gün 430 ton, yılda ise 156 bin ton evsel atık toplanıyor.

 

Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, vatandaşların daha sağlıklı ve hijyenik  ortamlarda günlük yaşamlarını sürdürmesini sağlamak için gece gündüz çalışıyor. Toplam 6 bin 500 çöp konteynerininin bulunduğu ilçede 34’ü gündüz, 6’sı gece olmak üzere 40 ekip günde ortalama 430 ton çöp topluyor. Sayısı 34’e ulaşan çöp kamyonlarıyla toplanan evsel atıkların miktarı yıllık 156 bin tonu buluyor.
 
Mobil süpürgeler her yerde
 
Çöp toplama hizmetinin eksiksiz yürütülmesine büyük bir özen gösterilirken, sokakların temizliği de 166 süpürgeci ile sağlanıyor. Bu süpürgeciler her gün yaklaşık 376 kilometre yolu temizliyor. İnsan ve trafik yoğunluğunun arttığı noktalarda çalışan 10 adet mobil süpürge aracıyla sokak temizliği daha hızlı ve verimli hale getirilirken, bu araçlardan iki tanesini de kadın personel kullanıyor. Mobil süpürge araçlarıyla her gün ortalama 250 kilometre yol temizleniyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde toplam 15 kadın personel de görev yapıyor.
 
Konteynerler tertemiz
 
Evsel atıkların atıldığı konteynerlerin temizliğine de büyük önem veriliyor. Bu kapsamda iki yıkama ekibi, evlerin önünde ve sokaklarda her gün yanından geçilen, çöp atarken yakın temasta bulunulan konteynerlerin temizliğinden ve bakımından sorumlu. Bu ekipler ayda 1500 konteyneri yıkayıp daha hijyenik hale getirirken, 500 tanesinin de boyayıp yepyeni görünmesini sağlıyor. Yıpranan konteynerler ise Bornova Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla tamir ediliyor. Ayrıca en çok kullanılanlar arasında yeralan 770 litrelik konteynerlerin görüntü kirliliği yaratmaması için yeşil çimçitten kafes yapılarak kamufle ediliyor.
 
Molozlar toplanıyor
 
Bornova Belediyesi özellikle evlerde yapılan tamiratların ardından çoğunlukla sokağa bırakılan ve çirkin görüntülerin oluşmasına neden olan molozları da topluyor. 30 çuvala kadar olan moloz atıkları Bornova Belediyesi tarafından alınarak daha önceden belirlenmiş döküm alanlarına götürülüyor. Bu hizmeti yerine getirmek için farklı kapasitelerde 19 araçla aylık 2 bin 400 ton moloz toplanıyor.
 
İbadethaneler temizleniyor
 
Bornova Belediyesi, ilçede bulunan bütün ibadethanelerin temizliğini düzenli olarak yapıyor. 8 personel ve 1 kontrolörden oluşan 2 ekip her ay 80 ibadethanenin temizliğini gerçekleştiriyor.
 
Bunların yanında kanal açma ekibi aylık ortalama 540, vidanjör ekibi de 70 adreste hizmet veriyor. Arazöz ekibi ise aylık yaklaşık 4 kilometre yol yıkaması yapıyor.
 
Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornovalıların yüksek bir temizlik bilincine sahip olduklarını belirterek, “Bunu daha önce yaptığımız ‘Bahar Temizliği’ kampanyaları sırasında gördük. Pek çok mahallemizde yaptığımız bu etkinlikte vatandaşlarımız bizlerle birlikte sokakları temizleyip, en büyük temizliğin kirletmemek olduğunu herkese gösterdi” dedi. Başkan Atila, temizliğin en temel ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bunun bilinciyle bu konuda en iyi hizmeti vermek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Yayın Tarihi : 25.12.2015 : 10:05

Etiketler : bornova belediyesi    temizlik    evsel atıklar    temizlik işleri müdürlüğü    başkan    olgun atila       


Yorumlar

7892
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN