Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Park’ta Hareketli Yaşam Etkinliği

Park’ta Hareketli Yaşam Etkinliği
İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü, hareketli yaşamı desteklemek için 30 ilçede vatandaşlar ile birlikte fiziksel aktivitede bulunulacak olan etkinliklerin ilkini, Karabağlar Uğur Mumcu Parkı’nda gerçekleştirdi.

 

Halk Sağlığı Müdürlüğü önderliğinde, vatandaşlara hareketli yaşam alışkanlığını kazandırmak için 30 ilçede planlanan noktalarda step, aerobik, zumba yapılacak. Etkinliği keyifli hale getirmek için bazen halaylar çekilecek bazen de horon tepilecek. Etkinliklerin ilki Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Karabağlar Toplum Sağlığı Merkezi’nin ortak çalışması ile Uğur Mumcu Parkı’nda gerçekleşti. Etkinliğe ilgi gösteren vatandaşlar müzik eşliğinde önce aerobik daha sonra da zumba yaptı. Son olarak da halayların çekilmesi, parkta renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu. Aktiviteye katılan İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Bediha Kızılkaya, Karabağlar’da yaşayan vatandaşları her Perşembe günü saat 13.00’te Uğur Mumcu Parkı’na davet etti.
 
Sağlıklı bir yaşam için hareketin şart olduğunu vurgulayan Kızılkaya, "Bu etkinlik ile hem hayatımızın içine hareketi dahil edeceğiz, hem de bunu keyifle yapacağız. Bir ilçemizde zumba yaparken Karadenizlilerin yoğun olarak yaşadığı başka bir ilçemizde vatandaşlarımız ile birlikte horon tepeceğiz. Bazen halay çekeceğiz. Böylece keyifle hayatımızda harekete yer açmış olacağız. Bugün ilk durağımız da Karabağlar oldu. Hep birlikte aerobik, zumba yaparak hareketli bir yaşamın ilk adımını attık. Daha sonra da halay çekerek etkinliğimize keyif kattık" dedi.
 
"ünde 30 dakika yürüyüş yapanların, hareketsiz yaşayanlara göre ölüm riskinin yüzde 20-30 arasında azaldığının tespit edildiğini ifade eden Kızılkaya, "Fiziksel hareketsizlik, dünyada ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor. Dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sı hareketsizlik yüzünden gerçekleşiyor. Fazla kilo ve obezite; tansiyon, kolesterol ve trigliserit seviyeleri ile insülin direnci üzerinde olumsuz metabolik etkilere yol açarak, hayatımızı riske atıyor. Vatandaşlarımıza bir hekim olarak en önemli tavsiyem hayatlarına olabildiğince hareket katmalarıdır" diye konuştu.
 
Kızılkaya, düzenli fiziksel aktivitenin hangi hastalıkları önlediğini de şöyle açıkladı:
 
"Düzenli fiziksel aktivite; yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalık, diyabet, meme ve kolon kanseri ve depresyon riskini azaltıyor. Koroner kalp hastalığı, inme ve diyabet riskinin azaltılması arasında direkt bir ilişki var. Kanıtlar, günlük 30 ila 60 dakikalık fiziksel aktivitenin göğüs ve kolon kanseri riskini ciddi ölçüde azalttığını gösteriyor. Her hafta 150 dakikalık orta şiddetli fiziksel aktivite yapmanın iskemik kalp hastalığı riskini yaklaşık yüzde 30, diyabet riskini yüzde 27, göğüs ve kolon kanseri riskini yüzde 21-25 azalttığı biliniyor. Ayrıca fiziksel aktivite felç, hipertansiyon ve depresyon riskini de azaltarak daha sağlıklı bir hayatın önünü açıyor."

Yayın Tarihi : 24.12.2015 : 16:46

Etiketler : Parkta    Hareketli    Yaşam    Etkinliği    Bölge   


Yorumlar

5832
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN