Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Avcılar Vurdu, Çocuklar Tüylerini Yoldu

Avcılar Vurdu, Çocuklar Tüylerini Yoldu
Uşak’ta avcılar tarafından kanadından vurulan ve yere düştükten sonra çocuklar tarafından kanat tüyleri yolunan kızıl şahin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü tarafından tedaviye alındı. Kızıl şahinin sağlığına kavuşmasının ardından tekrar doğaya salınacağı bildirildi.

 

Salı sabahı, çocukların Uşak Kentsel Dönüşüm Alanı’nda buldukları yaralı bir kızıl şahinin tüylerini yolduğunu farkeden Safa Kabay, hemen duruma müdahale etti. Kabay, avcılar tarafından sağ kanadından yaralandığı belirlenen yırtıcı bir tür olan kızıl şahini çocukların elinden alıp, tedavisi için Uşak Sokak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Veteriner Hekim Nebahat Avcu’ya götürdü. Avcu, zavallı hayvanı ilk müdahalenin ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü’ne teslim etti. Uşak Hayvanat Bahçesi’ne götürülen yaralı şahinin buradaki tedavinin ardından tekrar uçabilecek duruma geldiğinde doğal ortamına bırakılacağı bildirildi.
 
Veteriner Hekim Nebahat Avcu, kızıl şahinin uzun süre uçamayacağını belirtip, "Saçma parçaları kızıl şahinin kanadından girip çıkmış. Kanatta kırık yok. Ancak yaralı olarak yere düşen şahini bulan çocuklar, kanat tüylerini kopararak kuşa zarar vermiş. Şahinin kanayan yarasına tedaviyi uyguladım. Ama şahin kanat tüyleri çıkana kadar uçamayacak" dedi.
 
AVCILARI UYARDI
 
Uşak’ın sokak ve doğa hayvanlarını koruma konusunda daha duyarlı olduğunu vurgulayan Avcu şöyle konuştu:
 
"Uşaklı vatandaşlarımız sokak ve doğa hayvanlarına karşı çok duyarlı hale geldi ancak avcılık ve cana kıymak çok algılayabildiğim bir şey değil. Av hayvanı olmayan bir cana zarar vermekse hiç anlamadığım bir şeydir. Bu yıl içinde yaralı olarak gelen çok sayıda şahinde tüfekle ateş edilme sonucu yaralanma vakaları ile karşılaştık. Uşak avcılarına rica ediyorum. Lütfen sadece avlanabilecek cinsleri hedef alın. Bunun dışındaki türlere hele hele avlanma izni olmayan türler ise lütfen zarar vermeyin."

Yayın Tarihi : 23.12.2015 : 10:07

Etiketler : Avcılar    Vurdu    Çocuklar    Tüylerini    Yoldu    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7972
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN