Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Yatırım Ülkesine Dönüşeceğiz'

'Yatırım Ülkesine Dönüşeceğiz'
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde Intercontinental Otel’de gerçekleştirilen ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile CEO’ları bir araya getiren Türkiye-Afganistan Yatırım Toplantısına katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan Elitaş, şunları söyledi
 
Türkiye olarak, Afganistan tarafından ihtiyaç duyulduğu sürece, güvenlik, kalkınma ve kapasite oluşumu alanlarındaki desteğimizi devam ettirme kararlığımızı vurgulamak isterim. İnanıyorum ki, Afganistan altyapısı güçlü, güvenli ve istikrarlı bir yatırım ve ticaret ülkesine evrilecektir. Afganistan’ın dönüşüm sürecinde başarıya ulaşmak için, devletler ve milletler kadar işadamlarının ve firmaların da önemli roller üstlenmesi gerek. Bu gerçekten hareketle, devletimiz uzun yıllardır Türk yatırımcıları ve müteahhitlerini Afgan kardeşlerimizle iş yapmak konusunda yönlendirmekte ve teşvik etmektedir.
 
"YATIRIM İLİŞKİLERİ ZAYIF"
 
Afganistan’ın yeraltı zenginlikleri, genç nüfusu ve cömert insanları ile değerlendirildiğinde, mevcut yatırım ilişkilerinin var olan potansiyelinden uzakta olduğuna dikkat çeken Bakan Mustafa Elitaş, Afganistan’ın sunduğu fırsatların Türk işadamları ve girişimcilere anlatılması adına Cumhurbaşkanı Gani’nin öncülük ettiği toplantıdan çıkacak sonuçlara inandığını dile getirdi.
 
Elitaş, iki ülke arasındaki mevcut ticari ilişkileri genişletmek adına siyasi aktörlerin çabaları olsa da, asıl yükü özel sektörün çektiğine ve çekmesi gerektiğine vurgu yaparak, Türk müteahhitlik sektörü, Afganistan’da toplam tutarı yaklaşık 5,5 milyar dolar olan 608 proje gerçekleştirmiştir. Türk firmaları müteahhitliğin yanı sıra enerji ve doğal kaynaklara yönelik alanlarda da Afganistan’da varlığını sürdürmektedir. Afgan coğrafyası lojistik anlamda da önemli bir değer barındırmaktadır. Bütün potansiyellere ek olarak, ülkenin kalkınma ve istikrara doğrudan güçlü katkı sağlayacak projelerine Türk işadamları ve firmalarının eşsiz katkılar sağlayacağına inanıyorum şeklinde konuştu.

Yayın Tarihi : 23.12.2015 : 21:37

Etiketler : Elitaş    Afganistanın    İstikrarlı    Yatırım    Ülkesine    Dönüşeceğine    İnanıyorum    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6243
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN