Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kalkan'dan Enerji Önerileri

Kalkan'dan Enerji Önerileri
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ev sahipliğinde düzenlenen ‘Enerji Politikaları Bilgilendirme’ toplantısında konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan Türkiye’de enerji sektörünün sorunları ile ilgili tespitlerini ve önerilerini dile getirdi.

 

Ülkemizin enerji kaynaklarında dışa bağımlılığına dikkat çeken Kalkan, “Doğalgazda Rusya ve İran’a alternatif yaratılarak bağımlılığın azaltılması gerekmekte. Uluslararası tahkimler nedeniyle özel sektörün sınırlı faaliyetleri var. Gazla üretim yapan üreticilerin BOTAŞ dışı tedarikçi bulması çok sınırlı,  ülkemizde fiyat rekabeti yok denecek kadar az” dedi.
 
Gecikmeler ciddi maliyetler oluşturuyor
 
Yenilenebilir kaynaklı üretimin son yıllarda artan çevreci hassasiyet ve örgütlenme nedeniyle hız azalttığını belirten Kalkan, “Ülkemizde eskiden alınmış lisansı olan projeler zorlukla ilerlemektedir. Projenin bulunduğu bölgedeki yerel yönetim şayet merkezi idare ile uyum içinde değil ise projelere otomatikman karşı çıkmakta ve hukuk mücadelesi yürütmekte. Örneğin çevre ve şehircilik Bakanlığından alınan imar plan onayları, ilgili yerel belediye tarafından dava edilmekte. Yerel mahkemeler kullanılarak projelere yürütmeyi durdurma kararları alınabilmekte. Çoğunlukla problem Danıştay’da çözülmekte. Ancak 1 – 2 yıl süren gecikmeler ciddi maliyetler oluşturmakta” diye konuştu.
 
Yeni projelere ciddi rağbet var
 
Enerjide yeni projelere ciddi bir rağbet olduğunu vurgulayan Kalkan, “Örneğin 2015 yılı Nisan ayında 3 bin MW RES Lisansı için 42 bin MW müracaat alındı. Bunların değerlendirmesi halen sürüyor. İhale sonunda ise anormal seviyede lisans bedeli rakamları çıkıyor” ifadelerini kullandı. 

Yayın Tarihi : 23.12.2015 : 15:12

Etiketler : AK Parti    İzmir Milletvekili    Necip Kalkan    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı    Berat Albayrak    BOTAŞ       


Yorumlar

3992
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN