Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


’Afet Ve Acil Durum Yüksek Kurulu’ Toplandı

’Afet Ve Acil Durum Yüksek Kurulu’ Toplandı
Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu, AFAD’dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın başkanlığında gerçekleşti. Afet ve acil durumlara ilişkin plan, program ve raporları inceleyip onaylayan kurula, kabineden 9 bakan katıldı. AFAD Başkanı Fuat Oktay’ın bakanlar için bilgilendirme sunumu gerçekleştirdiği kurulun gündemini ise afet risk ve zarar azaltma çalışmaları oluşturuldu.

 

Afet ve acil durum politikalarına ilişkin belirleyici olan ’Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu’, afet risk ve zararlarının azaltılması, deprem tehlike haritası ve yönetmeliğinin yanı sıra sivil savunma hazırlıkları başlıkları ile toplandı. Türkiye’yi ve bölgeyi ilgilendiren toplantının içeriğinde kitlesel nüfus hareketleri, olası siber saldırılar, nükleer ve radyolojik tehditler, kimyasal ve biyolojik kazalar da yer aldı.
 
Yaklaşık 3 saat süren kurula, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bakan yardımcıları ile ilgili askeri ve sivil yetkililer katıldı.
 
TÜRKİYE AFET YÖNETİMİ ÇERÇEVE BELGESİ İMZAYA AÇILDI
 
Afet yönetimi çalışmalarına ilişkin yol haritası olacak Türkiye Afet Yönetimi Çerçeve Belgesi (TAYÇEB), kurulun gündem maddeleri arasında ilk sıradaydı. Afetlere ve afet risklerinin yönetimine ilişkin en üst düzey stratejik belge olması planlanan TAYÇEB, Türkiye’nin bu konudaki stratejik hedeflerini belirleyecek. Kurulun son toplantısı ile TAYÇEB, üyelerin imzasına açıldı. Belge, kurul üyelerinin tümününün onaylaması ile birlikte yürürlüğe girecek.
 
AFAD’IN AB ÜYELİĞİ VE BM’DEN AFKEN’E ÖDÜL
 
Toplantı öncesi bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Sn. Yalçın Akdoğan, Türkiye’nin, Japonya’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Afet Risklerinin Azaltılması Zirvesi’nde etkin rol üstlendiğini ve ‘Okul Güvenliği’nde lider ülke olarak belirlendiğini dile getirdi. AFAD’ın mayıs ayında Avrupa Sivil Koruma Mekanizması’na üyelik sürecini tamamlayarak kendi alanında Avrupa Birliği’ne girdiğini ifade eden Sn. Başbakan Yardımcısı, AFAD tarafından tamamen milli kaynaklarla geliştirilen ‘Afet Geçici Kent Yönetim Sistem Projesi’nin (AFKEN) BM tarafından 193 ülke arasında 2015 yılının ‘en iyi kamu hizmeti’ ödülüne layık görüldüğünü vurguladı.
 
TÜRKİYE AFET MÜDAHALE PLANI VE BÜTÜNLEŞİK AFET TEHLİKE HARİTALARI
 
Türkiye Afet ve Acil Durum Müdahale Planı’nın (TAMP) ulusal düzeyde 2015 yılında hizmete alındığını belirten Sn. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, TAMP’ın amacının bakanlıkların, il kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin afet müdahale faaliyetlerini AFAD koordinasyonundaki tek bir şemsiye altında toplamak olduğunu kaydetti. Akdoğan "4 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve afetin türü ve ölçeğine göre 28 hizmet grubu ile faaliyete geçebilen TAMP ile acil ve afet müdahale sistemi konusunda dünyada öncü ülkelerden birisi olduk" şeklinde konuştu.
 
Türkiye Afet Risk Azaltma Planı çalışmalarının da sürdüğünün altını çizen Sn. Akdoğan, "AFAD koordinasyonunda başlatılan Bütünleşik AFAD Tehlike Haritaları’nın hazırlanmasıyla birlikte ülkemizin her noktasının karşı karşıya olduğu afet risklerini gösteren bütünleşik bir haritaya sahip olacağız. Bu kapsamda önceliğimiz afetin zararlarını azaltabilmek için afetin neden olduğu ve olabileceği tehlikeleri öngörebilmek ve bu tehlikelerin etkilerini önleyecek veya azaltacak önlemlere göre bir yol haritası çıkarmaktır" cümlelerini kaydetti.

Yayın Tarihi : 24.12.2015 : 16:27

Etiketler : Yalçın    Akdoğanın    Başkanlığında    afet    Acil    Durum    Yüksek    Kurulu    Toplandı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6877
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN