Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Öğrenciler Şehitliğe Gönderildi

Öğrenciler Şehitliğe Gönderildi
Çanakkale Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen ’4’ler Ziyarette, Şehitler Hep Yürekte’ projesi kapsamında Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitlikleri gezmeye gidecek 250 ilkokul öğrencisi için Gestaş İskelesi önünde Vali Hamza Erkal’ın katılımıyla uğurlama töreni düzenlendi. Törenin ardından, sis nedeniyle Çanakkale Liman Başkanlığı talimatıyla seferler iptal olmasına rağmen, öğrencilerin gezi programının aksamaması için özel bir feribot seferi yapılması dikkat çekti.

 

Toplamda 7 bin öğrencinin katılacağı, ’4’ler Ziyarette, Şehitler Hep Yürekte’ projesinin ilk etabında 250 ilkokul 4’üncü sınıf öğrenci Vali Hamza Erkal tarafından Tarihi Gelibolu Yarımadası’na uğurlandı. Gestaş İskelesi’nin önünde düzenlenen törende konuşan Çanakkale Valisi Hamza Erkal, bütün 4’üncü sınıf öğrencilerine Mehmetçiğin şehit düştüğü, vatanın ilk temel taşlarının atıldığı, Cumhuriyetin ilk ön sözünün yazıldığı Gelibolu Yarımadası’nı gezdirerek, tanıtacaklarını söyledi. Çanakkale Savaşı’nı kazanarak Türkiye’nin bütün yedi düvele kendini ispat ettiğini belirten Erkal, "Dibe çökmüş bir Osmanlı İmparatorluğu’ndan yepyeni filizlenen bir Türkiye Cumhuriyeti yarattık. İşte bunun yaratıcısı olan atalarımız o bölgede inanılmaz savaşlar verdiler. Bir kısmı orada şehit oldu. Bir kısmı Gazi oldu. Onlar sayesinde şimdi biz bu memlekette rahat nefes alabiliyoruz. Özgürce buralarda yaşayabiliyoruz. Onların kıymetini, maneviyatını hissederek, özümseyerek gezmek ve tanımak hepimizin görevidir" diye konuştu.
 
Öğrencilere seslenen Vali Erkal, "Şunu bilmelisiniz ki bütün dünya bu bölgeyi merak ediyor. On binlerce kilometre öteden gelip burada şehit düşen atalarını merak eden Anzaklar, İrlandalılar, İngilizler, Fransızlar bu bölgede yenilmiş olmalarına rağmen merak edip geliyorlar. Ülkemizin birçok yerinden insanlarda geliyor. Merak ediyorlar, geziyorlar. Ancak Çanakkale’de yaşayan ve hemen yanı başımızda olan bu bölgeyi gezemeyen, gezmek için imkan bulamayan bir çok insanımız var. İşte biz bunu düşünerek, bu çerçevede her yıl dördüncü sınıflardan başlamak üzere bütün öğrencilerimizi o bölgeye gönderip, oradaki havayı teneffüs etmeleri, orada cereyan eden o savaşları, olayları yaşamalarını ve geldikten sonrada bütün arkadaşlarına anlatmalarını arzu ettik. Onun için bu proje düzenlendi" dedi.
 
’TEŞVİK İÇİN ÖDÜL VERİLEBİLİR’
 
Proje kapsamında toplamda 7 bin öğrencinin 250’şer kişilik gruplar halinde Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı gezeceğini belirten Vali Erkal, "Hatta bundan sonraki süreçte bir yarışma düzenlenip, buradan öğrenilenlerin de test edilmesi şeklinde bir yarışma düzenlenip, onun akabinde belki de ödüllerde verilebilir. O ödüllerin hepsini ben şimdiden taahhüt ediyorum. Öğretmenlerimiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu yönde de belki bir kompozisyon, şiir ya da bilgi yarışması şeklinde bir şeyler düzenlesinler. Burada başarılı olan öğrencilerimizi biz ödüllendirelim. Her 250 kişiden 2’sine tablet verelim. Bu sizler için teşvik olsun. Orada gittiğiniz yerlerde bütün detaylarıyla sizlere anlatılanları öğrenin" diye konuştu.
 
ÖĞRENCİLERE ÖZEL FERİBOT SEFERİ
 
Konuşmanın ardından Vali Hamza Erkal, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ve öğrenciler hep birlikte Gestaş İskelesi’ne girdi. Alınteri-18 isimli feribota bindirilen öğrenciler, sis nedeniyle görüşün çok düşük olduğu ve Çanakkale Liman Başkanlığı tarafından iptal edilen feribot seferlerine rağmen, saat 09.45’te özel bir seferle Kilitbahir’e uğurlandı. Sis nedeniyle görüşün 200 metreye kadar düştüğü anda öğrencileri taşıyan Alınteri-18 isimli feribot, Çanakkale İskelesinden Kilitbahir’e sefer yapmak üzere kalktığı sırada telsizle Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi Müdürlüğü’ne (VTS), "Çanakkale’den Kilitbahir’e özel sefer alıyoruz, görüş 200 metre" şeklinde bilgi verdi.
 
Vatandaşların güvenliği için boğazda seferler iptal edilmesine rağmen öğrencilerin güvenliği hiçe sayıldı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait bir botun da eşlik ettiği öğrencileri taşıyan feribot, sorunsuz olarak Kilitbahir’e ulaştı.

Yayın Tarihi : 23.12.2015 : 11:57

Etiketler : Boğazda    Göz    Gözü    Görmezken    Öğrenciler    Şehitliğe    Gönderildi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4454
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN