Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Umuda 7 Saat Yüzerek Kaçmış

Umuda 7 Saat Yüzerek Kaçmış
Kuşadası ilçesinden, bir ay önce yüzerek 7 saatte yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Sisam (Samos) Adası’na geçen Suriyeli milli yüzücü ve kick boks sporcusu 28 yaşındaki Ameer Mehtr, yaşadıklarını İngiliz gazetecilere anlattı. Yunanistan’dan İsveç’e geçen Mehtr’in dramı İngiliz, İtalyan ve Yunan gazetelerinde haber olarak yer aldı.

 

 
Yunan internet sitesi ’www.protothema.gr’, Suriyeli sporcu Ameer Mehtr’in umuda yolculuğunda yaşadıkları İngiliz gazetelerini kaynak göstererek okuyucularına duyurdu. Haberde, İsveç’in Ursvik kentindeki mülteci kampına yerleşen Mehtr yaşadıklarını İngiliz gazetecilerine şöyle anlattığına yer verildi:
 
"1.5 yıl önce Şam’dan ayrılarak Lübnan’a geçtim. Yaklaşık bir yıl uzun mesafe yüzme antrenmanı yaptıktan sonra iki ay önce Türkiye’ye geldim. Kuşadası Güzelçamlı Mevkisi’nden. saat 03.00 sıralarında denize girip, 8 mil yüzerek Samos Adası’na 7 saatte geçtim. Şam’da beş yıl süren iç savaşta ailem tüm varlığını ben de işimi kaybetmiştim. Ya savaşacaktım ya da kaçacaktım. İnsanları öldürmeyi aklımın ucundan bile geçirmedim. Bu nedenle Türkiye’ye geldim, uzun süre boyunca yaptığım planı uygulamaya koydum. Gece karanlığında denize atladım yanımda yüzen bir şişme yastığın üzerinde kıyafetlerim ve gemilere karşı ezilme tehlikesine karşılık kuvvetli bir fenerim vardı. Yaklaşık 4 saat geçtikten sonra üşümeye başlamıştım. Vücuduma sürdüğüm yağların etkisi geçmişti. Korkmuştum, birçok kez aklıma ölüm geldi ama Şam’da kalsam zaten ölecektim. Gün ağardığında botlarla uzaktan adaya geçenleri gördüm, gücümün olduğuna inanıyordum. Sonunda adaya ulaşmayı başardım. Buradan da İsveç’e geldim. İsveç’te yüzme ve kick boks eğitmenliği yapmak istiyorum" dedi.
 
BENDEN BAŞKALARI DA VAR
 
Mehtr, yüzerek Yunan adalarına geçenin sadece kendisi olmadığını başka Suriyeli gençlerin de bu yolu seçtiğini belirtip, "Bot veya teknede yakalanma şansınız çok yüksek. Yüzerken gece sizi kimse fark etmiyor. Gündüz, zaten Yunan karasularına geçmiş oluyorsunuz" diye konuştu.
 
Suriye’de yaşarken ülkesinin yüzme milli takımında yer aldığını belirten Mehtr, üç kez de kick bock şampiyonu olduğunu söyledi.

Yayın Tarihi : 24.12.2015 : 13:12

Etiketler : Suriyeli    Milli    Yüzücü    Umuda    Saat    Yüzerek    Kaçmış    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1913
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN